tvojekuriatko
12.01.16,20:51
Dobrý deň,

onedlho spustím eshop s ručne vyrábanou bižutériou a riešim reklamačný poriadok na webe...

Našiel som zákon v Občianskom zákonníku, časť Zodpovednosť za vady, § 502:


(1) Zákon, jeho vykonávací predpis, dohoda účastníkov alebo jednostranné vyhlásenie scudziteľa môžu ustanoviť, v ktorých prípadoch sa zodpovedá za vady, ktoré sa vyskytujú do určenej alebo dojednanej doby po splnení.
(2) Účastníci môžu tiež dohodnúť zodpovednosť za vady, ktoré sa vyskytnú do určenej alebo dojednanej doby od splnenia, alebo zodpovednosť podľa prísnejších zásad, než ustanovuje zákon. O takej dohode vydá povinná osoba oprávnenej osobe písomné potvrdenie (záručný list).
(3) Záručný list obsahuje meno a priezvisko, obchodné meno alebo názov predávajúceho, jeho sídlo alebo miesto podnikania, obsah záruky, jej rozsah a podmienky, dĺžku záručnej doby a údaje potrebné na uplatnenie záruky. Ak záručný list neobsahuje všetky náležitosti, nespôsobuje to neplatnosť záruky.



Rozmýšľam teda, či treba nejaký záručný list prikladať napr. k náušniciam alebo či to proste nestačí dať formou reklamačných podmienok v rámci obchodných podmienok, prípadne pribaliť na papieri návod na používanie... Takže ma zaujíma otázka umiestnenia prísnejších podmienok reklamácie, aby boli potom platné a mohol som sa ako predávajúci o ne oprieť.


Druhá otázka je, do akej miery si môžem určiť prísnejšie podmienky. Bižutéria je háklivá vec, aj obyčajná vlhkosť alebo telesný pot ju môžu znehodnotiť alebo spôsobiť nejaké závady, ktoré sa časom prejavia. Vzhľadom na to, aké sú citlivé, hádam neexistuje žiadna oprávnená reklamácia okrem tej, že zákazník tovar vybalí a zistí hneď po prevzatí balíka nejakú vážnu vadu... Ako je vhodné napísať reklamačný poriadok, aby bolo jasné, že bižutéria sa po používaní už nedá reklamovať? Je niečo také možné? Do akej miery to môžem sprísniť?


Konkrétne toto mám v obchodných podmienkach teraz...





Záruka

Na každý predávaný tovar sa vzťahuje zákonná záručná doba 24 mesiacov odo dňa predaja. Dokladom o predaji je faktúra, ktorá slúži zároveň ako dodací a záručný list.
Záručná doba začína plynúť v deň odovzdania tovaru k doručeniu Slovenskej pošte.
V prípade zistenia chyby u zakúpeného výrobku je potrebné tento tovar bezodkladne reklamovať v zmysle §599 Občianskeho zákonníka.
Reklamácia sa vzťahuje len na:
– preukázateľné výrobné chyby spôsobené výrobcom, ktoré boli zistené ihneď po dodaní tovaru.
Reklamácia sa nevzťahuje na:

zjavné chyby, ktoré neboli zistené pri nákupe (kupujúci pri prebratí zásielky z pošty skontroluje, či tovar nemá takéto chyby)
chyby spôsobené užívateľom počas bežného používania tovaru.
poškodenia v dôsledku nedodržania riadnej starostlivosti o bižutériu (kupujúci je povinný prečítať si a dbať na zásady uvedené na stránke “Starostlivosť o bižutériu”), hlavne v prípade poškodenia vlhkosťou, lakom na vlasy a parfumom. Kupujúci dostane k tovaru návod na údržbu alebo si tieto zásady starostlivosti prečíta na stránke sissi.sk, a to ešte pred začatím používania výrobku.
mechanického poškodenia, t.j. odretie, poškrabanie, odtrhnutie, rozbitie v dôsledku úderov/pádu atď.
záruka sa nevzťahuje na prirodzené vlastnosti materiálu – černenie striebra, oderuvzdornosť, prirodzené opotrebovanie výrobku a pod.


