januš1
13.01.16,18:13
Kolega z materskej spoločnosti nám uhradil poplatok za elektronickú diaľničnú známku na rok 2016. Auto je naše, ale je zapožičané materskej spoločnosti, ktorá v zmysle zmluvy znáša aj všetky prevádzkové náklady, vrátane diaľničných poplatkov. Faktúra od NDS je vystavená na meno našej spoločnosti a zároveň je tam uvedené, že platba bola zrealizovaná platobnou kartou. Keďže z nášho účtu peniaze neodišli, neviem si poradiť s účtovaním. Aj by som ich znovu zaplatila, ale nemám komu. NDS už peniaze dostala a naša materská spoločnosť má náklady na diaľničné známky znášať sama. Viete mi prosím niekto poradiť? Za akúkoľvek odpoveď vopred ďakujem.
Tweety
13.01.16,18:17
Ved píšeš, že všetky poplatky , teda aj DN platí sesterská firma, tá aj zaplatila, tak prečo to chceš platiť tomu kolegovi?
Dav
13.01.16,18:18
V materskej spoločnosti majú doklad aj platbu a zmluvu, ktorá ich zaväzuje uhradiť poplatok.Ja by som im odstúpila aj faktúru a kópiu založila ku zmluve o prenájme vozidla a neúčtovala o náklade ani o úhrade. Oni si uplatnia náklad na základe zmluvy. Ak je zmluva postavená tak, že základný nájom + iné náklady,a tie majú byť vyčíslené, tak 518 /321 diaľničná, 311/64X výnos z prenájmu vrátane diaľničnej, úhrada 221/311 bez diaľničnej a vypárovanie 321/311 v sume diaľničnej.
januš1
13.01.16,19:10
Lenže faktúra je vystavená na nás, aj v kontrolnom výkaze bude NDS spárovaná s našou spoločnosťou.
januš1
13.01.16,19:52
Ďakujem za radu, ale som začiatočníčka, a tak to skúsim upresniť, ako tomu rozumiem.
Faktúra bola vystavená Národnou diaľničnou spoločnosťou na našu spoločnosť. Kvôli kontrolnému výkazu by som ju mala zaúčtovať ja v našej spoločnosti. Náklady a výnosy súvisiace s autom u nás neúčtujem, ale riešim to cez účet 378. Keby som faktúru zaplatila z nášho účtu, tak by som účtovala takto:
- FD (vznik záväzku voči NDS) 378/321
- B (úhrada záväzku) 321/221
- FV (pohľadávka voči materskej spol.) 311/378
- B (prijatie platby od maters. spol.) 221/311
V tomto prípade však o úhradách neúčtujem. Môžem urobiť zápočet 321(NDS)/311 (materská spol.) tak ako si to napísala na konci a úhrady jednoducho odignorovať? Koniec koncov o úhrade musí účtovať materská spoločnosť...