zuzana
18.01.16,12:15
Chcem sa spýtať, ak vozidlo máme v majetku spoločnosti, ale celý rok sa nenakupovali PHM, ani oleje či materiál na dané vozidlo, nepoužívalo sa počas celého roku 2015, je už odpísané je možné ho nezahrnúť do Daň.priznania DzMV a zaslať oznámenie správcovi do 31.1.2016 o zániku daňovej povinnosti k 31.12.2015 a následne na rok 2016 naň vypočítať preddavky, keďže neviem či sa v roku 2016 ešte nebude používať?
KloferHladny
18.01.16,17:43
§ 8
(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k
a) vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,
b) ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
c) zániku daňovníka bez likvidácie,
d) zmene držiteľa vozidla,
e) ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 písm. c) až e).-to sú prípady, že sa používa "nefiremné" vozidlo

Podľa mňa teda daňová povinnosť nezanikla ani podľa a), ani podľa b), ani podľa c), ani podľa d). A na vozidlo vedené v majetku spoločnosti sa bod e) nevzťahuje. Daňová povinnosť teda trvá.
Daň z motorových vozidiel v SR je podľa mňa "majetková" daň, t.z. daň za to, že niečo vlastním (a nezáleží či vôbec resp. ako často majetok využívam)
m.aj.a
20.01.16,12:35
Zo stránky FS:
Zánik daňovej povinnosti
Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo:
- k vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,
- k ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
- zániku daňovníka bez likvidácie,
- k zmene držiteľa vozidla,
- k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom v prípade užívateľa, a to pri používaní vozidla osoby, ktorá zomrela, zanikla, alebo bola zrušená, resp. ktorá nie je podnikateľom, napr. pri prenájme vozidla medzi podnikateľom a nepodnikateľom,
- k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom, ktorým je zamestnávateľ.

Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia aj vtedy, ak vozidlo v celom zdaňovacom období nebolo predmetom dane a zároveň v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované, vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla (v tomto prípade vzniká daňovníkovi oznamovacia povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia).
...
Otázka č. 2 - nepoužívanie vozidla v celom zdaňovacom období
Fyzická osoba – SZČO používala v zdaňovacom období r. 2014 vozidlo na podnikanie, ktoré uviedol aj v daňovom priznaní podanom za toto zdaňovacie obdobie. Predmetné vozidlo nebolo zaradené do obchodného majetku podnikateľa. V zdaňovacom období r. 2015 už ale vôbec nepoužil vozidlo na podnikanie.
Odpoveď
Ak predmetné vozidlo v celom zdaňovacom období roka 2015 nebude predmetom dane (nebude sa používať na podnikanie ani raz) a súčasne o vozidle nebude v roku 2015 vôbec účtované, vozidlo nebude evidované v daňovej evidencii alebo nebudú uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla, zaniká daňová povinnosť spätne k 31.12.2014. Túto skutočnosť bude podnikateľ povinný oznámiť správcovi dane v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia, t. j. do 31.1.2016.

A ešte je tu aj perfektný príspevok od Sarlotky: Zánik DZMV - info FS
Anik
20.01.16,13:54
taká jednoduchá sedliacka odoveď podľa teba a tvojho príspevku zaniká daňová povinnosť spätne k 31.12.2014 ? , alebo treba podať DP a zaplatiť daň ?
m.aj.a
20.01.16,17:57
Sú to odpovede zo stránky FS (sekcia FAQ), nie je to moja sedliacka úvaha. Aj ja som sa bola pýtať na DÚ, keďže chceme k 1.1.2016 preradiť doodpisované auto z majetku firmy do osobného užívania. Referentka, ktorá ako povedala bola na školení ohľadom novej úpravy DzMV, tiež ma takto informovala, že ak v r. 2016 sa nebude auto používať na podnikanie a nebude sa na neho účtovať PHM a žiadne ďalšie náklady, tak za r.2016 na neho nevznikne daňová povinnosť a nebude sa ani uvádzať v DP za r.2016 a do 31.1.2017 je povinnosť oznámiť to na DÚ. Zrejme iná možnosť nie je, keďže §8, odst.2/ a až e neobsahuje možnosť preradenia z majetku firmy do osobného užívania. Takúto odpoveď som tam dostala. Keď si prečítaš príspevok od Sarlotky, ktorý uvádzam vyššie, je to tam rozvedené aj v príklade.
Ospravedlňujem sa, odpoveď na ďalšiu časť otázky ohľadom preddavkov ale nepoznám. To som nezisťovala, keďže som to nepotrebovala.
Anik
20.01.16,18:11
m.aj.a ja som to nie v zlom napísala a už vonkoncom nie útočne. Rada si to aj ja vyjasním.
Anik
20.01.16,18:11
Ja súhlasím s tým čo napísal KloferHladný podľa mňa tiež povinnosť nezanikne
a rozdiel je v tom , že ak sa jedná o auto nezaradené do podnikania tak to podľa mňa platí, že ak sa o ňom nebude účtovať (mám na mysli, PHM, dialničná známka, parkovné resp. km náhrada pri vozidle vlastnom ) tak je možnosť ho vynechať napr. v roku 2015 z DzMV a oznámiť zánik k 31.12.2014.
Ak sa však jedná o auto zaradené v podnikaní a len samotným preradením do osobného užívania - máš povinnosť podať DP a zaplatiť DzMV - daňová povinnosť nezaniká.
Anik
21.01.16,22:19
Valika a ďalší drahí priatelia s m.aj.a máme rozdielny názor, zaujímal by ma aj ten Váš, nech niekoho zbytočne nemätieme
Anik
22.01.16,08:26
Nkto sa nechce vyjadriť?
m.aj.a
26.01.16,17:07
Ale veď v pohode, nič sa nedeje, je len dobre, že si tu môžeme rozobrať veci, na ktoré sú rôzne názory a pomáhať si s riešením. :-)
K tejto otázke z môjho pohľadu len toľko, že odpovedi z FS rozumiem tak, že vozidlo, ktoré chcem preradiť z majetku firmy do osobného (súkromného) vlastníctva a celý rok ho nepoužívam na podnikanie, neúčtujem o ňom atď. nevznikne za neho za dané obdobie daňová povinnosť, zánik DP ohlásim DÚ do 31.1. Táto daň nie je za to, že niekto vlastní auto, ale že auto používa v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania, či už ho má v majetku firmy alebo v osobnom vlastníctve. Ak je dané vozidlo vyradené z majetku firmy a ako súkromné sa na podnikanie nepoužíva, nevzniká na neho daň.povinnosť.
Ja som tomu tak porozumela, ale každý z nás môže mať svoj názor či výklad, vrátane daňovákov, ktorí by nás mali správne informovať. Tak čoho sa držať...?