Akákoľvek bižutéria alebo šperky sú nevhodné pre deti do 3 rokov.





Čiže urobím zvlášť stránku na eshope "Starostlivosť a údržba"... a tam rozpíšem všetky tie veci, ktoré môžu poškodiť náušnice... Je to prípustné takto urobiť?
misoft
12.01.16,20:32
Nuž: ak by si toto zverejnila ako reklamačné podmienky a šperk by sa "pokazil" - právnik poškodeného by ťa v zuboch roztrhal.

Prečítaj si ešte raz Občiansky zákonník (§52) a Obchodný zákonník, Zákon na ochranu spotrebiteľa §4, §10a, §11, §12, §18




Našiel som zákon v Občianskom zákonníku, časť Zodpovednosť za vady, § 502:

(1) Zákon, jeho vykonávací predpis, dohoda účastníkov alebo jednostranné vyhlásenie scudziteľa môžu ustanoviť, v ktorých prípadoch sa zodpovedá za vady, ktoré sa vyskytujú do určenej alebo dojednanej doby po splnení.
(2) Účastníci môžu tiež dohodnúť zodpovednosť za vady, ktoré sa vyskytnú do určenej alebo dojednanej doby od splnenia, alebo zodpovednosť podľa prísnejších zásad, než ustanovuje zákon. O takej dohode vydá povinná osoba oprávnenej osobe písomné potvrdenie (záručný list).
(3) Záručný list obsahuje meno a priezvisko, obchodné meno alebo názov predávajúceho, jeho sídlo alebo miesto podnikania, obsah záruky, jej rozsah a podmienky, dĺžku záručnej doby a údaje potrebné na uplatnenie záruky. Ak záručný list neobsahuje všetky náležitosti, nespôsobuje to neplatnosť záruky.


Rozmýšľam teda, či treba nejaký záručný list prikladať napr. k náušniciam alebo či to proste nestačí dať formou reklamačných podmienok v rámci obchodných podmienok, prípadne pribaliť na papieri návod na používanie... Takže ma zaujíma otázka umiestnenia prísnejších podmienok reklamácie, aby boli potom platné a mohol som sa ako predávajúci o ne oprieť.


Druhá otázka je, do akej miery si môžem určiť prísnejšie podmienky. Bižutéria je háklivá vec, aj obyčajná vlhkosť alebo telesný pot ju môžu znehodnotiť alebo spôsobiť nejaké závady, ktoré sa časom prejavia. Vzhľadom na to, aké sú citlivé, hádam neexistuje žiadna oprávnená reklamácia okrem tej, že zákazník tovar vybalí a zistí hneď po prevzatí balíka nejakú vážnu vadu... Ako je vhodné napísať reklamačný poriadok, aby bolo jasné, že bižutéria sa po používaní už nedá reklamovať? Je niečo také možné? Do akej miery to môžem sprísniť?


Konkrétne toto mám v obchodných podmienkach teraz...



