kubkokubko
19.01.16,09:37
Jedna sa o platcu DPH, uctujuceho v systeme JU. Ak tento podnikatel nakupi v priebehu januara osobne motorove vozidlo. (zaradi ho do pouzivania, zacne ho odpisovat, od januara bude za toto vozidlo platit cestnu dan,(ktoru uhradi v roku 2017). Je mozne aby si odpocet DPH z faktury uhradenej a splatnej v januari odpocital az vo februari? Pretože pri uplatneni v januari by mu vznikol nadmerny odpocet. Pokial si dobre vykladam zakon tak je to mozne, ale nie je mi jasne, či to bude v poriadku z hladiska kontrolneho vykazu k DPH, ked dodavatel auta bude mat fa uvedenu v januari a tento podnikatel az vo februari? Dakujem všetkým za názor a radu.
kn-alka
19.01.16,08:43
prečítaj si §51 dane z pridanej hodnoty:

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2015-a.html#51

Platiteľ vykoná odpočítanie dane ..... ... a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka
KloferHladny
19.01.16,08:43
áno, je to možné. Podľa §49 mu vzniklo právo na odpočítanie v mesiaci január. Podľa § 51 toto právo môže uplatniť v jednom z mesiacov január - december 2016 ak má faktúru vyhotovenú v zmysle zákona.
kubkokubko
19.01.16,10:17
Jarka, dakujem za odpoved, paragraf mam precitany, ale človek ktory nema dlhorocnu prax nikdy nevie, či ten paragraf nie je nejako zatoceny a nema to nejaky zadrhel, preto som pisala v otazke nasledovne: citujem Pokial si dobre vykladam zakon tak je to mozne, ale nie je mi jasne, či to bude v poriadku z hladiska kontrolneho vykazu k DPH, ked dodavatel auta bude mat fa uvedenu v januari a tento podnikatel az vo februari? Skôr ma to zaujimalo z hladiska, ci nebude mat danovy urad s tym problem v križovej kontrole KV k DPH a nedostaneme napriklad za to pokutu.
Dakujem
kn-alka
19.01.16,10:18
nie, nie je problém - nárok na odpočet máš v ktoromkoľvek mesiaci do konca kalendárneho roka
kubkokubko
19.01.16,10:21
dakujem velmi pekne Jarka, uz budem kludne spat, ked z toho nebude pokuta za chybu v KV. Este raz dakujem za tvoj čas a odpoved. Krasny den prajem
kubkokubko
19.01.16,17:14
Dakujem za odpoved
KloferHladny
19.01.16,19:47
Ešte ku KV: Faktúru síce uvedieš v KV za 02/2016, ale dátum dodania uvedieš ten z januára. Niekedy začiatkom minulého roku som písal o probléme uvádzania až piatich dátumov pri evidovaní došlej faktúry v súvislosti so zavedením KV.
kubkokubko
25.01.16,19:09
aha dakujem, nad tymto by som sa pri DPH za 2 2016 urcite pozastavila idem prestudovat prispevok o datumoch. Vdaka