jessee
13.01.16,16:43

Dobrý deň. V auguste minulého roku sme podpísali so záujemcom o môj byt Zmluvu o budúcej kúpe / okrem iného aj s penalizačným poplatkom za nedodržanie termínu podpísania riadnej kúpnej zmluvy a vyplatenia dohodnutej sumy za byt. Budúci kupujúci termín nedodrťžal . Napsali sme spolu dodatok o predlžení termínu odkúpenia bytu. Tento termín však budúci kupujúci znovu nedodržal, čím som teoreticky prišla o potencionálnych ďaľšich záujemcov o kúpu. Mám právo odstúpiť od tejto spomínanej zmluvy a žiadať penalizačný poplatok? Ďakujem,

ivka70
13.01.16,16:46
Ano, ak ste si to v zmluve dohodli.
Kvoli tomu sa zmluva o buducej zmluve uzatvara, aj so zlozenim zalohy od kupujuceho, ktora v takomto pripade prepada v prospech predavajuceho - ale vsetko musi byt v zmluve.
Mária27
13.01.16,19:34
Zmluva o budúcej zmluve nie je samostatným zmluvným typom, ale sa viaže na inú zmluvu, ktorá sa má v budúcnosti uzavrieť.
Zmluva o budúcej zmluve sa uzatvára práve preto, aby sa zabezpečilo uzavretie riadnej zmluvy, avšak sa nemôže ešte z rôznych dôvodov dohodnúť celý obsah zmluvy.

Podľa § 48 občianskeho zákonníka Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté = § 497.
Pri § 50a nie je v zákone ustanovená možnosť odstúpenia od zmluvy tak, ako napr. pri § 49, 597 a pod.
Pokiaľ je podľa zmluvy o budúcej zmluve vyjadrená vôľa strán uzavrieť napr. kúpnu zmluvu a následne jedna zo strán svoju vôľu zmení, druhej strane neostáva nič iné, len žiadať súd o nahradenie vôle do jedného roka. Pokiaľ tak ani jedna strana do roka neurobí, právo na uzavretie zmluvy zaniká (tzv. preklúzia).

Strana, ktorá je nenaplnením zmluvy poškodená, má nárok na náhradu škody bez ohľadu na to, či sa splnenia záväzku domáhla alebo nie.
Píšeš penalizačný poplatok - ide asi o zmluvnú pokutu (§ 545). Ak je nejaký záväzok zabezpečený zmluvnou pokutou, nevymáha sa za to škoda. Nárok na náhradu inej škody, ktorá vznikla porušením inej povinnosti (nezabezpečenej zmluvnou pokutou), nie je dohodou o zmluvnej pokute dotknutý.
Na zmluvnú pokutu máš nárok pre nedodržanie (prvého) termínu. Náhradu škody by si mohla žiadať preto, že ťa zavádzala druhým termínom.