Záruka

Na každý predávaný tovar sa vzťahuje zákonná záručná doba 24 mesiacov odo dňa predaja. Dokladom o predaji je faktúra, ktorá slúži zároveň ako dodací a záručný list.
Záručná doba začína plynúť v deň odovzdania tovaru k doručeniu Slovenskej pošte.
V prípade zistenia chyby u zakúpeného výrobku je potrebné tento tovar bezodkladne reklamovať v zmysle §599 Občianskeho zákonníka.
Reklamácia sa vzťahuje len na:
– preukázateľné výrobné chyby spôsobené výrobcom, ktoré boli zistené ihneď po dodaní tovaru. Neprijateľné - je to porušenie zákona 250/2007, nezohľadnujúca prípadné neskoršie chyby výrobku.
Reklamácia sa nevzťahuje na:
zjavné chyby, ktoré neboli zistené pri nákupe (kupujúci pri prebratí zásielky z pošty skontroluje, či tovar nemá takéto chyby) Neprijateľné - preštuduj si riadne, ako sa uplatňuje záruka. Čo ak sa niečo pokazí nie vinou zákazníka v neskoršej dobe? Záruka je 24 mesiacov, pokiaľ sa chyba vyskytne v prvých 12-tich mesiacoch odo dňa kúpy/prevzatia - odmietnuť reklamáciu je možné len na základe znaleckého posudku, pokiaľ sa chyba vyskytne v prvých 6-tich mesiacoch - je to považované za výrobnú chybu.
chyby spôsobené užívateľom počas bežného používania tovaru.
poškodenia v dôsledku nedodržania riadnej starostlivosti o bižutériu (kupujúci je povinný prečítať si a dbať na zásady uvedené na stránke “Starostlivosť o bižutériu”), hlavne v prípade poškodenia vlhkosťou, lakom na vlasy a parfumom. Kupujúci dostane k tovaru návod na údržbu alebo si tieto zásady starostlivosti prečíta na stránke sissi.sk, a to ešte pred začatím používania výrobku. Ak toto chceš uplatniť, musíš dodávať s výrobkom návod na používanie, ošetrovanie, ochranu pred chemickými látkami
mechanického poškodenia, t.j. odretie, poškrabanie, odtrhnutie, rozbitie v dôsledku úderov/pádu atď. Toto je OK! Ale vyššie spomínané - Prvých 12 mesiacov odborný posudok, ak ten posúdi mechanické poškodenie - vtedy sa môže zamietnuť.
záruka sa nevzťahuje na prirodzené vlastnosti materiálu – černenie striebra, oderuvzdornosť, prirodzené opotrebovanie výrobku a pod. Prijateľné.

Akákoľvek bižutéria alebo šperky sú nevhodné pre deti do 3 rokov.



Čiže urobím zvlášť stránku na eshope "Starostlivosť a údržba"... a tam rozpíšem všetky tie veci, ktoré môžu poškodiť náušnice... Je to prípustné takto urobiť? Je to možné, ale pokiaľ je to taký chúlostivý a špecifický výrobok - návod musí byť u každého priložený!

Prísnejšie reklamačné podmienky - do akej miery a kde ich umiestniť?



Toto, čo si predložil - to by sa dalo aj klasifikovať ako neprijateľné obchodné podmienky - zákon 250/2007 §7

Prečítaj si Reklamačné poriadky iných obchodov - na nete je ich kopa a zistíš, že to čo si tu dal, nezodpovedá zákonu.
tvojekuriatko
13.01.16,12:09
Ďakujem pekne za podrobnú odpoveď. Mimochodom, som muž, nie žena :) Aj keď sa chystám na predaj náušníc, sám nie som ich tvorcom :D


Nemožnosť reklamácií po prevzatí tovaru som teda zrušil, dal som tam toto:
Reklamácia sa nevzťahuje na...
"zjavné chyby, ktoré boli zistené pri prevzatí tovaru od dopravcu a kupujúci tovar napriek týmto chybám tovar používal (prípadne prevzal zjavne poškodený balík od dopravcu a nespísal s ním reklamáciu)"
Čiže ak prevezme tovar a vedome používa poškodený tovar, potom reklamácie neprijímame..

Ešte sa chcem opýtať na túto vetu:
"Čo ak sa niečo pokazí nie vinou zákazníka v neskoršej dobe?"
...v súvislosti so znaleckým posudkom... ako sa zistí, či to zákazník pokazil alebo na tom nemal vinu? VŽDY treba znalecký posudok (v prvých 12 mesiacoch)? Alebo stačí napísať naše stanovisko ako predajcu? Niektoré veci my posúdime ako poškodenie následkom pádu alebo vlhkosti napríklad... stačí to? Či treba znalecký posudok zaplatiť na vlastné náklady? To je potom pekne drahá reklamácia...

Neplánujem veľa špekulovať nad reklamáciami, ktoré sú oprávnené. Podnikanie zakladám vždy na dobrých vzťahoch a poctivosti, ale nemôžem uznať reklamácie špekulantov, čo náušnice zakúpia, potom sa v nich osprchujú a ešte im trikrát spadnú na zem... a ja teraz aby som znalcov zháňal a platil...

