romarico
04.06.06,16:44
chcem sa spýtať či je možné podnikať na živnosť v požičiavaní peňazí za úrok uvádzam príklad "POHOTO......" asik viete o čo ide nechcem robiť reklamu ale v takom smere chem podnikať. Čo tak k tomu je zapotreby ? "okrem peňazí " samozrejme VĎAKA !!
biaaa
05.06.06,16:32
Myslím že stačí do ŽL predmet podnikania: Poskytovanie úveru nebankovým spoôsobom alebo nejak podobne - na ŽÚ vedia presne.
romarico
05.06.06,17:07
Díky BIAAA musím zistiť či to je tak naozaj či je to voľná živnosť či jako
biaaa
06.06.06,13:07
Je to voľná živnosť a presné znenie predmetu je: poskytovanie úverov z vlastných zdrojov nebankovým spôsobom
elli
06.06.06,14:25
A este dobreho pravnika a plechovy zaludok.
romarico
06.06.06,15:00
Díky moc za rady no ešte mám mnoho otázok napr. koľko podľa nejakého zákona môžem najviac pýtať percent za určitú dobu ??
biaaa
07.06.06,10:58
Nesmie to porušovať zásady mravného obchodovania - neviem síce kedy sa to takto klasifikuje ale skús s právnikom alebo si pozri na nete poslednú paľbu tam bol práve nejaký prípad s tým že tá firma porušila zákon práve tým že pýtala vysoký úrok z omeškania (myslím okolo 90%). Alebo sa skús pohrabať v zákone.
Sany
07.06.06,12:42
Ale pozor, je to veľmi rizikové podnikanie. Spolupracujem s jednou spoločnosťou, ktorá v tejto oblasti podniká a poviem ti, že pohľadávky sú veľmi, veľmi ťažko vymožiteľné.
rada
07.06.06,16:28
Díky moc za rady no ešte mám mnoho otázok napr. koľko podľa nejakého zákona môžem najviac pýtať percent za určitú dobu ??

No, výška úrokov môže byť rôzna. Poznám prípad kde si občania zobrali úver od nebankového subjektu vo výške 500 000,- Sk (úver sa spravuje len ObCHZ) na 10 rokov, pričom sa dohodli na úrokoch na celý čas splácania v rovnakej výške. K tomu zmluvná pokuta, odplata, prevod vlastníckeho práva atď...atď.
Ak by však boli dohodnuté vyššie úroky,ako pripúšťa obchodný zákonník bolo by to v rozpore so zásadami poctivého obchodného styku. Výkon práva, ktorý je v rozpore so zásadami poctivého obchodného styku, nepožíva právnu ochranu (§ 265 Obchodného zákonníka). Za takýchto okolností možno konštatovať, že v prípade, keď boli úroky dojednané vyššie, než je prípustné, ide zo strany veriteľa o také dojednanie prísľubu plnenia od dlžníka, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere.
Pokiaľ ide o prípady, v ktorých bola uzavretá zmluva o pôžičke s dohodnutými úrokmi podľa ustanovení § 657 a nasl. Občianskeho zákonníka, dojednanie o výške úrokov alebo aj iného plnenia je potrebné posudzovať v spojení s ustanovením § 3 ods. 1 Občianskeho zákonníka, teda z hľadiska, či nie je toto dojednanie v rozpore s dobrými mravmi. V prípade, ak by bolo v rozpore s dobrými mravmi, možno konštatovať, že plnenie, ku ktorému sa dlžník zaviazal by bolo v hrubom nepomere k hodnote plnenia zo strany veriteľa.
Myslím, že na začiatok to chce šikovného právnika, ktorý to všetko dokáže zmluvne perfektne ošetriť.
romarico
07.06.06,18:01
no poviem vám že firma ktorá takúto činnosť praktikuje a je veľmi známa berie 84% za rok a to je s dobrými mraumy ? takto prakticky - príkladom bi som to chcel počuť aby každý tomu porozumel.
Chobot
08.06.06,06:23
no poviem vám že firma ktorá takúto činnosť praktikuje a je veľmi známa berie 84% za rok a to je s dobrými mraumy ? takto prakticky - príkladom bi som to chcel počuť aby každý tomu porozumel.

:eek: A to si aj niekto zoberie od nich úver?:eek: :eek:

Nevolá sa náhodou Róbert Lakatoš, úžernícka spol. s r.o.??:D
ajobs
08.06.06,13:41
Výška úrokov pri nebankových subjektoch je cca 36 -52 % ročne ( pozri ich weby, nie všetky uvádzajú %-á úrokov ). Či je to v súlade s dobrými mravmi, ponechám na úvahe čitateľa.
willma
08.06.06,14:18
Musím doplniť je aj firma ktorá má mesačný úrok 6% čo je ročný 72% - osobná skúsenosť, ale už som sa ich zbavila. A inak boli prezentovaní v telke
Marianna01
08.06.06,14:44
Nerozumiem ľuďom, ktorí riskujú strechu nad hlavou za pár korún, na ktoré mohli radšej zobrať spotrebný úver z banky. Bez takéhoto rizika.
romarico
08.06.06,16:16
Nerozumiem ľuďom, ktorí riskujú strechu nad hlavou za pár korún, na ktoré mohli radšej zobrať spotrebný úver z banky. Bez takéhoto rizika.



tu nejde o to prečo si to tý ľudia berú ale o to ako to využiť vo svoj prospech.
ajobs
08.06.06,21:32
tu nejde o to prečo si to tý ľudia berú ale o to ako to využiť vo svoj prospech.

