milanco1
30.10.04,22:29
Mam opäť jednu otázku:

Ako živnostník mám na mobil paušál, ktorý dávam do nákladov.
Manželka má primu kartu. Môžem si dať aj bločky za Primukartu do nákladov ? Podľa mňa nie, ale možno že mi niekto poradí ako ano ;-)
rene
31.10.04,10:13
Určite by to išlo, keby ste mali zamestnanca, ktorému by ste napr.počas služobnej cesty poskytli firemný mobil s Prima kartou, aby ste s ním mali kontakt.
Možno by to išlo, aj keby ste toho zamestnanca nemali, ale museli by ste obhájiť, že napríklad po pretelefonovaní mesačného paušálu je pre Vás výhodnejšie/lacnejšie/ telefonovať cez Primu .
Beata
31.10.04,11:13
Myslím si, že s tou Prima kartou to nie je až také jednoduché, nakoľko neexistujú výpisy k týmto kartám a teda nedokážete obhájiť svoju potrebu použitia tejto karty, poukázaním na volané čísla a teda dokázať, že tie hovory boli ozaj služobné.
Na druhej strane by som Prima kartu do nákladov dala (pokiaľ by tých Prima karát nebolo do mesiaca desať), avšak by tá karta musela byť registrovaná na toho podnikateľa, ktorý si náklady chce uplatniť. Možno by bolo dobré aj evidovať tel. čísla na ktoré sa z tej karty volalo, aby bolo vidieť snahu preukázať tento náklad... no fantázii sa medze nekladú.
Nike
31.10.04,16:50
Ako chceš dokázať, že potrebuješ manželkin telefón. Ako chceš dokázať, že práve tú čiastku za primakartu, ktorú máš v nákladoch si použil na podnikateľské účely. Z tých informácií, ktoré si dal to je špekulatívne. Ale možno máš dôvod.
bodliak
01.11.04,11:45
Ak vyargumentujete, ze je to pre vas lepsie - lacnejsie,
napriklad teoreticky pausal u jednej firmy a na prepaid u konkurencie,
danovy urad moze akurat tak ulozit povinnost preukazovat vypisom volani vyuzitie, ale nie so spiatocnou platnostou.
Alebo sa novelizaciami nieco zmenilo ?
Janca
02.11.04,07:03
Nedavala by som tuto kartu do nakladov. Nie je mozne obhajit, ze tento vydavok bol na zabezpecenie prijmu /este sa nedaju urobit spatne vypisy hovorov ako pri pausali/ a dokazovacia povinnost je na strane danovnika. DU Vase argumenty "moze" ale aj "nemusi" uznat.
aladin
15.11.04,10:57
manzelka je podnikatel alebo Vy ? kde rozpravate o manzelkinom telefone... Inak myslim si že týx zopar x korun vo výdavkoch Vas nespasi....
Vera
15.11.04,11:06
Ak by som chcela zaúčtovať tel. účet za MT tak si musím dať zaslať od operátora presný zoznam volaných čísel??

Ďakujem
Mickya
15.11.04,11:10
Možno by nebolo zlé, ak by ste manželkin mobil nahlásil na svoju firmu a nabíjal mobil cez bankomat - (aby ste mali faktúru).
A ak máte nejakého zamestnanca, tak poviete, že ste ho jemu poskytli - ale taký názor tu už padol.
Al. príp., že je to servisný mobil alebo také niečo.
bepo
15.11.04,11:18
Vera-nie,stačí obyčajná faktúra ak je to MT registrovaný na firmu
Vera
15.11.04,11:48
Ak je živnostník - bude teda pre neho výhodnejšie prepísať MT na firmu? Nemal by problémy s tým, že tam má veľa súkr. hovorov??


Ď.
maja
15.11.04,12:36
Aj ja mám takéhoto "nešťastníka" ktorý si nedal vysvetliť, že nemôže dať do nákladov mobily celej rodiny aj keď sú vedené na firmu. Je sám a zamestnancov nemá.
Monika1
16.11.04,11:58
Vzhľadom k tomu, že v našej spoločnosti zamestnávame veľký počet zamestnancov, ktorým pri výkone práce musíme poskytnúť mobil, je pre nás lacnejšie ak mu zakúpim mesačne primakartu ako by som mala zakúpiť mobilný telefón, sledovať výpisy jeho hovorov a pod., preto sme si v internej smernici
určili, ktorým zamestnancom a v akých intervaloch bude poskytovaná primakarta. Zamestnancom sme dali podpísať čestné prehlásenie o tom, že nebude kartu využívať na iné ako podnikateľské aktivity. Pri daňovej kontrole nám to bez problémov uznali ale sama sa skôr prikláňam k názoru predchádzajúcich pisateľov, že riziko je veľké a mesačné náklady za kartu
sú dosť malé. Ak sú veľké, obmedz manželku v telefonovaní.
Nike
16.11.04,14:35
Dobré riešenie Monika1, otázka je či je v tomto prípade manželka zamestnanec.
Luna
18.11.04,14:09
Monika nemohla by si sem prilepiť tú tvoju internú smernicu na MT. Ďakujem.
aladin
12.01.05,11:59
Ked mas zamestnancov interna smernica OK ale ked si sam SZCO , tak predsa sa neda urcit že mesacne pretelefonujem iba 4000 Sk , a ked budem mat 2500 tak JE TO S USMEVOM, ja tvrdím pri prima alebo easy karte chýba dokayne bremeno pokial si podnikatel nevedie nejaku evidenciu o hovoroch. Iste vyssie uvedene pože by posudzovane pri firme ktora ma 20 zamestnancov a vsetci su obchodný zastupcovia po celom slovesnku a jedneho napr. drevorubaca ktorý teoreticky cez telefon vybavi minimum veci