mareko
17.01.16,14:01
Predseda SVB bol zvolený v čase, keď ako predseda nemusel byť vlastníkom. Je to syn vlastníka, býval tam od narodenia, mal a ešte stále tam má trvalý pobyt, aj keď býva na inej adrese. Vlastníci sú s jeho prácou spokojní, nemajú záujem ho vymeniť a naviac, nik sa nehrnie robiť predsedu. Rada a zhromaždenia fungujú dobre, no o predsedovanie nemá nik záujem. Spoločenstvo má správcovskú spoločnosť, ktorá zastrešuje účtovníctvo a všetko ostatné. Predseda je vo funkcii od úplného založenia SVB a nemá problém pokračovať v tejto funkcii. Hľadáme vhodný spôsob, ako vyriešiť "majiteľstvo" aspoň dákej časti nehnuteľnosti. Vie niekto poradiť čo urobiť, aby sa majiteľovi bytu veľmi neskomplikovala situácia prípadným darovaním malej časti nehnuteľnosti. Ideálne by bolo, ak by existovala dáka výnimka, čestné prehlásenie, odhlasovanie výnimky zhromaždením vlastníkov alebo niečo podobné, aby predseda obstál aj bez "majiteľstva". Ak Vás niečo napadne ... a ak viete poraďte. Vrelá vďaka za každú dobrú radu :)
Mária27
17.01.16,13:23
Ak je vlastníkom bytu otec, môže byť oficálne predsedom a syn to bude vykonávať (pomáhať mu, zastupovať).
mareko
17.01.16,13:29
Mária ďakujem ...takto sme nad tým nepremýšľali, a celkom jednoduché riešenie :)
mackoivan
17.01.16,14:41
a ak by bol majiteľom bytu syn? Mohol by byť predsedom aj otec? týka sa to aj členov rady? U nás to neprešlo- nejako sa mi to nezdá -predstavme si paralelu s poslancom, primátorom atď-ja by som to riešil tak, že štatutár by bol papierovo otec a syn by to s prižmúrením oči členov SVB vykonával
sito
17.01.16,14:58
Hmm ... dobré. Tatko má pero, syn lopatu. Tatko podpíše faktúru za uhlie, syn ho rozhádže. Kto pôjde sedieť?

Najprv by museli odvolať syna a potom zvoliť otca.

"Spoločenstvo má správcovskú spoločnosť, ktorá zastrešuje účtovníctvo a všetko ostatné."

Načo im je predseda, SVB? Nech podpíšu so správcom, ktorý zastrešuje nie len účtovníctvo, ale aj všetko ostatné zmluvu o výkone správy. Predseda je potom tajtrlík. Či aj bol?

Ak sa nikto nehrnie za predsedu, a všetci sú spokojní, že? Alibisti, my nič, my muzikanti.

Niet žalobcu, niet ani sudcu. Takže môže robiť predsedu aj po smrti, aj do smrti.

Leda, že by niekto na úrade sa v tom špáral, zarýpal "aha ho však tento nie je vlastník"

Takže výnimka je, je možná!

mareko držte hubu a krok. Hlasovať o tom netreba. Veď vy ste zákon, ak 100 % súhlasíte. Ale, ak čo len jeden nie. Už je tu Zákon 182/1993!!!
mareko
17.01.16,15:23
Veď tak to aj Mária navrhla ... teda ja som to tak pochopila :)
mareko
17.01.16,15:30
sito vďaka za názor. Ak som dobre pochopila, pokiaľ nedôjde k dákemu maléru, tak sa "zhruba" nič nedeje. Predseda nie je tajtrlík, ani na to ostatní netrúsia. Ide o to, že všetko sa skutočne podrobne prejednáva, schvaľuje, pripomienkuje, kontroluje, keď sa robí výberové, tak kontrolujú a pripomienkujú všetci, ktorí sú zdatní, nevyhýbajú sa... len nik nemá čas na to, aby sa tomu oficiálne venoval. Sme SVB - čko, kde si už vlastníci zvykli na to, že sú Vlastníci :)
Mária27
17.01.16,16:59
Sito, mimochodom, synovi skončí funkcia zo zákona - pozri prechodné ustanovenie: § 32e

