ecc
13.01.16,15:29
Ahojte,
hladam tu, citam na fore, mam s tym problem. Teraz buduci tyzden idem fakturovat cinnost, ktoru robim. Uvediem tri priklady, ktore ma trapia. Rozpraval som sa o tom aj s uctovnickou, citala metodicke pokyny FS SR, pozerala na internete, tiez ma na to dvojaky nazor, aj ked skor hovori, ze by to malo byt bez DPH. Teraz v piatok ma ist na skolenie, ale viac by sa mi hodilo, ak by som mohol fakturovat uz stvrtok alebo v piatok.

Takze, mam firmu, obraz za rok 2015 je 150 000 eur, som mesacny platca DPH. Moja cinnost je stavebnictvo a veci s tym suvisiace, konkrente:
1. Inzinierska cinnost, koordinacna cinnost - Vybavujem veci okolo stavebneho povolenia, kolaudacie, robim koordinaciu stavby a vykazy pre banky.
2. Rozpocty a kalkulacie - Klasika Odis, Cenkros, spravim rozpocty, poslem, vyfakturujem.
3. Projekty - Toto robim formou subdodavky, vodu zadam XXX, kurenie YYY, statiku ZZZ, cele to zmenezujem, obeham, nahodim si na tom 20 percent a fakturujem to ako celok, teda ako celu projektovu dokumentaciu.

Ako fakturovat v mojich troch pripadoch, ak fakturujem s firmami, ktore su platcovia DPH? Fakturujem pravidelne pre jednu firmu, obrat viac ako milion eur, dalsia firma je podobne s obratom viac ako 10 milionov eur, tretia je s obratom do 100 tisic eur.

Vie niekto pomoct? Pozeral som aj usmernenie FS SR a stavebne prace skecie F, tam ale nespadam.

Dakujem
Hudy21
13.01.16,14:59
Odpoved na vsetky 3 Vase otazky je uplne jednoznacna. Ani jeden z Vami uvedenych prikladov nie je povazovany za stavebnu pracu podla sekcie F, cize budete fakturovat po starom s DPH. Pozrite si Oznamenie financneho riaditelstva z decembra - oznamenie obsahuje aj zoznamy s prikladmi cinnosti, ktore patria a ktore nepatria do divizii 41 az 43. Medzi cinnostami nepatriacimi do tychto divizii su vymenovane aj projektova dokumentacia vyhotovena samostatne (t.j. nie je spojena s realizaciou, samostatne neznamena, ze nemoze byt objednana u subdodavatela), inzinierska cinnost, autorsky dozor, vytycovacie prace, geodeticke zameranie, poradenska a posudkova cinnost atd.
ecc
14.01.16,21:07
Dakujem Hudy21, to som si precital. Ale uctovnicka mi tvrdila aj dnes, ked som jej poslal to co si mi pisal, ze v metodickom pokyne FS SR sa pise o tom, ze pokial sa fakturuju sluzby suvisiace s nehnutelnostou a bez danej nehnutelnosti by nebolo mozne vykonat sluzbu, ma sa fakturovat bez DPH. A teda, ze ak by nebola nehnutelnost, tak nerobim rozpocty, koordinaciu, inziniersku cinnost.
dana11
15.01.16,08:25
41.10 Táto trieda zahŕňa:
- vypracovanie stavebných projektov pre bytové a nebytové budovy na základe prepojenia finančných, technických a materiálnych prostriedkov za účelom realizácie stavebných projektov budov určených na neskorší predaj



Pozrite si prílohu ,,prehľad" v otázke zadanej na porade:

Príklady - Aké práce fakturovať s prenosom daň. povinnosti...






Vylučuje:

71.11 Architektonické a inžinierske činnosti

71.12 Inžinierske činnosti a súvisiace technické poradenstvo
Hudy21
15.01.16,15:12
Ad Ecc: je sice pravda, ze napr. bez projektovej dokumentacie by stavbu nebolo mozne postavit, ale ja to chapem tak, ze ak firma A robi projekt na stavbu a firma B zhotovuje stavbu, tak firma A neuplatňuje prenos dane, cize fakturuje s DPH.

Ad Dana11: cize podla Vas su projektove prace bez DPH? Preco potom sa nachadzaju v zozname cinnosti, na ktore sa prenos nevztahuje?
dana11
15.01.16,17:53
Mozete vlozit ten zoznam ? Pozriem sa na to. Dakujem.
dana11
15.01.16,18:08
Podla mna su projektove prace, ktore sa tykaju ecc s DPH, pretoze spadaju pod cinnosti 71.1....napadlo ma, ako chapete ,, urcenych na neskorsi predaj,, .Dakujem.