valeriam
13.01.16,08:45
Dobrý deň. Mám prosbu, čo sa týka prenosu daňovej povinnosti pri dodaní stavebných prác.
Mám klientov, ktorí sa zaoberajú výmenou okien a aj dodávkou plastových okien do novostavieb s montážou, tiež aj druhý klient sa zaoberá predajom s montážou interiérových aj exteriérových dvier- výmenou za staré aj dodávkou do novostavieb.
Je takáto výmena alebo dodávka okien či dvier s montážou zatriedená do klasifikácie CPA a uplatňuje sau nej prenos daňovej povinnosti?
ďakujem
eva64
13.01.16,08:13
Ja som sa tiež na to pozerala, podľa mňa by to mohlo byť pod p.č. 133 - sklenárske práce na stavbe ( príloha Prehľad niektorých činností, ktoré patria do divízie 41 a 43 CPA
valeriam
13.01.16,08:52
Kde prosím ťa nájdem ten prehľad?... už som to našla, ďakujem ti pekne, idem pozrieť... aj keď dvere určite nie, tie sú celodrevené aj so zárubňou
eva64
13.01.16,08:56
AdrianaA
15.01.16,07:25
Podľa mňa to patrí do 43,32 stolárske práce. Tam je uvedené inštalovanie dverí a okien z dreva alebo iných materiálov. Otázne je, keď sa dodávajú napr. žalúzie, parapety a sieťky spolu z oknami. To by ma zaujímalo, či sa to považuje za celok a môže sa preniesť DP.
renča1
15.01.16,09:40
podľa prílohy č.1, tam spadajú všetky činnosti ohľadom montáže, demontáže, okien, dverí, skríň: č.4,117,118,133,119,134,122,123,128,131,160,163,1 35,133
AdrianaA
15.01.16,10:48
podľa akej prílohy?
renča1
15.01.16,11:48
hore v priloženou linku tabuľka č.1 (Príloha č. 1 k oznámeniu k zoznamu činností podľa klasifikácie CPA) a aj tabuľka č.2 ktoré služby tam nepatria.
Hudy21
18.01.16,14:58
Žalúzie sa považujú za neoddeliteľnú súčasť budovy, nehnutelnosti. . V ČR pred pár rokmi riešili podobný prípad. Skopírujem tu celý text príkladu.

"Plátce DPH se v sídle své firmy rozhodl pro kompletní výměnu žaluzií v oknech, případně pro opravu stávajících, ale zachovalých. Na základě výběrového řízení zvolil dodavatele těchto prací, také plátce DPH.

Řešení:
Na první pohled se může jednat o velmi jednoduchý případ. Na okenní žaluzie můžeme totiž pohlížet jako na něco, co není pevně spojené s budovou, a tudíž dodávka a montáž tohoto druhu materiálu či zboží by neměla znamenat použití režimu PDP. Ovšem právě z tohoto na první pohled „jednoduchého“ pohledu dochází k chybnému zařazení těchto prací.

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že v tomto případě jde, ať se nám to zdá jakkoli zvláštní, o materiál (zařízení), které je pevně spojené s budovou nebo s jejími konstrukčními prvky. Oprava žaluzií, jejich výměna či nová instalace budou zařazeny pod jednotný kód klasifikace CZ-CPA, a to43 – Specializované stavební práce. Konkrétně půjde o činnost 43.29.19 Ostatní instalační práce jinde neuvedené.

Tato činnost zahrnuje následující práce: instalace výtahů, eskalátorů, pohyblivých chodníků, včetně údržby a oprav, instalace automatických a otáčivých dveří, instalace žaluzií a markýz, instalace reklamních a firemních štítů (i světelných), instalace bleskosvodů, jinde neklasifikované instalační práce nepovažované za součást základní konstrukce budovy, jiné instalace jinde neuvedené.

