filipes
31.10.04,11:45
dobry den,

som s.r.o. chcem uzavriet s FO - nepodnikatelom prikaznu zmluvu (ako nahradu za DVP).

Za akych okolnosti som povinny z vyplatenej odmeny mu urobit zrazky? (19%)
Aka oznamovacia povinnost voci DU mi vznika?
V pripade, ze FO je student a toto bude jediny jeho celorocny prijem, za akych okolnosti je povinny podavat DP (hlavne pokial odmena nedosiahla nedanitelnu vysku 19.2 nasobok ZM).

Na ake dalsie problemy je treba si dat pozor?
Nike
31.10.04,18:30
Tento druh zmuvy uzavrieš podľa Občianskeho zákonníka. Takže tebe okrem prevzatia prác a vyplatenia odmeny vyplýva len jedna povinnosť a to nahlásiť občana na DU, že si mu vyplatil nezdanený príjem väčší ako 10.000,- Sk (ak bude vyšší). Toť tvoja povinnosť

V každom prípade, či študent alebo niekto iný, musí podať daňové priznanie.
Ty by si nemal mať žiadne problémy, ale on ? to je ale jeho problém.
Janca
02.11.04,07:33
Nike, prikazna zmluva ma ale vsetky vlastnosti podriadenosti a tudiz ide o zavisly vztah medzi prikazcom a prikaznikom podla parag. 5, odst. i, pism. g/ nie ? Ja by som tu odmenu danila preddavkovo. Na skoleni u p. Pirselovej som sa dozvedela, ze nie je dolezite, ako ktoru zmluvu nazvete, ale skuma sa charakter zmluvy a pokial sa tam dokaze zavislost /teda, ze jeden musi urobit pre druheho nieco na zaklade pokynov/ ide o zavisly vztah a teda dane sa zrazaju preddavkovo. Oprav ma ak sa mylim, lebo ma tato problematika zaujima.
Nike
02.11.04,07:49
Janca, to si ma trochu prekvapila. Zaujímavý názor. § 2 ods. 2 občianskeho zákonníka - V občianskoprávnych vzťahoch majú účastníci rovnaké postavenie.

Takže podľa mňa rovnoprávne postavenie uchádzačov nemôže ísť do § 5 zDP.

Tiež ma tento problém zaujíma.
Janca
02.11.04,07:52
Ktory par. Obc. zak. hovori o prikaznej zmluve ?
Nike
02.11.04,07:54
§ 724 obč.z.
Janca
02.11.04,07:59
Tak ako si potom vysvetlis par. 725 druha veta: Od prikazcovych pokynov sa prikaznik moze odchylit.... to podla mna znamena, ze moze robit len to, co mu prikazes a to je detto akokeby zamestnanec... ja tam vidim zavisly vztah podla horecitovaneho dan. zakona. Ved ono je to podla mna nahrazka dohody, lebo kazdy odsek zacina slovami ..... prikazca je povinny....
To je vsak moj nazor, uvidime ako zareaguju ostatni poradcovia.
Nike
02.11.04,08:07
No aj by si ma presvedcila.