StefanZuzulaml
12.01.16,17:08
Dobrý deň.
Idem rozoberať starú stavbu, a škridla je tam vo velmi dobrom stave. Chcem ju použiť na novú stavbu, menšiu stavbu (kotolňa na tuhé palivo), len všade sa uvádza sklon min 10°. (podľa nových škridiel). Len si overujem či môže byť tých 10, alebo viac.

Ďakujem
(obrázok je ilustračný)
marleau
12.01.16,19:24
Ak je hodnota 10 minimálna, tak každá vyššia je len lepšia. Na to netreba stavbára, ale sedliacku logiku. Ak samozrejme nie je v zadaní chyba.
StefanZuzulaml
12.01.16,21:04
To mne je jasné, že čím väčší tým lepší, ale ja sa pýtam, či je 10 stupňov, min. aj pri starých škridlách, voči novým. V zadaní neni chyba, len čím menší sklon, tým viac priestoru pod strechou.
Chobot
12.01.16,21:49
Tomuto nerozumiem: "čím menší sklon, tým viac priestoru pod strechou". Skôr naopak, čím väčší sklon, tým viac priestoru pod strechou. Ak je menší sklon, tak je to skôr plochá strecha.
Chobot
12.01.16,22:57
Minimálny sklon škridly znamená, že pri danom sklone strechy dokáže škridla odviesť vodu z povrchu. Nie je to o tom, že by si nemohol uložiť škridlu na menší sklon. Pri menšom sklone výrobca negarantuje správne fungovanie krytiny.

Ty ale nepoznáš min. sklon pre tú škridlu, ktorú máš. Preto nemôžeš vedieť, ako ju uložiť. Pozri si tento graf:

http://www.bramac.sk/hlavna-navigacia/pre-odbornikov/pouzitie-systemu-bramac-pre-jednotlive-sklony.html

tam sú pomôcky pre uloženie škridiel Bramac. Ak chceš mať istotu, že ti pod škridlu nepodprší ani pri vetre, a chceš mať sklon 10%, tak musíš na strechu urobiť plný záklop a položiť fóliu pod laty.

Ak urobíš sklon 25%, tak plný záklop (debnenie) v podstate nemusíš použiť, pri takom sklone by už nemalo podtiecť.

Nižší sklon neznamená, že škridla nebude držať na streche, ale môže sa pod ňu dostať voda.
lubko6394
13.01.16,06:22
Vyššiu stranu nemôže dať vyššie takže čím strmšia strecha tým menej priestoru pod ňou.
Chobot
13.01.16,07:48
Aha, teda záleží od toho, s ktorou stenou hýbe. Ak hýbe s nižšou stenou, tak pri väčšom sklone si zmenšuje priestor. Ak hýbe vyššou stenou, tak pri väčšom sklone zväčšuje priestor.
lubko6394
13.01.16,08:38
Zo zadania si chce spraviť externú kotolňu - takže dáva logiku že by to malo byť prilepené k domu a tam by mohla byť tá obmedzujúca výška. Z druhej strany mi nedáva logiku postaviť múry dať 10° na strechu a riskovať zatečenie kotla zvrchu a podľa všetkého ešte bude chcieť ušetriť na tepelnej izolácii zvrchu. Osobne by som hľadal iné riešenie.
Oliwa
13.01.16,08:43
Keďže sa jedná o novú stavbu /aj keď by išlo o drobnú - do 25 m2/, tak by k nej mala existovať dokumentácia /projekt, resp. výkres/ a stavebné povolenie /resp. ohlásenie/, či...?
StefanZuzulaml
13.01.16,09:23
Oliwa, ano treba, ale ak stavba je na pôvodných základoch, a v podstate sa robí nová strecha, a predelenie priečkami, na menšie miestnosti tak nie. Pôvodne to je letná podlhovastá kuchyňa na ktorej strecha (ak vydrží túto zimu), budem velmi rád. Len ja to nevyužívam ako kuchynu, lebo je to priestorovo nevyužitelné,(na skladík apod.) tak to idem meniť na kotolnu na tuhé palivo, a vo vedlajšej miestnosti bude plyn. kotol. (predelené a vetrané podľa noriem) Zvyšok bude rozdelený na dreváreň. ( stále na pôvodnych základoch) . Zmena bude jedine (strecha, rozdelenie miestností, a podlaha vyvýšená o cca 20cm- kvôli tomu že podlaha je teraz na úrovni trávnika. Komíny mám už naprojektované, rozvody kúrenia a elektriny si projektujem sám.
StefanZuzulaml
13.01.16,09:32
Chobot, ďakujem za link , ano maš pravdu. U mňa je najhoršie to že som obmedzený ďalšími stavbami vo velmi blízkom okolí ( rod.dom, predsieň, a zároveň vchod do pivnici) a chcem použiť staré velmi dobré komunistické základy. Pričom sa nemôžem ťahať do výšok, (pri kolmej streche,jedna strana), ale zasa nemôžem sa ťahať až velmi dole s druhou stranou. Mám to kúpený starší rod. dom.
StefanZuzulaml
13.01.16,09:38
Na izolácii nebudem určite šetriť, pretože to čo ušetrím na izolácií, miniem na kúrenie omnoho viac. a riskovať zamrznutie vody v systéme by bol velmi vážny problém. Jedna stena je už zateplená s 10cm izoláciou.
pavol54
13.01.16,10:14
Ja by som ja pri minimálnom sklone 12stupňov DAL poplastovaný trapez sú už dosť lacné, pretože nie je problém odtok dažďovej vody ale snehovej kedy v nižších polohách môže byť pevná vrstva a nad ňou rozpúšťajúca sa a stekajúca voda narazí na nepriepustnú a vytvorí sa bazénik z ktorého bude voda prenikať ponad horný okraj škridly
StefanZuzulaml
13.01.16,10:42
ano mal som to v plane aj ja, len chcem využiť čo mám.. Mám drevo, škridly sú vo velmi dobrom stave. Je mi to lúto ich vyhodiť, alebo predať za pár eur..
marleau
13.01.16,10:56
radšej nech zatečie...
pavol54
13.01.16,11:00
nestaviaš na rok dva ale aspoň na dvadsať a drevo môžeš po jednej zatekajúcej zimnej sezóne vyhodiť a taký poriadny závej na streche vie riadne skomplikovať situáciu. a ešte aká škridla sú bobrovky a na druhej strane tzv francúzska a medzi tým celá škála
viktorviktor
13.01.16,11:58
odtekať bude aj pri sklone 4°, no tá potopa, kľudne daj 10°, ale daj hustejšie laty aby nezatekalo, teraz keď je mrzký čas, 4 koly a pokusnú strechu 1x1, zistíš či bude presakovať, u sklonu ide o to aby nezostával sneh na streche, pri veľmi malom sklone vodia tečie pomaly a tečie tam kde nemá,