margaretik
14.01.16,09:35
Dobrý deň od 1.1.2014 som evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zároveň prihlásená do dôchodkového poistenia, že sa starám o dieťa do 6 rokov. Mám v takomto prípade na nárok na OČR na dieťa /mám ich 3/? A tak isto mán nárok na PN sama so sebou? Manžel je SZČO mal by on nárok na OČR dieťaťa? Teraz cez vianočné prázdniny som ochorela, brala som antibiotiká a dve deti ochoreli, tiež boli na antibiotikách. Samozrejme že si manžel vzal dovolenku, lebo sme sa nedopátrali, ako by sme to mohli skombinovať a neporušili by sme žiaden zákon. Ďakujem
Dáša_
14.01.16,08:55
ako si vzal manžel SZČO dovolenku? - to jen tak mmch.

Je manžel nemocensky poistený? Teda platí sociálne odvody?
margaretik
14.01.16,08:59
áno platí všetky odvody, ktoré musí: sociálka, zdravotná p. - pracuje pre zahraničnú firmu a dovolenku si "vydupali"
avalik
14.01.16,09:05
OCR je nemocenska davka vyplacana z nemocenskeho poistenia a tym nie je dochodkove poistenie.
SZCO nie je zamestnsnec a teda "dovolenku" mu nema kto urcit a preplatit.
Ak SZCO je povinne alebo dobrovolne nemocensky poistena a splna podmienky, narok na OCR ma.
Viac info http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s
margaretik
14.01.16,09:06
dobre nazvem to tak že kvôli našim chorobám nemohol pracovať
veronikasad
14.01.16,09:27
Pocas evidencie na urade prace nie si nemoc e nsky poistena. Preto ti nevznikne narok na nemocenske v pripade vlastnej choroby, ani osetrovne v pripade ochorenia dietata.
Manzel si mohol uplatnit narok na osetrovne na predpisanom tlacive soc.poistovnee.
margaretik
14.01.16,09:31
Ďakujem veľmi pekne