WolfAngel
16.01.16,16:56
Prajem dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť?
Potrebovala by som radu aké možnosti a práva môžem žiadať od štátu, keď som sirota, dočasne bývam v detskom domove a potrebujem:
- dokončiť školu (mám 4 ročnú obchodnú akadémiu a chýbajú mi 2 roky do maturity, čo plánujem ešte vysokú)
- mať dotáciu po vyštudovaní (aby som neskončila bez peňazí a bytu)
- mala čo najmenšie výdaje (nájom, prenájom, spotreba energie, potreby na obživu kým by som študovala)
- nejako vymyslieť spôsob, aby mi robota pri škole nebránila a mohla študovať ďalej
- mohla chodiť na denné štúdium a nemusela ju odkladať

A teraz je problém v tom, že som v detskom domove zo špecializovanou skupinou a hovoria mi, že byt mladých dospelých nespadá pod túto skupinu. Ale chyba je v tom, že tam som ani nemala byť pod zdravotným hľadiskom. Som prvý prípad čo chodí na takú školu, má možnosť ,, zariadiť si normálny život ´´ nemám fyzické ani mentálne postihnutie a jediná choroba je že som hraničiar, čo nespadá ani pod priečku chorôb, lebo patrí medzi povahové problémy. Celkovo, keď som vôbec tam zapísaná (že tam vôbec bývam dočasne), tak akoby som spadala pod tú priečku, i keď by som vôbec nemala. Som tam bola ubytovaná kvôli nedostatku miesta v hlavnom detskom domove. Potrebovala by som v tomto poradiť. Čo teraz? Byt mi nedajú i keď by som študovala, kvôli tej skupine i keď vôbec tam nespadám. Rodisko a kuratelu mám na úplne druhom konci Slovenska a musím vyriešiť ubytovanie a štúdium čo najbližšie a nemusela presúvať školu... Čo môžem žiadať od štátu, sociálnych a na akú pomoc sa mám obrátiť v okolí Serede? Vopred ďakujem :)
alaya1
16.01.16,16:02
Narrok na internat mas ako kazdy iny student, pripadne oslov organizacie tretieho sektora, ktore poskytuju ubytovanie detom opustajucim detsky domov, ale vsetky informacie by ti mal poskytnut socialny pracovnik v detskom domove, pripadne riaditel domova.
WolfAngel
17.01.16,10:58
a tu je ten problém že som medzi detmi ktoré su buď mentálne postihnuté alebo s poruchami správania. Zdravotne a reálne nespadám pod tú priečku, dokonca aj je to potvrdené osobným psychiatrom a neurológom, ale v papieroch tam som zaradená (iba to že tam bývam) a ako to zariadenie nemôže deti zo špecializovaných skupín posielať do hlavného domova medzi mladých dospelých, také sú pravidlá... Ale čo mám urobiť aby som sa od nich odrhla a mohla bez problémov ísť do bytu, lebo dokonca mi hovorili, že som tam prvá čo je normálna v tom domove a čo je schopná sa sama o seba postarať a štve ma to... Hlavný domov ma nezobral kvôli plnému počtu. Dokonca je tam moja spolubývajúca, čo má inší ale podobný problém. Má rodičov, ktorý ju týrali a má iba uvedenú sociofóbiu (strach s ľudí) má školu, choroba jej nezasahuje do života iba občasnými záchvatmi kde musí na vzduch a to je všetko. Dokonca chce študovať ďalej, k rodičom pochopiteľne nechce a obe chceme mať normálny a veselý život. Ale ak nám bude toto brániť si požiadať o byt mladých dospelých a museli by sme ísť iba do zariadenia kde určuje tento ,,Radšej sa nevyjadrujem´´ domov, tak to nie... Lebo chodiť do školy na denné štúdium + chodiť do roboty v noci a iba pár hodín (ani nie to) na spánok a jedlo, je dosť tvrdý režim a dokonca si platiť byt na ktorý nemám lebo som študent... Je to postavené na hlavu... A preto som rozmýšľala či napíšem na práva alebo vzdelavanie, lebo chcem sa tohoto zbaviť a mohla žiadať o byt bez toho aby mi išli za ri*ou... (pardon to sa nedalo inak nazvať)
ivka70
17.01.16,11:14
Skus kontaktovat poslankynu Nataliu Blahovu, bud na FB alebo mailom do kancelarie poslanca. Venuje sa teme deti v detskych domovoch dlhodobo, bude ti vediet poradit, kam sa mas obratit.
WolfAngel
17.01.16,11:58
Ďakujem :) :) :) pomohla si mi :)
ivka70
17.01.16,18:41