silvia72
13.01.16,17:34
Dobry den sa praje , mam zivnost 3 mesiace avsak sa velmi nedari tak uvazujem o pozastaveni zivnosti na urcitu dobu a prihlasit sa na urad prace...Moja otazka znie : MAM NAROK na podporu ked som platila za 3 mesiace plny balicek aj poistenie v nezamestnanosti a pred zalozenim zivnosti som 5 rokov vkuse pracovala v Londyne UK?(kde som tiez odvadzala dane ) ,pred pracou v Londyne som 6 rokov pracovala na Slovensku? ,este som na urade prace nebola ..avsak teraz sa my moc nedari...DAkujem pekne za poradenie.
veronikasad
13.01.16,16:38
Pre vznik naroku na davku v nezamestnanosti potrebujes 730 dni poistenia v nezamestnanosti v poslednych troch rokoch. Doba zamestnania na SK sati uz do tohto obdobia nezapocitava. Pocas zivnosti si platila poistenie v soc.poistovni ako dobrovolne poistena osoba?
silvia72
13.01.16,16:58
ano platila som kompletny balik 151.14eur
Poistné na nemocenské poistenie
18.92 EUR
Poistné na starobné poistenie
77.40 EUR
Poistné na invalidné poistenie
25.80 EUR
Poistné na poistenie v nezamestnanosti
8.60 EUR
Poistné do rezervného fondu solidarity
20.42EUR

a pred zalozenim zivnosti som pracovala v EU -UK , kde som tiez odvadzala povinne odvody .cize hned ako my skoncil pracovny pomer v EU som zalozila zivnost ..nebola som na urade nic,,..Neviem ci sa stahuje praca v EU k tym rokom co sa zapocitava na narok na podporu..to ma zaujima..dakujem
profesional
14.01.16,15:40
Máš nárok na uplatnenie nároku na podporu ale v UK a nie na Slovensku.
silvia72
14.01.16,15:56
zijem na sk ..a to profesional si dajte na celo ...
Jarka 1
14.01.16,16:04
Silvia a to čo bolo?
profesional
14.01.16,17:00
Prečo ti vadí že máš brať nezamestnaneckú dávku z UK? Veď tú ti budú kľudne posielať na slovenský účet. Na dávky máš nárok v tej krajine, kde si bola v posledných rokoch poistená po predpísanú dobu. Jediná dávka na ktorú to funguje inak je starobný dôchodok. V UK nie ne podmienkou prijímania dávky, že tam musíś byť či žiť. Na slovensku proste nie si poistená dostatočne dlhú dobu.

PS. Nie som zvyknutỷ na takéto reakcie. Ja právo v UK ani v SR netvorím. A za to že sa ti aktuálny právny stav nepáči ja nemôžem.
silvia72
14.01.16,17:07
pretoze som poprosila o poradenie a nie ,,MAS NAROK NA NAROK V UK A NIE NA SLOVENSKU..uplne sa tzv. PROFESIONAL mohol zdrzat komentu na moju otazku..a co sa tyka naroku tak som o nieco mudrejsia .

Podľa Nariadenia EP 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia ak nárok na dávku je podmienený dobou poistenia alebo zamestnania potom krajina, ktorá je príslušná na poskytnutie dávky započíta do doby poistenia alebo zamestnania doby poistenia alebo zamestnania zo všetkých štátov, v ktorých osoba získala takéto obdobie ( článok 6 Nariadenia).

Z toho vyplýva že v rozhodujúcom období troch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných sa Vám započíta aj poistenie v nezamestnanosti získané v tomto období v Anglicku.Nárok na dávky v nezamestnanosti Vám vznikne.
Jarka 1
14.01.16,17:17
Asi som na hlavu, ale ja nechápem ten útok na nick profesionál, ktorý sa snažil poradiť a odpovedať podľa svojho najlepšieho svedomia. A to nič nemení na veci, aj keby sa v odpovedi pomýlil. Ak by niekto vedel, že sa pomýlil, tak by odpoveď opravil.

A nechápem akú pomoc si teda od nás chcela, keď si sem priložila už hotovú a podľa teba vyriešenú odpoveď. Napíš aspoň od koho si takú odpoveď dostala, nech sme aj mi tu múdrejší - napr. ja som doteraz nevedela, že to tak funguje.
veronikasad
14.01.16,17:28
Fundovanu odpoved dostane v soc.poistovni.ak by o davku v nez.ziadala hned po navrate na SK, urcite by to nebolo take jednoduche ako sa pise v citovanej odpovedi. Dobrovolne poist. V nezam.jej moze pomoct, ale aj tak vybavenie davky trva niekolko mesiacov za predpokladu ze si z UK priniesla potrebne formulare
profesional
15.01.16,10:03
Pozri si vecnú pôsobnosť Nariadenia. Netýka sa všetkých foriem dávok a poistení.
ivka70
15.01.16,10:49
Treba poziadat, ja si myslim, ze podmienku 730 dni poistenia v poslednych 2 rokoch pred evidenciou, ak by si sa evidovala teraz, mas splnenu, pretoze do tej doby sa pocitaju 3 mesiace zivnosti a aj doba trvania prace v krajinach EU.

Ak by si nemala tu zivnost na SK, tak by centrum zaujmov pre teba bolo UK a tam by si musela o podporu ziadat.
Tym ale, ze uz 3 mesiace prevadzkujes zivnost na SK, tvoje centrum zaujmov sa presunulo na SK a narok, kedze si si platila poiatneie, ti vznikne tu.
Samozrejme budes musiet na E-formularoch vydokladovat priebeh zamestnania aj v UK, v poslednych 3 rokoch.
avalik
15.01.16,10:58