mipo
03.06.06,14:01
Môže zamestnávateľ písomne zaviazať pracovníkov, že na pracovisku v obchode nesmú používať alkoholické nápoje a musia to zamestnci podpísať?
ola
03.06.06,13:29
Najideálnejším riešením zamestnávateľa, je vydať Pracovný poriadok, v ktorom priamo špecifikuje okrem iných, tzv. pravidiel aj zákaz požívania alkoholických nápojov, omamných a psychotropných látok na svojom pracovisku. Zamestnanci oboznámenie s Pracovným poriadkom potvrdia svojim podpisom a sú povinní sa nim riadiť. Ak zamestnávateľ nemá vypracovaný Pracovný poriadok, môže svoju požiadavku zákazu alkoholu vydať cestou pokynov nadriadeného (riaditeľ, konateľ, vedúci...atď)


§ 84 Zákonník práce

Pracovný poriadok

(1) Zamestnávateľ môže vydať pracovný poriadok po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný.

(2) Pracovný poriadok bližšie konkretizuje v súlade s právnymi predpismi ustanovenia tohto zákona podľa osobitných podmienok zamestnávateľa.

(3) Pracovný poriadok je záväzný pre zamestnávateľa a pre všetkých jeho zamestnancov. Nadobúda účinnosť dňom, ktorý je v ňom určený, najskôr však dňom, keď bol u zamestnávateľa zverejnený.

(4) Každý zamestnanec musí byť s pracovným poriadkom oboznámený. Pracovný poriadok musí byť každému zamestnancovi prístupný.
bv_alexandra
03.06.06,14:35
My to máme zahrnuté priamo v prac. zmluve a potom sa už zamestnanec nemôže ničím ohradiť. citujem: Ďalej sa zamestnanec zaväzuje nepožívať alkoholické nápoje a nezneužívať omamné prostriedky v pracovnom čase na pracoviskách organizácie aj mimo týchto pracovísk, nenastupovať pod ich vplyvom do práce a dodržiavať určený zákaz fajčenia na pracoviskách. Pri zistení porušenia tohto nariadenia bude zamestnávateľom okamžite zrušený pracovný pomer a uložená pokuta vo výške ..........,- Sk.

bv_alexandra
03.06.06,14:39
ešte si dovolim dodať jeden dotaz, ktorý som sa minule dočítala a až som očami gúľaľa.
V prípade požitia alkoholu v prac. dobe v pozícii
napr. stavebný robotník - je to hrubé porušenie prac. disciplíny ale ak vám príde opitá napr účtovníčka tak vraj by ste vôbec neobstáli keby ste jej okamžite zrušili prac. pomer z dôvodu hrubého porušenia prac. discipliny
Lucy
03.06.06,15:05
A to si čítala kde??
bv_alexandra
03.06.06,15:41
A to si čítala kde??Neviem v ktorom týždenníku to bolo bolo tam viacero príkladov kedy môže byť výpoved neplatná boli tam rady pre zamestnávateľov od právničky. A aj toto tam bolo napísané.
Eulalia
03.06.06,15:45
ešte si dovolim dodať jeden dotaz, ktorý som sa minule dočítala a až som očami gúľaľa.
V prípade požitia alkoholu v prac. dobe v pozícii
napr. stavebný robotník - je to hrubé porušenie prac. disciplíny ale ak vám príde opitá napr účtovníčka tak vraj by ste vôbec neobstáli keby ste jej okamžite zrušili prac. pomer z dôvodu hrubého porušenia prac. discipliny

Žeby tá účtovníčka nemohla v takom stave narobiť žiadne zmätky alebo spôsobiť pracovný úraz? Každopádne všade, kde sú nejaké technické zariadenia by som do interných predpisov alebo priamo do pracovnej zmluvy dala zákaz alkoholu a pod.látok a ich požitie ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou okamžitého rozviazania pracovného pomeru. Mám s tým skúsenosť, že sa nám opil (lepšie povedané, bol v liehu naložený denne) údržbár, ktorý mal na starosti obrovskú plynovú pec. Keby sa niečo stalo, lietal by v tom od bezpečnostného technika až po riaditeľa každý.
Lucy
03.06.06,15:54
ja s tým plne súhlasím, alkohol a práca nejde dokopy, to by si mal uvedomiť každý zamestanec.