(reklamačným poriadkom iných eshopov som sa inšpiroval... odtiaľ sú aj červeným vyznačené nedostatky :) obávam sa, že veľa eshopov nemá úplne ideálne obchodné podmienky...)
misoft
13.01.16,17:07
Uvedomil som si a niečo som aj opravil...
"Čo ak sa niečo pokazí nie vinou zákazníka v neskoršej dobe?"
...v súvislosti so znaleckým posudkom... ako sa zistí, či to zákazník pokazil alebo na tom nemal vinu? VŽDY treba znalecký posudok (v prvých 12 mesiacoch)? Alebo stačí napísať naše stanovisko ako predajcu? Niektoré veci my posúdime ako poškodenie následkom pádu alebo vlhkosti napríklad... stačí to? Či treba znalecký posudok zaplatiť na vlastné náklady? To je potom pekne drahá reklamácia..."
Je to dané zákonom! T.z. u šperkov sa musí urobiť odborný posudok (kovy) u metalurga, vyjadrenie predajcu nie je odborný posudok!
Ak sa predajcovi zdá, že je to poškodené mechanicky a zákazník bude tvrdiť iné - tak nastupuje odborný posudok - ono totiž i z mechanického poškodenia v prípade dvoch rozdielnych názorov sa dá zistiť príčina - tzv. mechanoskopia - to sa už kontroluje pod mikroskopmi.... A čo sa týka zaplatenia - prvých 12 mesiacov sa bez odborného posudku neuznať reklamácia NEDÁ, takže na vrub predajcu. Ale! Ak odborný posudok zistí, že to bolo naozaj zavinené zákazníkom, reklamácia sa zamietne a predajca si môže nárokovať sumu za posudok. Po 12 mesiacoch už nie je potrebný posudok, bude stačiť vyjadrenie predajcu, ak zákazník si dá vypracovať po tej dobe posudok za svoje a bude mať pravdu, reklamácia sa uzná, má potom on nárok na preplatenie posudku, inak nie.

A s tými e-shopmi - máš pravdu - mnohé si to upravujú tak, aby neškodovali a pritom sú na hrane zákona.....
Dáša_
13.01.16,17:22
Prosím ťa, asi v akej sume budú tie naušnice a šperky? Teda, nepredpkladám zlato, striebro, lebo tam je už treba zaoberať sa aj puncom a podobnými vecami. Predpokladám, že nie tak veľkú, aby si dopredu zákazníkov odrádzal tvrdými podmienkami v obchodných podmienkach. Lebo brať dopredu zákazníka ako toho, čo chce podvádzať, to je dosť blbý začiatok
misoft
13.01.16,17:36
Ono ani nejde o to, že by nechcel prijať reklamáciu, ale tie podmienky, ktoré položil, sú proti zákonné - napríklad toto:
zjavné chyby, ktoré neboli zistené pri nákupe (kupujúci pri prebratí zásielky z pošty skontroluje, či tovar nemá takéto chyby) - chyba sa môže vyskytnúť i neskôr.... napr. bude tam nejaký kameň uchytený, uchytenie časom povolí, ale nie vinou zákazníka, ale napr. únavou materiálu alebo iným vplyvom - a odrazu zákazník nemá nárok na reklamovanie? Toto je neprijateľné....
Je to, ako keby si niekto kúpil auto, obhliadol ho, vyzerá OK, štartuje OK, hýbe sa OK, nič nezistil, prejde 1km a niečo praskne - ak by takto pristupoval ten predajca (ako to chce kuriatko) - tak nový majiteľ vozidla by už nemal nárok na žiadnu reklamáciu. Preto je zákon a ten sa musí dodržiavať - či v kamennom obchode, alebo e-shope....
Ak však je šperk vyrobený kvalitne, tak reklamačné podmienky sú nutným zlom zo zákona, ktoré sa nemusí ani uplatniť....
Dáša_
13.01.16,17:42
rozmýšľam, či dotyčný vôbec vie, že tovar do ešopu možno do 14 dní rátiť bez udania dôvodu...
misoft
13.01.16,17:44
Asi nie...... ale i tam sú isté podmienky....
tvojekuriatko
13.01.16,21:32
"Ale! Ak odborný posudok zistí, že to bolo naozaj zavinené zákazníkom, reklamácia sa zamietne a predajca si môže nárokovať sumu za posudok. "

