cmd
15.01.16,13:08
Dobrý deň,
minulý rok som zdedila menšiu výmeru poľnohospodárskej pôdy. K väčšine tejto pôdy bola uzavretá s družstvom nájomná zmluva na 10 rokov. K jednej parcele,kde mám len menšinový podiel však nájomná zmluva so mnou uzavretá nebola ale družstvo zrejme túto parcelu obrába aj tak celú, nakoľko predpokladám že s ostatnými spoluvlastníkmi ktorí majú väčšinu nájomné zmluvy uzavreté sú.

Otázka znie:
Treba podať daňové priznanie kde priznám len tú jednu parcelu ku ktorej nemám nájomnú zmluvu? Alebo mám uviesť v daňovom priznaní všetky zdedené parcely s tým že obci doručím aj nájomnú zmluvu na preukázanie toho že daň by mali vyrúbiť buď len za ten neprenajatý podiel alebo vôbec nevyrúbiť nakoľko aj pri tom neprenajatom podiele na parcele ju družstvo obrába ako väčšinový užívateľ celú. ( keďže má družstvo pravdepodobne nájomné zmluvy na väčšinový podiel tak tú parcelu obrába celú. Toto sice nemám ako preukázať lebo to asi je v nejakom bloku parciel a obec v tom má zrejme bordel lebo nevedeli mi povedať). Druhá vec je že nechápem prečo sa na katastri nevyznačujú na LV nájomné vzťahy, mám povinnosť nájomný vzťah oznámiť ale v živote som to nevidela na LV zaznačené nikomu. Ak sa nemýlim družstvo by malo mať povinnosť platiť daň za pozemky ktoré má prenajaté ak je nájomný vzťah evidovaný v katastri a ten musí byť ak trvá dlhšie ako 5 rokov.

P.S. daňové priznanie som zrejme mala podávať v lehote 30 dní od právoplatnosti dedičského, no bohužial som na to prišla až teraz, to nevadí
Zorenka1
15.01.16,16:18
Na LV sa nájomné vzťahy nezaznamenávajú. Bola by to hlúposť! To ako keby na LV, kde je dom bol napísaný užívateľ niekto iný. Asi by sa to nikomu nepáčilo. Kataster je aj tak zavalený vkladmi, zmenami, dedičstvami, atď, atď. Za pozemky, ktoré užíva RD , platí aj daň z nehnuteľnosti RD. Daňové priznanie sa podáva len k 31.01
cmd
16.01.16,14:11
dakujem za odpoved