Jak tedy z výše uvedeného vyplývá, režim PDP se v případě žaluzií použije vždy, ať jde o jejich opravy, výměnu, nebo zcela novou instalaci. Důvodem je jednak zařazení této činnosti do kódů CZ-CPA 41 až 43 a dále pak si můžete pomoci i tím, že se jedná o tzv. součást budovy či pevné spojení s budovou, do které bude montáž provedena."
AdrianaA
19.01.16,07:10
Takže do tejto skupiny sa zaradia aj parapety a sieťk s montážou. V prípade, že sa predajú len samostatne bez montáže, tak je to tovar a prenos sa nekoná. Ešte robievame servis okien, dverí, žalúzii . Takže aj na tieto opravy - servisy sa použije prenos daňovej povinnosti.
AdrianaA
19.01.16,12:18
ešte by ma zaujímalo, či sme správne zaradili opravy okien ( nie len nami dodaných ) . Robí sa nastavenie okna - kovania, poprípade oprava kovania a v prípade nutnosti, tak aj výmena kovania. Dalo by sa toto všetko zahrnúť do opravy okien. r. 131 ?
Hudy21
19.01.16,14:25
Podľa mojho názoru áno, ale toto je už príliš špecifická otázka.
AdrianaA
20.01.16,13:06
Ja som si tiež nie istá. Teraz máme vystaviť faktúru na opravu okna, kde chce klient špecifikovať položky. Položky sú napr. horná nožnica kovania, západka, kľučka, doprava a montáž. Napr. výmena kľučiek je vyňatá a doprava čo? No fakt som z toho jeleň. Najjednoduchšie by bolo na faktúre uviesť len opravu okna, ale klient trvá na svojom.
Hudy21
20.01.16,18:50
Dopravy by som sa nebal, to povazujem za neoddelitelnu sucast zakazky, plati, ze ak sa plnenie sklada napr. z materialu+praca alebo praca+doprava, tak sa na vsetko kompletne uplatnuje prenos danovej povinnosti a fakturuje sa to cele bez DPH. Ale co sa tyka tej vymeny kluciek, ak je v zozname medzi cinnostami nepatriacimi do 41-43, tak potom by sa to asi malo fakturovat osobitne na samostatnej fakture s DPH. Alebo opat by sa mohlo vyuzit tvrdenie, ze sa jedna o jednu komplexnu zakazku a potom sa rezim DPH urcuje podla hlavneho plnenia a tam by ste tvrdili, ze hlavnym plnenim bola nejaka ina oprava, klucky sa menili len popritom. Ale tu je treba dat pozor, lebo je zakazane umelo spajat alebo rozdelovat viacere plnenia do jedneho.
Iva123
21.01.16,12:02
Takže, výroba a montáž okien a dverí (plastových či hliníkových) je prenos daň.povinnosti? Ďakujem
renocka99
25.01.16,16:47
Takže ak správne rozumiem tak ja kúpim napr.žalúzie, siete od dodávateľ (už mi dal fa s rozpisom DPH klasickú ako do teraz ) a ja ich idem namontovať do firmy platiteľovi DPH. Z môjho prípadu vyplýva, že uplatním DPH na vstupe a vyfakturujem bez DPH (prenos)= Nadmerné ODPOČTY budem mať stále? Nemal mi dať tie žalúzky tiež bez DPH? ja samozdaním a vyfakturujem tiež bez DPH = 0,- ani pov. ani odpočet
toto ešte bude veľmi zaujímavé, a mnoho ľudkov ani len o tomto netušia. stále si myslia že iba oceľ.....
Vďaka za každý názor.
Hudy21
26.01.16,14:11
Dodávateľ Vám dodal materiál a faktúroval správne s DPH. Vy idete materiál inštalovať, budete faktúrovat prácu s materiálom bez DPH. Dedukujete správne, že týmto Vám vznikne nadmerný odpočet. Rovnaká situácia bude po novom roku u 90% stavebných firiem.
valeriam
27.01.16,12:56
ak sú okná a dvere dodávané s montážou, tak áno- uplatňuje sa prenos daňovej povinnosti
J.Jantová
29.01.16,12:42
Ako hľadám, tak hľadám, oprava wc - nové wca montážou, nájsť nemôžem, fakturovať bez alebo s dph??????
Zita5
23.03.16,11:55
Práve riešim momentálne prípad žalúzie .Objednala som si do firmy žalúzie .Pán mi ich dnes priniesol a zároveň aj namontoval a dal mi do rúk hneď aj hotovú FA s DPH čkou Vravím mu , ja Vám ju dnes uhradím.....ale som ju pozdržala či je to vôbec správne, že mi dal faktúru s DPH Podľa toho čo píše Hudy 21 , tak bez DPH.Čiže aj platba by mala byt v cene bez DPH .
Prosím poraďte.Ďakujem .
kn-alka
23.03.16,11:58
Zita5 - ak si platca DPH, tak ti mal fakturovať bez DPH
Zita5
23.03.16,12:10
Áno som platiteľ DPH .Môžeš
mi prosím vysvetliť princíp celej tejto blbosti :D Však sa v tom nevyznám .Čiže je to riadne samozdanenie u mňa ?