Niektoré firmy dokonca obmedzujú aj fajčenie na pracovisku, a to bud vyhradením miesta pre fajčiarov, či dokonca úplnym zákazom, a to bez ohľadu kde by fajčil, teda napr. ani na ceste po prevádzke to nie je možné.
bv_alexandra
03.06.06,16:05
Ročník 2006 (http://www.etrend.sk/servis/archiv-trendu?&year=2006): číslo 15, 20.04.2006, 16. týždeň Časopis TREND
názov článku ako sa pri prepúšťaní vyhnuť súdnym sporom.
ja už ho žial nemám k dispozicíí
zhruba tak je to tam popísané, že u nej je miera rizika menšia ako pri robotníkovi na stavbe atak .
Ak sa mi podari nájsť ten časopis tak to sem prilepím je tam kopa zaujímavých prípadov ale tento mi najviac utkvel v pamäti.
azuz
05.06.06,07:23
ešte si dovolim dodať jeden dotaz, ktorý som sa minule dočítala a až som očami gúľaľa.
V prípade požitia alkoholu v prac. dobe v pozícii
napr. stavebný robotník - je to hrubé porušenie prac. disciplíny ale ak vám príde opitá napr účtovníčka tak vraj by ste vôbec neobstáli keby ste jej okamžite zrušili prac. pomer z dôvodu hrubého porušenia prac. discipliny
Je to výklad pracovníkov MPSVR, konkrétne JUDr. Vojnarovej a Ing. Mačuhu. Nám to presne takto vysvetľovali na školení. Podali to ako hotovú vec.
bv_alexandra
31.07.06,06:49
Pri triedení časopisov sa mi dostal do ruk vyššie spomínaný článok tak Vám ho sem priliepam. Pekný deň. :)
Lucia7
07.11.06,19:40
Pokúšala som sa tu niekde na porade nájsť, ale bohužial som bola neúspešná, nejaký vzor zápisu o dychovej skúške. Nemáte náhodou niekto takýto vzor k dispozícii? :)
willma
07.11.06,19:49
Snáď ti to pomôže
Lucia7
07.11.06,20:15
Vobec som necakala taku rychlu reakciu. Dakujem. Pomohlo to.
willma
07.11.06,20:18
Rado sa stalo
marshal
12.11.06,05:14
Jednoznačne, má na to právo.Alkohol na pracovisko nepatrí.Platí to pre všetkých/aj účtovničku,može sa potknúť,keď pojde na záchod/.
Kolenčík
12.11.06,07:25
Firma na základe platnej legislatávy by mala mať vypracovanú smernicu o ochrane pred alkoholizmom, toxikomániami a ochrane nefajčiarov. V tejto smernici by malo byť podrobne uvedenmé ako často sa prevádza kontrola, kto ju prevádza, akým spôsobom a čo v prípade zistenia požitia alkoholických nápojov, aký je postup v prípade odberu krvi a pod. (Zákon 219/1996). Do tejto smernice doporučujem dať aj ochranu nefajčiarov (Zákon 377/2004) a čo v prípade porušenia. Túto smernicu by mal zamestnávateľ vypracovať v spolupráci s bezpečnostným technikom, ktorý túto problematiku ovláda. Je priam zarážajúce uvádzať že upratovačka si "môže" vypiť, veď v smernici ja osobne uvádzam, že do firmy majú zákaz vstupovať aj cudzi zamestnanci ak javia príznaky opilosti. Mal som prípad na jednej stavbe v ktorej areáli bol zákaz fajčiť, že firmu ktorá tam dodávateľsky pracovala za toto porušenie vyhodili z práce. Je potrebné doplniť, že Zákon č. 124/2006 ukladá zamestnávateľovi povinnosť sústavne kontrolovať, či zamestnanec nie je v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu, omamných látok a či dodržiava určený zákaz fajčenia v priestoroch zamestnávateľa. Prajem peknú nedeľu.
Muška
12.11.06,09:27
Ach jaj ďalšia smernica??? :eek:

Nemohol by vydať niekto "Zoznam všetkých možných smerníc, poriadkov a pod." a kto je povinný ktorú mať.

Začínam strácať prehľad
Kolenčík
12.11.06,11:24
V platnej legislatíve, tam je jasne napísane čo zamestnávateľ musí vypracovať písomne. Podrobnosti čo ktorá smernica má obsahovať nájdeš potom vo vyhláške či nariadení vlády. Práve som si ich pozrel z oblasti bezpečnosti práce a hygieny ich od začiatku roka vyšlo cca 40 ktoré platia okrem zákonov v súčasnosti
Muška
12.11.06,11:32
To je síce pekné, len už mám kopec smerníc, nie len čo sa týka zamestnancov....a každú chvíľu zistím, že niektorý klient potrebuje ešte nejakú ďalšiu.

Preto by sa hodil "Zoznam smerníc, ktoré potrebuje podnikateľ, v rôznych oblastiach", pozri si túto tému http://www.porada.sk/t10079-smernice.html?highlight=Smernice
Hlinkovx
12.11.06,11:53
http://www.porada.sk/t3603-vnutorny-interny-predpis.html
tu sú tiež nejaké smernice..
tá smernica v PDF - bude strašne dlho naťahovať..ale treba mať trpezlivosť
funguje to