mito85
17.01.16,06:48
zakladám živnosť a potrebujem zodpovedného zástupcu. podľa § 11 ŽZ nemusí byť manžel v pracovnom pomere ku mne. ale zákon o nelegálnej práci hovorí, že musí byť dôchodkovo poistený. Keď je na úrade práce, tak ale dôchodkovo poistený nie je. Mám pravdu? Ako to mám vyriešiť?
Potrebujem ho od založenia živnosti alebo až od reálneho začatia prevádzkovania tejto činnosti? Ako preukážem kedy som to začal vykonávať?
Ďakujem
Tweety
17.01.16,09:06
Manžel nie je dôchodkový poistený.
veronikasad
17.01.16,09:27
Manžel má dve možnosti :
1. prihlásiť sa v SP ako dobrovolne poistená osoba - nedá sa však len dôchodkové poistenie, ale celý balík, najmenej z min. vymer.základu.

2. zamestnáš ho ako dohodára, ako uchádzač o zamestnanie môže zarobiť max. 148,57€ mesačne - so všetkými povinnosťami zamestnávatela voči DUm ZP a SP.
ivka70
17.01.16,10:58
Mam pocit, ze zodpovedny zastupca nemoze byt zamestnany na dohodu.
Ze by muselo ist o PP, aj ked na velmi kratky uvazok.
https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/1027/category/zivnost/article/zodpovedny-zastupca-v-podnikani.xhtml
martinetto
17.01.16,13:17
Odporucam zamestnat manzela na TPP ale skrateny uvazok alebo na dohodu, aby nedosiahol prijem vacsi ako 148,57 €, pretoze ak by co i len v jednom mesiaci takyto prijem dosiahol. bude vyradeny zo zoznamu uchadzacou o zamestnanie. Ale zivnostensky zakon pojednava ze tato osoba nemusi byt v pracovnom pomere ak sa jedna o zivnost (FO) a zaroven je to o manzel / manzelka alebo osoba v priamo pribuzenskom vztahu. Tym padom ustanovenia Zakona o zivnostenskom podnikani ako aj Zakona o nelegalnom zamestnavania su splnene a nehrozi ziadna sankcia.
mzdarka renca
17.01.16,15:06
1. skrátený PP napr- 2,5 hod./týždeň pri stupni náročnosti 1,3 mininálna mzda je 32,91 eur/mesiac, mne sa viac páči zaokrúhlená suma 33,00 eur/mesiac.
2. bol by nielen dôchodkovo poistený
3. celkové mzdové náklady by pre teba znamenali 33+35,2% poistné zam-ľa (11,61)=44,61 eur/mesiac