noro1972
16.01.16,09:07
chcel by som sa opytat, ak by som chcel zmenit mojej dcere krstne meno z Miroslava na skratene Mirka, co k tomu potrebujem? Zijeme v kompletnej rodine.
veronikasad
16.01.16,08:09
Dovod zmeny mena? Vek dietata
alaya1
16.01.16,08:18
Staci zajst na matricny urad, vypisat ziadost a zaplatit poplatok.
buchač
16.01.16,08:28
Zmena mena alebo priezviska

1. zmeny, na ktoré nie je potrebné povolenie
2. zmeny, na ktoré je potrebné povolenie okresného úradu

Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.


http://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska
jelalim
16.01.16,08:45
Podla mna je nezmysel len takto z rostopase jej menit meno. Len co jej to skomplikujete do buducna.
buchač
16.01.16,08:54
Súhlas.

Nejde ale ani tak o tie komplikácie. Trochu sa čudujem zámyslu, to proste v tomto prípade nemá význam (aspoň podľa mňa).
Veď Miroslava sa dá vždy skrátiť v hovorovej reči na Mirku....a deti sa medzi sebou určite nebudú oslovovať celým menom...prípadne nejakou prezývkou.

Moja mladšia je Veronika...a nik ju nevolá inak ako Nika.
korela
16.01.16,12:43
Musím súhlasiť. Škoda, že nie je uvedený vek dieťaťa, ono totižto nemusí byť stotožnené so svojím menom. To je dôvod, na ktorý matrika prihliada.
Ja sa pozastavím z praxe skôr pri zmene na Mirku, poznám Janku, v mladosti to ešte prejde, ale v staršom veku je to v našich končinách viac-menej ojedinelé a vyvoláva to údiv v ľuďoch. Aj na dokladoch.
Rodičia by mali predvídať všetky okolnosti, aj možný život v zahraničí, vhodnosť k priezvisku a pod.
alaya1
16.01.16,16:56
ked ju volate Nika, mali ste jej dat meno Nika. Naco ste jej dali meno, ktorym ho neoslovujete.
alaya1
16.01.16,16:58
Meno zmenia bez problemov kedykolvek na akekolvek meno bez udania dovodu, ked je zapisane v zozname mien akehokolvek statu je je dokazatelne, ze to meno existuje.
buchač
16.01.16,20:55
alaya1 (Dnes 17:56) ked ju volate Nika, mali ste jej dat meno Nika. Naco ste jej dali meno, ktorym ho neoslovujete.
=======================
Staršia je Monika a tiež ju takto nevoláme v rodinnom kruhu...ale to je vedľajšie.
----------------------------------
Obe mená som vybral ja, manželka to akceptovala.
Obe mená - ich výber mal svoje opodstatnenie, ale to nemusí nikoho zaujímať. Dievky o tom vedia, že ako prišli k menám a fertig.
----------------------------------

Keby som mal tretiu dcéru, tak by sa volala Harmonika...:D :D :D
bodliak
16.01.16,21:20
"opitat", "krsne" !

Ale meno ho najviac trápi.
buchač
16.01.16,21:25
alaya1 (Dnes 17:58) Meno zmenia bez problemov ...
===========================
...a tvrdím niečo iné ?
Veď v linku je popísané predsa všetko....či ?
branislavp
16.01.16,21:34
gramatika v háji, nemá probléma.
alaya1
16.01.16,22:00
"krsne" ! ? Novotvar ? :)
noro1972
17.01.16,07:01
Mala chodi do prvej ma sest rokov
noro1972
17.01.16,07:04
Od mala ju volame mirka aj po porode som v nemocnici hlasil meno len mirka ale povedali ze to je miroslava tak to tak napisali ale ked jej pride babka ktora ju vola miroslava tak mirka nereaguje tak isto aj v skole len na miirku reaguje preto by som to chcel aby to mala aj v obcianskom
korela
17.01.16,08:44
Frederika, Berenika, Angelika, Erika, ...
Monique, Veronique...krásne, úplne to mám v uchu.