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2016
(1)
Funkčné obdobie predsedu zvoleného do 31. decembra 2015, ktorý nespĺňa podmienky na výkon funkcie podľa tohto zákona v znení účinnom od 1. januára 2016, sa skončí uplynutím jeho funkčného obdobia, najneskôr do troch rokov od jeho zápisu do registra.
mackoivan
17.01.16,17:03
tak či tak čaká ich procedúra v registri SVB na obecnom úrade - zmena štatutára- syn podá odstúpenie a nový predseda musí predložiť riadne vypísanú zápisnicu aj uznesenie. Na zvolenie bude stačiť nadpolovičná väčšina zo zúčastnených na zhromaždení SVB, Nejedná sa o odvolanie ale len zvolenie nového- starého odvolal zákon, - ale môžu to nechať aj tak ako píše sito, pokiaľ do toho niekto nespokojný nezarýpe a žiaľ stále sa taký v dome nájde.
Pestr
17.01.16,17:24
Mam jednu otazku, co ak predseda svb byva v byte ktory vlastni s.r.o. kde je konatelom a 100% spolocnikom danej s.r.o.? Stratil v zmysle zakona pravo byt predsedom? Dakujem
Mária27
17.01.16,17:30
v zákone sa nepíše, že to musí byť vlastník -fyziká soba :) :D
sito
17.01.16,19:14
"sito vďaka za názor. Ak som dobre pochopila, pokiaľ nedôjde k dákemu maléru, tak sa "zhruba" nič nedeje."

Dobre si. Vieš, otázka to je ako fasáda, paravan, stena. Ale, čo je za tým, za otázkou? Už mi to je jasnejšie podľa tvojej odpovedi. Ste hrdí na to, že máte v dome SVB, len nemáte predsedu vlastníka, nevlastníka, ktorý má k domu citový vzťah ako k jeho domovu. Trvalý pobyt je formalita pre doručovanie pošty, nie vlastnícky vzťah. No jedno si treba uvážiť, najprv sa treba jeho opýtať, či to chce robiť, aj nezákonným spôsobom. Pokiaľ, ako si napísala o tom správcovi "a všetko ostatné" tak predseda je formalita, formálny však nemôže byť jeho podpis pod činnosťou vášho SVB.
mareko
17.01.16,19:48
Sito, už radšej nerieš ten paraván, lebo si dosť vedľa :). Tvoje úvahy "citová väzba a hrdosť na to, že máme SVB" ... to je teda riadna vtákovina. No a to moje "a všetko ostatné" musím uviesť na správnu mieru, malo to byť "okrem účtovníctva aj iné" ...chytáš za slovíčka, no čo už. Keby bolo predsedovi jedno, že to robí mimo zákon, tak to tu neriešime. Ale aj tak díky, odpoveď je medzi riadkami :)
sito
18.01.16,17:20
No keď ti nieje po vôli paravan, hádam sklo by mohlo byť. Niekto vždy to za nim napíše. Vtákovina? Dobre si to vystihla, fakt je to taká vtákovina - rakovina v bytových domoch. Každý vták by chcel mať kľud, ale kto to bude robiť, lietať hore - dole, zabezpečiť ho pre ostatných? No vidíš ostatné sa zmenilo na iné, iné slovíčko. Vaša vec.

SVB? Za tú dobu, čo si tu čítam, len jeden predseda prehlásil, že to robí pre dom bezplatne. Poväčšine si myslím, že to väčšina predsedov robí za primeranú odmenu, ktorá mu pokryje náklady s tým spojené. No sú aj taký, ktorý dokážu situáciu, funkciu využiť hodne vo svoj prospech.

Ak ste 31.12. 2015 nešantili, ale volili, zvolili predsedu, tri roky máte ešte pokoj zo zákona ako píše Marka, mu mandát končí 31.12.2018. Ale, tak to asi nebude. Bude to len do konca jeho volebného obdobia, potom nemôže kandidovať na predsedu, štatutára SVB v ktorom nevlastní byt. Ešte máte čas, poriešite ten nádor a niekoho si zvolíte, kto bude mať záujem, že? Tak hodne zdaru a spokojnosti do ďalších rokov v SVB.

Správcovia bytových domov, len pre zisk robia správu bytovým domom. Nie pre poplatok za správu. To zlaté vajce, baňa je FPÚaO! To len tak ...
nunenko
19.01.16,16:29
Pestr (17.01.16 19:24) Mam jednu otazku, co ak predseda svb byva v byte ktory vlastni s.r.o. kde je konatelom a 100% spolocnikom danej s.r.o.? Stratil v zmysle zakona pravo byt predsedom? Dakujem

Bývať nemusí, stačí vlastniť.

...a o inom sito má 99% pravdu.