Myslím, že takýto druh podnikania už ďaleko prekračuje to, čomu hovoríme dobré mravy. Ale na Slovensku vzhľadom na mimoriadnu naivitu ( či hlúposť ) mnohých občanov je aj toto možné.:eek: :confused:
Braňo
09.06.06,03:59
A kto si v dnešnej dobe zoberie pôžičku od takej spoločnosti, keď v banke požičajú za 6,90% p.a.?
Jozef I
09.06.06,04:39
A kto si v dnešnej dobe zoberie pôžičku od takej spoločnosti, keď v banke požičajú za 6,90% p.a.?

Ukáž mi banku, ktorá ti dá spotrebný úver za 6,90%? Pokiaľ neručíš nehnuteľnosťou. Ja pokiaľ mám informácie, tak sa tie percentá pohybujú od 9% - 13%. Ale rád sa budem mýliť. ;)
Inak plne súhlasím, že v každom prípade by som si požičal z banky, a nie od nejakej úžerníckej spoločnosti.
willma
09.06.06,07:07
Holt ale banka má zvláštne spôsoby a ešte zvláštnejšie kritériá, ako som písala v inej téme: príjem 25000(mzda+prenájom oficálne zdanený, ručenie 2mil. bytom) a o pôžičke môžem aj tak len snívať
Jozef I
09.06.06,07:11
Holt ale banka má zvláštne spôsoby a ešte zvláštnejšie kritériá, ako som písala v inej téme: príjem 25000(mzda+prenájom oficálne zdanený, ručenie 2mil. bytom) a o pôžičke môžem aj tak len snívať

Prečo by si mala o pôžičke iba snívať???? Z ručením nehnuteľnosťou a z takým príjmom ti požičia každá banka a ešte ťa zaradia do kategórie nerizikového klienta. ;)
rada
09.06.06,16:09
Úrokové sadzby:
Úvery z banky 8 - 30 % p.a.
Nákup na splátky 23 - 28 % p.a.
Nebankové subjekty 26 - 452 % p.a. :eek:
Záložne cca 150 - 180 % p.a.
Zdroj: Markíza
willma
09.06.06,17:27
Prečo by si mala o pôžičke iba snívať???? Z ručením nehnuteľnosťou a z takým príjmom ti požičia každá banka a ešte ťa zaradia do kategórie nerizikového klienta. ;)
Cha, cha vlastná skúsenosť - odpinkali ma už tri banky- pravdepodobné dôvody-vek, samoživiteľka,dve deti, ale skúšam ďalej, snáď sa zadarí.
willma
02.10.06,11:26
Tak Vám všetkým oznamujem, že úver som získala dodávateľsky a rýchlo sa hrabem von z blata. Ešte musím počkať do 25.októbra a potom sa teším na telefonát, v ktorom pani nebankovku požiadam o prípravu papierov k vyplateniu.
poradcaUC
08.10.06,17:31
ako si predstavuješ požičiavanie tých prostriedkov? Aké doklady by si chcel vidieť od klientov, akých klientov, aké ručenie? Teraz som riešil niečo podobné s jedným klientom z Bánoviec, skús popísať podrobnosti čo potrebuješ a možno ti pomôžem s prípravou.
Danila
08.10.06,17:36
no poviem vám že firma ktorá takúto činnosť praktikuje a je veľmi známa berie 84% za rok a to je s dobrými mraumy ? takto prakticky - príkladom bi som to chcel počuť aby každý tomu porozumel.Ber to prosím, len ako môj súkromný názor. Ale v tomto spôsobe biznisu slovo dobré mravy je len taká kozmetická nálepka.
zuzulu
11.07.08,12:59
od maja je horny strop 112 % na RPMN
pri uveroch do 50 000 je RPMN 64,79% a nad 50 000 RPMN 14,70% schvalene aj NBS
silviamb
11.07.08,17:37
Nerozumiem ľuďom, ktorí riskujú strechu nad hlavou za pár korún, na ktoré mohli radšej zobrať spotrebný úver z banky. Bez takéhoto rizika.

Zial ludi, ktori sa na to daju nahovorit je dost - hacik, je ten, ze vacsina si mysli, ze ten urok - napr. 6% je rocny, a banka ma predsa 12%. Realita je ale taka, ze 6% je mesacne a 12% rocne, ale to si uz vacsina z nich neprepocita a vdaka dobrej strategii a reklame si vacsina mysli, ze ked je na to reklama, tak je to seriozne a dobre... A naviac banka je predsa len pre bohatych - nazor casti verejnosti...
Celsus
12.07.08,20:11
no poviem vám že firma ktorá takúto činnosť praktikuje a je veľmi známa berie 84% za rok a to je s dobrými mraumy ? takto prakticky - príkladom bi som to chcel počuť aby každý tomu porozumel.

Nedá sa vo všeobecnosti povedať, či úrok vo výške 84 % p.a. je alebo nie je v rozpore s dobrými mravmi. Žiadny zákon samozrejme nedefinuje, aká výška úroku je v rozpore s dobrými mravmi. Vždy to treba posudzovať individuálne, podľa okolností daného prípadu.

Okrem dobrých mravov však maximálnu výšku úrokov limituje aj priamo právny poriadok (limity sa zavádzajú práve tento rok).

Pred začatím podnikania v danej oblasti považujem za nevyhnutné náležité a komplexné oboznámenie sa s platnou právnou úpravou.
Celsus
12.07.08,20:15
Práve som zistil, že sa mi podarilo odpovedať na poriadne starý príspevok, pričom som si vôbec nevšimol, že za ním nasledujú ďalšie dve strany príspevkov...