Poznám rodinu, matka končí na -ia a aj ich dve dcéry. Je to veľmi pekné, sedia im tie mená, neopakujú sa. Každá má svoje.
A ešte jednu rodinu s tromi dcérami, Izabela, Anabela, na tretie meno tiež na -bela, neviem si spomenúť, ale nie je to ani Arabela, ani Rosabela. Všetky žijú vonku.
.
Ešte taká poznámka k výberu mena pre dieťa.
Čo sa týka mena pre dieťa, má ho vyberať vždy matka, nakoľko je s dieťaťom zžitá, tieto dve bytosti sú určite viac späté počas jeho vývoja, ako otec, plus je zapojená matkina intuícia. Proste vycíti, čo je pre dieťa dobré a vhodné.
Muži do toho vkladajú skôr racionalitu, možno meno bývalej lásky, je iks možností.
Potom sú ešte preferované v rodinách dedičné mená.
Najhoršie je sa nechať ovplyvniť módnym menom.
Proste - nomen omen.
alaya1
17.01.16,09:03
chod na matriku, vyriesis to tam.
alaya1
17.01.16,09:04
Korela, ja nesuhlasim, snad díeta splodili obaja, tak aj muz ma to pravo zapojit sa do vyberu mena pre svoje dieta!.
korela
17.01.16,10:16
Nemusíš súhlasiť, nikto tu nemusí súhlasiť s tou myšlienkou. Splodili, ale dieťa vynosila matka a cítila dieťa tak, ako ho otec nemohol precítiť, aj keby chcel. V tom je veľký rozdiel medzi matkou a otcom, i keď v rodine majú obaja opodstatnené miesto. Vzory. To sú už všeobecne známe veci, a malo by sa o tom písať na každom možnom kroku, pre zachovanie rodiny a šťastný život všetkých jej členov.
Nemusíš tu trepať výkričníky, je to komické. Kto si uvedomí myšlienku, tak ju prijme, kto nie, tak sa tvrdo poučí.
Samozrejme, že sa rodičia väčšinou dohodnú, mnou navrhnuté meno pre dcéru Petra mng tvrdo odmietol. Dnes viem, že by bolo pre ňu vhodnejšie vzhľadom na dátum narodenia. Dala som druhé pripravené v poradí, nachádza sa i v predchádzajúcich generáciách, synove meno prešlo, a už niekoľkokrát sa mi syn za meno poďakoval, že som mu väčší dar do života nemohla dať.
Obe mená sa vyskytujú takmer na celom svete, okrem Ázie a ešte jednej časti. A obe boli aj rodové.
.
Nie je to moja myšlienka, prevzala som ju a stotožnila som sa s ňou. Vidím v rodine a okolí, krstné meno má skutočne vplyv na život človeka.
Napr. Talian sa nenaučí oslovovať Alena, tak im to je cudzie, vždy budú oslovovať Elena. Konkr. medici aj lekári. Aj keď tam napr. Šeredová pôsobila.
Proste vžité. Nevypisuj mi, prosím ťa, ako teba všade správne oslovovali po celý život.
veronikasad
17.01.16,10:21
p. učitelka ju volá Miroslava ? Ak ano, - skús si pohovoriť s učitelkou skôr ako zájdeš na matriku. Súhlasím s korelou, tiež poznám viac prípadov, kedy rodičia dali zapísať meno Janka a v dospelom veku to týmto dámam prekáža ...
Jarka 1
17.01.16,10:30
Prepáč, ale tá zmena mena na "zdrobnelinu" Mirka je len tvoj súčasný emocionálny stav. Reaguješ len na súčasnú situáciu.
Čo urobíš o pár rokov, keď odrastie a kamaráti ju začnú oslovovať Mira, Mirča, ... Myslíš, že ich donútiš oslovovať ju Mirka len preto, že to tak má napísané v OP? Alebo jej tiež budeš chcieť zmeniť meno?

Neskôr v živote môže zastávať napr. nejaký vedúci post, ktorý si bude vyžadovať aj nejakú autoritu od podriadených, kolegov, partnerov. Potom bude pre ňu oveľa výhodnejšie predstavovať sa ako Miroslava a ponechať len na svoje rozhodnutie, komu dovolí dôvernejšie, priateľskejšie oslovenie Mirka.

