Dadi1234
14.01.16,15:05
Ked som bola odsudena na nepodmienečný trest odnatia slobody, dá sa zmenit sposob daneho trestu?

Chcem sa spýtať: bola som odsudena na 7 mesiacov nepodmienečný trest odnatia slobody do 2nvs. Na súde mi sudca povedal, ze ked sa vzdam odvolania, pusti ma domov a posle mi trestny rozkaz na nastup trestu. Priala som, nakolko som slobodna matka troch maloletých detí - najmladšie ma desat mesiacov, dcera ide do 1. a syn chodi do 8.rocnika ZS.
Existuje moznost ,aby mi zmenili trest na alternatívny? V podobe verejno-prospesnych prac, obojku...alebo aby mi bol odkladom odložený, pokial deti nebudu starsie? Popripade,asi pred 3rokmi sa mala cast budovy v ú vt Nitre(zenskej väznici) prispôsobiť pre odsúdené,ktore by mohli mat pri sebe dieta .(do 3r.)? Veľmi pekne dakujem za pomoc.s pozdravom Dadi
Chobot
14.01.16,14:17
???? toto je bomba: "pripade umiestnit do ustavu na vykon trestu aj deti". Čo spravili tie deti, že ich chceš dať do basy? :eek: ;):)

Ale k veci. Pokiaľ bol vynesený rozsudok a neodvolala si sa voči nemu, tak nadobudol právoplatnosť. Trest v rozsudku už nie je možné zmeniť. Jedine po uplynutí doby požiadať o odpustenie časti trestu.

Ak si chcela alternatívny trest alebo podmienečný, mala si to uviesť pred vynesením rozsudku. Alebo sa s prokurátorom dohodnúť na vine a treste. Obhajcovi si nepovedala, že chceš inú formu trestu?
ivka70
14.01.16,14:24
Ak si sa neodvolala, prijala si trest taky , aky ti bol ulozeny.
Za slusne spravanie sa zvycajne (zavisi od dovodu trestu) da poziadat o prepustenie s podmienkou.
U teba je to po 3,5 mesiaci. Pri ziadosti potom mozes argumentovat aj detmi ale hlavne musis sekat dobrotu pocas prvych mesiacov.
A 3,5 mesiaca nie je az taka hrozna doba.
profesional
14.01.16,15:52
1. Môžeš požiadať o odklad nástupu výkonu trestu. Nech ti to urobí advokát.
2. Môžeš požiadať o premenu trestu. Súd o tom rozhodne uznesením. Ale asi ti nevyhovejú. Obvykle súd súhlasí ak odsudzuje do 1.NVS. Ty si v druhej, z čoho s ohľadom na dľžku trestu usudzujem, že si recidivista. Tj. u teba predošlý trest nesplnil nápravný účinok a teda za účelom zabezpečenia nápravy by bol iný trest u teba neúčelný. Na slobodu ťa sudca prepustil z väzby. Väzba nie je výkon trestu.