Toto som chcel počuť (čítať). Dáva to zmysel, super. Lebo zdanlivo to vyzeralo tak, že prvých 12 mesiacov sa mi ani neoplatí neuznať reklamáciu, lebo budem ešte škodný. Ale keby išlo do tuhého, tak riziko preplatenia posudku špekulanta odradí.
tvojekuriatko
13.01.16,21:38
Dotyčný o vrátení tovaru do 14 dní samozrejme vie. :) V obchodných podmienkach to mám zakotvené..
"Kupujúci je v súlade so zákonom oprávnený bez udania dôvodu odstúpiť od už vybavenej objednávky (podľa zákona “od kúpnej zmluvy”), ak už kupujúci prevzal tovar, a to do 14 pracovných dní odo dňa prevzatia objednaného tovaru."
Plus podmienky vrátenia tovaru, že musí byť nepoškodený, treba vyplniť formulár atď... Ale to je iná téma...

Nechápte ma zle a neposudzujte pohnútky či úmysly, nechcem zákazníkom ubližovať a nepovažujem ich vopred za špekulantov... vybudoval som pár (iných) biznisov založených na dobrých vzťahoch, ale vždy sa našiel nejaký špekulant... takže na to mizivé percento myslím a chcem to mať dobre ošetrené. To je hádam logické, nie?
Dáša_
14.01.16,04:32
no len aby to nakoniec nedopadlo tak, že tým dobrým "ošetrením" stratíš viac, ako získaš. Niekedy viac prospeje byť nad vecou. Ale ako hovoríš, je to tvoj biznis.
misoft
14.01.16,06:27
@kuriatko - nik netvrdí, že chceš "poškodzovať" zákazníka. Ale správne nastavenie podmienok, ktoré na základe zákona chráni jak zákazníka, tak i predajcu. A pokiaľ tvoje výrobky budú na úrovni, dobre spracované, tak reklamačný poriadok bude potom len papier vyvesený na stene (pretože nebude podľa neho postupovať, lebo nebude čo reklamovať :D). Ale keby sa niečo vyskytlo (a často to je, že "zákazník" je "výmyselník") chrániš seba. Ak však sa vyskytne (nedajbože), že sa ti "ruka pošmykne" a niečo sa zmrví (i to sa môže stať), je zase chránený zákazník.
Ono totiž - i niektoré "veľké" obchody (dokonca celé reťazce) neraz nepochopia princíp reklamovania, často si pri reklamácii kladú neprijateľné podmienky, ktoré de facto poškodzujú zákazníka (korela spomínala v inom "chlieviku") - často i tým, že požadujú, aby zákazník odovzdal pokladničný blok pri reklamácii (čo je jediný doklad o vlastníctve), inak reklamáciu nepríjmu - a to je už protizákonné. Žiaľ, je to tak - právne povedomie nielen zákazníka, ale často predávajúceho personálu je často po hodnotou IQ mínus 50.... a potom sa divia, že nemajú ani výrobok (resp. ho majú, ale len na "výstavu") a ani doklad o tom, že je to vlastne ich majetok, za ktorý zaplatili.
tvojekuriatko
14.01.16,14:35
Ďakujem vám za názor, určite to zohľadním a teda asi aj zostručním "byrokraciu". Ďalšie nekalosti a nezrovnalosti mimo zákona tam už dúfam nemám. Veľmi vám obom ďakujem za pomoc. Dobre ste ma nasmerovali!
misoft
14.01.16,16:21
Nech sa ti v biznise darí.....;)