Odporúčam ti zvážiť celú situáciu. To, že teraz reaguje len na meno Mirka, bude trvať tak krátko, že si to ani nestačíš uvedomiť a bude z nej slečna.
korela
17.01.16,10:38
Noro, nemôžem sa dostať pod tvoj komentár, tak odpoviem takto.
Ako príklad si vezmi známu rosničku Mirku Almássy. V rodnom liste má Miroslava.
Každý ju volá Mirka, už aj kvôli jej vzhľadu. Keby išlo o dvojmetrovú a neúsmevnú ženu, možno by tak oslovovaná nebola.
Neviem si domyslieť dôvod, prečo dieťa v šiestich rokoch odmieta oficiálne krstné meno. Ale prichádzam do styku s vyše 50r. krstenou Jankou, čiže zdrobneninou mena Jana, a mne samej to robí problém. Obchádzam to s Jani, občas sa pomýlim a poviem Jana, potom mi je to nepríjemné.
Na matrike je to dnes jednoduchšie ako pred 20 r., sú ústretovejší. Ak budú mať chuť, odklepnú ti čokokoľvek.
Ale hľaďte na záujmy dieťaťa v prvom rade vzhľadom na jej budúcnosť. Napr. v dospelosti sa bude predstavovať pri prijímacom pohovore ako Mirka, a nie Miroslava. Je tam závan detinskosti.
Ak si náhodou v reálnom živote Norbert, vyžadoval si od rodičov premenovanie na Nora?
Je to čisto na vás, na rodičoch, ale zvážte všetky pre a proti, aby sa jej to v budúcnosti nevypomstilo.
Keby ste jej chceli úplne zmeniť meno v tomto veku na úplne iné, už by to mohlo zasiahnuť jej psychiku.
Ale ak sa s Miroslavou nevie stotožniť, tak asi ustúpite.
Ešte taká malá pozn., Miroslava a Mirka majú rozdielnu hodnotu. Ale to by vám poradil naozaj odborník a podal komplexný výklad.
buchač
17.01.16,10:47
Dám k Tvojmu príspevku...Ty sa neurazíš...;)


Pri týchto "PROBLÉMOCH" mi vždy príde na um vtip...


Príde chlapík na matriku, že si chce zmeniť meno. Matrikár sa pýta :
"Ako sa voláte ?"
"Ján *****."
"...júúúj, to je fakt nepríjemné...a ako by ste sa chceli volať po zmene ?"
" Jozef *****..."
Tweety
17.01.16,11:01
Mirka je zdrobnelina krstného mena , nevidela by som preto žiaden logický dôvod na zmenu mena. Pamätaj aj na to, že raz vyrastie a nebude vždy Mirkou.
adam
17.01.16,11:13
Dôvod k zmene môže byť aj ten, že Miroslava je dlhé meno, ak má dlhé aj priezvisko, pri vypĺňaní formulárov... ja som pre tento dôvod hľadala krátke krstné mená pre deti.
Tweety
17.01.16,11:14
ale on nepíše, že má ten problém
alaya1
17.01.16,11:35
ja ti Korela nevypisujem, len som okomentovala podla mna blbost, co si napisala, odopierat otcovi moznost zucastnit sa na vybere mena dietata.

A ja napr. neriesim, kto ma ako oslovuje. Ako je komu mile a prijemne.
buchač
17.01.16,12:16
noro1972 (Dnes 08:04) Od mala ju volame mirka aj po porode som v nemocnici hlasil meno len mirka ale povedali ze to je miroslava tak to tak napisali ale ked jej pride babka ktora ju vola miroslava tak mirka nereaguje tak isto aj v skole len na miirku reaguje preto by som to chcel aby to mala aj v obcianskom
=============================

Sorry, ale píšeš , že dievka má len 6 rokov...tak isto ako moja vnučka.

Tvoja dcéra skoro vystrkuje rožky...príliš skoro.
Na babku nereaguje, keď ju nepatrične osloví ???
Pfúúúú...a reaguje patrične aj na Vianoce alebo pri inej príležitosti, keď jej babka dá nejaký darček alebo sladkosť ???

Moja vnučka to pár krát skúsila...taká detská ignorácia...na situácii nezáleží.
Lenže ako skúsila, tak som skúsil aj ja...;)
Vnučka šla rodičom žalovať, že sa s ňou nerozprávam...Lenže dcéra a zať ju zdrbali, že nech nežaluje, ale nech sa správa, ako sa patrí.
noro1972
18.01.16,05:55
Netrapi ma len som sa chcel len tak opiytat a nemusis ma opravovat nepisem slohovu pracu tak pisem ako sa mi chce len tak ved precitat precitas no ne?
alaya1
06.02.16,12:03
Postup je taky, ako som uviedla, aj ked s nim niekto nesuhlasi, zakony a predpisy platia pre kazdeho.

P.S. ta zmena pocasia zjavne dnes predpoludnim niekomu zatemnila mozog.
veronikasad
06.02.16,12:24
ala, na koho príspevok reaguješ ? Alebo bolo niečo v komentároch zmazané ?
alaya1
06.02.16,13:07
na toho, kto dal neuzitocne, moze tu inych, ktorych to zaujima zmiast.

Ale, to isli moje prispevky rad radom dnes.