Dragster1
12.01.16,19:47
Potreboval by som poradiť s jedným problémom. Mojej priateľke zomrela mama, ktorá bola 50% spolumajiteľom s.r.o. a zároveň aj spolukonateľom firmy. Priateľka zo zákona zdedila obchodný podiel kedže bola jediným dedičom. A teraz nastal problém s ktorým by som potreboval poradiť. Priateľka sa chcela stať aj konateľom spoločnosti, ale druhý spolumajiteľ s tým nesúhlasí. Každý má 50% podiel s spoločnosti a aj rovnaký počet hlasov pri hlasovaní. Dá sa to nejako zákonne spraviť, aby sa stala konateľom?
profesional
14.01.16,15:44
Nedá.
karakul
14.01.16,16:02
v prvom rade sa oprieť o ustanovenia spoločenskej zmluvy... väčšina z nich však neúmyselne či úmyselne nerieši úskalia, ktoré prináša vlastníctvo spoločnosti s rovnakým obchodným podielom... zostáva asi len sporové konanie na súde
dragster
14.01.16,17:45
Spoločenská zmluva to nerieši. Je tam iba uvedené, že o všetkom rozhoduje VZ a všetko musí byť schválené nadpolovičnou väčšinou, čiže v tomto prípade musia súhlasiť obaja. Takže asi iba súdnou cestou, ak by konateľ poškodzoval záujmy firmy.
Consultix
14.01.16,21:11
Vymenovanie konatela je len a vyhradne v pravomoci VZ. Ak to rozhoduje nadpolovicnou vacsinou, tak s tym bohuzial nepohnete. Ako pise karakul, malo firiem riesi najnestastnejsi pomer podielov 50/50 a tym sa taketo spolocnosti casto zablokuju.
Ak by konatel poskodzoval zaujmy spolocnosti, to este neznamena dovod, aby sud vymenoval druheho spolocnika za konatela. V tom pripade zostava jedine moznost poziadat sud o vylucenie spolocnika, tym by druhy spolocnik mal rozhodujuce pravu. Je to ale na dlhe lakte.
Otazkou ostava, preco chce byt niekto konatelom...