hotrods2222
18.01.16,08:53
syn poberá dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie , miesto aktivačných prác uzavrel dohodu o vykonaní práce s agentúrou , ktorá je na 350 h. ročne - na úrade práce mu tvrdili , že nie je ˝dobrá˝, lebo musí byť na 32 h. mesačne ,agentúra to takto odmietla zmeniť a keďže si myslel , že ju neakceptovali nepredložil za mesiac november výplatnú pásku na základe čoho mu obidva príspevky odňali , nie je evidovaný na úrade práce , čiže ako je to - v podstate každého poberateľa sociálnej dávky aktivujú ? Lebo to by potom museli aktivovať aj dôchodcov poberajúcich príspevky na bývanie...nie ? Chcem sa proti tomu odvolať , len neviem či sa to dá stavať na tom , že ho v podstate oni sami zmiatli a nezdôraznili mu túto povinnosť , ktorá je na inom oddelení , než je to ˝aktivačné ˝ Neviem ani ako vznikla na ÚP predstava , že zamestnanec môže diktovať akú zmluvu s ním zamestnávateľ uzavrie - v podstate sami odrádzajú ľudí snažiacich sa čosi so sebou robiť a nejakým spôsobom sa zamestnať
ivka70
18.01.16,08:05
Nemusi si diktovat, aku zmluvu ma so zamestnavatelom, ale ak nevie zo zmluvy preukazat, ze odpracuje 32 hodin mesacne, musi aktivacne prace , ktore ma prikazane, odpracovat.

Podla mna odvolanie ani v jednom pripade nema zmysel, lebo syn porusil svoje povinnosti vyplyvajuce z evidencie na UP (nepredlozil prijem z dohody) a z poberania davky v hmotnej nudzi (nezucastnil sa 32 hodin aktivacnych prac).

Tak ci tak by mu za 32 odpracovanych hodin aj s minimalnou mzdou kratili davky v hmotnej nudzi (75% prijmu sa pocita do vypoctu).

Poberatel davok v hmotnej nudzi nemusi byt evidovany na UP, musi sa len v ZP prihlasit ako poistenec statu - poberatel davky v hm.nudzi (s rozhodnutim).
Ale musi si plnit povinnosti poberatela a dokladovat prijem aj sa zucastnovat aktivacnych prac.
avalik
18.01.16,08:16
1. syn urobil chybu, dookladovat odpracovanie 32 hodin bola jeho povinnost
2. zakon ustanovuje, ktore osoby nemusia odpracovat 32 hodin
3. odvolat sa moze poberatel davky - syn, nie ty
4. na UP nevznikla. predstava ... musia sa riadit tym, co im zakonodarci napisali do zakonov

cely zakon tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-417
hotrods2222
18.01.16,08:20
ďakujem...jasné , že by som sa odvolal v jeho mene...
veronikasad
18.01.16,10:06
Na dohodu o vykonaní práce môže dohodár odpracovať 350 hod. u jedného zamestnávatela ročne. Ak dohoda trvala od 1.1.2015, v mesiaci november by na ňu mohol odpracovať len 30 hod, čím aj bez predloženia potvrdenia o príjme nesplní podmienku odpracovania 32 hod.
hotrods2222
18.01.16,10:39
teoreticky áno , ale prečo nebola dobrá , keď bola uzavretá 18.11 do 31.12.2015 ? Prakticky však je možnosť ak neodrobí 32 hodín u zamestnávateľa , zvyšok si dorobiť na VPP , či nie ?
veronikasad
18.01.16,11:14
Teoreticky ano, v januári už prakticky sa riešiť nič nedá. Tých 32 hod, tam mala personalistka dopísať nejako rukou, lebo mzdové SW to väčšinou neumožňujú, dohoda by sa musela uzatvárať na každý mesiac samostatne ...

Pracovníčka UP - v súlade so zákonom o zamestnanosti - chcela v DoVP vidieť, že dohodár skutočne tých 32 hod. v mesiaci odpracuje.

Zákonník práce (týkajúci sa uzatvárania dohôd) a Zákon o pomoci v hmotnej núdzi (podmienky nároku na dávku v HN) sú dva rôzne zákony a p. poslanci zase niečo nedomysleli ...
hotrods2222
18.01.16,14:14
teraz keď nad tým rozmýšľam , zrejme sa otvára i nový problém a to so zdravotným poistením - ako to je so zdravotným poistením v takomto prípade ?
ivka70
18.01.16,14:22
ZP asi plynie z dohody ....ak pracuje kazdy den
hotrods2222
18.01.16,14:25
dohoda je s agentúrou , nie je to úplne každý deň
veronikasad
18.01.16,14:29
Štát je platitelom zdr.poistenia len za poberatelov dávky v hmotnej núdzi. Ak ti dávku nepriznali, musí sa spätne prihlásiť ako samoplatitel a zdr.poistenie doplatiť.
hotrods2222
18.01.16,14:34
chápem , že štát zrušením dávky prestal byť platiteľom , ale prečo by mal byť platiteľom , keď je na dohodu zamestnaný a podľa mňa z toho príjmu by to mohol ( mal ) platiť zamestnávateľ , problém by mohol byť v tom že je to agentúrne zamestnávanie (?)
veronikasad
18.01.16,14:36
Prepáč, tú dohodu som teraz prehliadla. Ak je dohoda na každý pracovný deň v týždni, tak nič doplácať nebude. Ak však pracoval len niektoré dni v mesiaci, za chýbajúce dni, vrátane víkendov si musí doplatiť ako samoplatitel.
hotrods2222
18.01.16,14:37
ahá...a kto to vypočíta , že koľko by to malo byť...
veronikasad
18.01.16,14:41
môže si vypočítať sám, alebo isť do zdr.poisťovne, kde mu nedoplatok vypočítajú po doručení mesačného výkazu od zamestnávatela. Nie je dôležitá výška príjmu od zamestnávatela, ale dni počas ktorých pracoval a zamestnávatel za neho platil zdr. poistenie. Ostatné dni doplatí z min. vymer.základu samoplatitela
hotrods2222
18.01.16,15:33
nedalo mi to a pozrel som to na webe , ale mne to príde tak , že pokiaľ je dohoda uzatvorená , tak hradí zamestnávateľ a v období keď uzatvorená nie je , tak je človek samoplatiteľ - toto je však dohoda uzatvorená na celý rok , takže ona platí aj v dni , kedy mu zamestnávateľ prácu nesprostredkuje , alebo ...?
veronikasad
18.01.16,15:36
Je to tak ako som ti napísala vyššie. Ak neide o rovnomerne rozvrhnutý prac.čas na každý prac.deň v týždni a dohodár nie je súčasne poistencom štátu, za dni kedy nepracuje platí zdrav.poistenie sam, aj keby jeho mesačný príjem bol podstatne vyšší ako vymer.základ samoplatitela.
Ak je poistencom štátu (uchádzač o zamestnanie, poberatel dávky v HN ...) za dni kedy nepracuje platí za neho zdr.poistenie štát.
hotrods2222
18.01.16,15:45
to je ˝ motivujúce ˝