Janka Štrichelová
18.01.16,17:38
Dobrý deň, mám nepravidelný príjem na základe dohody o vykonaní práce, nie som inak zamestnaná a zdravotné poistenie si platím ako dobrovoľný samoplatca, sociálne neplatím. Znamená to, že musím do konca marca podať daňové priznanie? Začala som takto pracovať len v novembri, takže za min. rok bol príjem hrubom 2400e, v čistom 1780. Ešte otázka-počíta sa mi takáto práca do dôchodku? Vopred ďakujem
KloferHladny
18.01.16,19:15
Vyberám zo Zákona o dani z príjmov:

§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. .... 50% je na rok 2015 suma 1901,67, Váš btto príjem bol vyšší (2400 EUR)

Teda vznká povinnosť podať daňové priznanie.

Ak ste dôchodca, potom ostáva posúdiť, či Vám vznikne nejaký preplatok na dani. V prípade, že máte nízky dôchodok (menaj ako cca 315 EUR/mesiac), potom Vám vznikne preplatok na dani (uplatníte si pomernú časť odpočítateľnej položky.

Ak nie ste dôchodca, potom máte nárok na odpočítateľnú položky v plnej výške a v prípade, že nemáte žiadne iné príjmy vznikne Vám preplatok na dani a napríklad formou daňového prizannia sa Vám časť dane vráti.

Pri vyplatení príjmu má povinnosť zamestnávateľ z Vášho príjmu odviesť odvody na dôchodkové zabezpečenie, ste dôchodkovo poistená (overte si na výplatnej páske)