Gzeak21
15.01.16,10:18
Dostal som SMS správu od OTP, že môj účet je v mínuse, nerozumel som o čo sa jedná, tak som skočil do banky aby skontrolovali kde môže byť chyba. Vtedy pani povedala, že mám otvorený účet od roku 2012. Pamätal som sa, že som tam bol informovať o bežný účet, ale nič som nepodpisal. Poprosil som o preverenie zmluvy. Našlo sa zmluva, ktorý bol tam uložené bez mojho podpisu, fotokópia občianského preukazu tak isto bez mojho súhlasu. Ani pani to nerozumela, ako to može byť, a povedala ze mam narok na zrušenie účtu bez hociakých poplatkov, ale to musí riaditeľ pobočky podpísať, ktorý tam vtedy nebol. Moja otázka by bola: To je minimum ze dlh nemusím vyplatiť (aj ked je to len do 10Eur, 3 roky to bolo bezplatné lebo nemal som 26 rokov), ale nemal by som nárok na hoci aké odškodnenie od OTP (otvorenie BÚ a spracovanie osobných údajov bez môjho súhlasu)? Ďakujem do predu za poradu.
Chobot
15.01.16,09:48
Chceš odškodnenie? Aká škoda ti vznikla? Vieš ju vyčísliť?

A osobné údaje nespracovávali bez tvojho súhlasu, resp. v rozpore so zákonom o ochrane os. údajov. Keďže si bol sa informovať ohľadne účtu, banka bola povinná ťa indentifikovať a bola oprávnená vyhotoviť kópiu OP aj bez tvojho súhlasu. BAnka je dokonca povinná identifikovať klienta a za klienta sa považuje aj tá osoba, ktorá sa chystá urobiť obchodnú transakciu s bankou.

Jedinú chybu urobili, že iniciatívne otvorili účet. V skutočnosti nevieme, ako to bolo, čo si vtedy povedal alebo ako ste sa dohodli. Faktom je, že účet bez podpísanej zmluvy nemali otvoriť.

Možno bol problém práve v tom, že si ešte v tom čase nebol plnoletý. Možno ti povedali, aby prišli rodičia, ako zákonný zástupca, podpísať zmluvu, ty si v podstate zmluvu nemohol podpísať. Možno ti jednu zmluvu dali aj domov na podpis.

Teraz už nevieme, ako to v skutočnosti bolo. Isté je, že OP si predložil doborovoľne, nikto ti ho neukradol. Takže podľa mňa banka spracovala osobné údaje správne, len nemala aktivovať účet.

Daj ho zrušiť a nechaj to tak.
Ing. Ľubomír Janoška
15.01.16,09:49
Čo sa týka spracúvania osobných údajov, bude ťažké preukázať protizákonný zásah do Vašich práv. Banka získala a spracúvala Vaše osobné údaje v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov (právo spracúvať osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby naviazané na zmluvné rokovanie) a s bankovým zákonom (osobitné ustanovenie bankového zákona ako právny základ pre spracúvanie).
Banka na druhej strane nezlikvidovala Vaše osobné údaje po tom, ako skončil účel ich spracúvania. Bude ale zrejme tvrdiť, že ich spracúvala v dobrej viere, že máte platnú zmluvu o účte.
Jednoznačne to môže rozhodnúť Úrad na ochranu osobných údajov SR, ak mu podáte podnet na konanie pre porušenie zákona zo strany banky.
Gzeak21
15.01.16,10:01
Dajukem za odpoveď, mal som 23 vtedy, takže som nepotreboval podpis od rodičov - druhá vec, pani v banke osobne povedala, že by tam malo byť podpis, že súhlasím s tým že skopírovali môj OP.
Gzeak21
15.01.16,10:02
Ďakujem
Chobot
15.01.16,10:25
Aha, tak som zle pochopil zadanie. Myslel som, že teraz máš 26 a to bolo pred 10 rokmi.

Poisťovne a banky nemusia pýtať súhlas klienta na kópiu OP, sú povinné vyhotoviť kópiu.

Ale ako poznamenal Janoška, tieto doklady mali zlikvidovať. Oni ale viedli omylom účet a doklady archivovali. Ak chceš, môžeš dať podnet na Úrad na ochranu os. údajov. Ty z toho ale nič mať nebudeš, jedine banka môže dostať pokutu. Je to na tebe, ako sa rozhodneš.
branislavp
18.01.16,04:20
No to je poriadne fiasko pre banku, keď má v agende neporiadok. A ešte k tomu vyčísli mínusový zostatok neklientovi. Banka nemôže likvidovať záznamy, ktoré už sú zapracované v systéme. Musí ich archivovať.
Mala som podobný prípad, ale v inej banke.
Zaujímala som sa o určitý ponúkaný produkt, najskôr si vypýtala úradníčka OP, zaznamenala údaje z OP do systému,. Všetko mi o produkte povedala to čo ona chcela, potom som ja dávala otázky, až nakoniec som sa rozhodla, že nemám záujem o ponúkaný produkt, bol pre mňa nezaujímavý. Dávala mi ale niečo podpísať, čo som ja odmietla. Upozornila som ju, aby toto jednanie ukončíla ako negatívne, keďže ja som sa s ňou na ničom nedohodla, aby som v budúcnosti s týmto nemala nejaké problémy. Na základe pokynov z ústredia banky v Bratislave tento záznam v ten deň oficiálne bol v dotyčnej banke ukončený, ale zostal archivovaný.