Hanky14
14.01.16,19:50
Zdedil som dlh ktory sa tyka prevzateho starobneho+vdovskeho dochodku. Moj stary otec si doobedu prevzal dochod na poste a vecer zomrel . Peniaze po najdeni som pouzil na veci spojene s pohrebom no teraz po dedicskom konani sa ukazalo ze socialna poistovna ziada tieto peniaze naspat. Ma ted ana to pravo???
Tweety
14.01.16,18:53
Od nebohého už určite nie.
Mila123
14.01.16,19:17
nemusí ich vrátiť, veď si prevzal dôchodok v deň výplaty a žil !!!!!!!!......
kolegyňa takúto situáciu riešila so svojou starou mamou (pred rokom a pol) , dokonca "dievčatá" z našej pobočky SP nevedeli, či jej vznikol nárok, overovali to na ústredí, a stará nebohá ´mama nič nemusela vrátiť.....
Mária27
14.01.16,20:19
Dôchodok sa vypláca mesačne vopred vo výplatných termínoch, ktoré určila sociálna poisťovňa. Ak dôchodca zomrel v deň splatnosti dôchodku, peniaze sa nevracajú.
Pošta dokona môže vyplatiť dôchodok manželke už zomrelého - pozri link pošty bod 2.2.13.
http://www.posta.sk/subory/1103/obchodne-podmienky-vyplata-dochodkov.pdf

Problém môže asi nastať, ak sa dôchodok vyplatí pred dňom splatnosti. To sa stáva napr. ak má splatnosť v sobotu, dôchodok sa mu vyplatí v piatok a on zomrie ešte v piatok. Podobne to môže byť ak sa zašle dôchodok na účet o pár dní skôr.
Katy a R
14.01.16,20:49
ak je to naozaj tak - tak treba napísať SP , že úmrtie nastalo až po prevzaní dôchodku.
Pošta vypláca dôchodky (pokiaľ viem) len v párny deň - takže je to vždy po splatnosti .
Na účet posiela SP každý deň (okrem víkendu a sviatkov) - ale aj keď by sa stalo, že je dôchodok už v piatok na účte - a termín bol sobota - aj tak dôchodok netreba vrátiť - lebo splatnosť bola v piatok.
Mária27
14.01.16,20:57
Splatnosť má pošta na kvitančnom liste a je to vždy výplatný termín určený sociálkou. Dôchodca má právo dostať dôchodok vo výplatnom termíne. Aby sa to zabezpečilo v dňoch pracovného volna, vyplácajú sa o deň skôr (aj na účty pre istotu posielajú skôr). Nikde však nie je uvedené, že má nárok na výplatu pred výplatným termínom. Nikde v zákone sa to nevysvetluje - dokazujú to až pri vymáhaní.
Katy a R
14.01.16,21:01
myslím, že aj tu na Porade je k tomuto vysvetlenie - som to aj ja dávnejšie riešila (so SP) ;)