Naďa
31.10.04,19:41
Môže mi niekto v krátkosti napísať, čím sa líši účtovanie v neziskovej organizácii od bežného účtovníctva vo firmách? Chceme založiť neziskové športové združenie.
Ludka M
02.11.04,06:22
Ahojte, aj mna by to zaujímalo , vie to prosím Vás niekto ? účtuje niekto združenie ? vdaka
koalko
02.11.04,06:30
pokiaľ je to ozaj nezisková organizácia - združenie riadi sa predpismi pre neziskové organizácie je to opatrenie zo 16.12.2002 ktoré bolo vo finančnom spravodaji c.17/2002 je to opatrenie pre jednoduché účtovníctvo.Až také veľké rozdiely nie sú. Treba dávať pozor na činnosť ktorú vykonávajú. Všetku činnosť ,ktorú majú zakotvenú vo svojom Štatúte je oslobodená od daní. Ale pozor na reklamnú činnosť toto je už zdaniteľný príjem. Tento zdaniteľný príjem pokiaľ je do výšky 300.tis. za rok je oslobodený od dane. Zdaňuje sa až príjem od 300.tis. SK pozri zákon o dani z príjmov §12, a §13 odst.1) písm.e). Podľa nového zákona už netreba podávať daňové priznanie, keď nie príjem podliehajúci dane. Ale toto si ešte overte, toto som zachytila len na dajakom školení. Neviem to narýchlo nájsť v zákone.


.
Nike
02.11.04,06:33
Neúčtujem združenie, ale malo by sa tiež riadiť účtovnou osnovou pre neziskové organizácie. V účtovnej osnove nie sú veľké rozdiely, aj keď sú. Hlavný rozdiel je vo vedení daňových a nedaňových činností.
Nike
02.11.04,06:41
§ 41 ZDP hovorí o tom, že sa nemusí podať Dp ak má združenie iba príjmy ktoré nie sú predmetom dane. Inak všetko ako píše Koalko je OK.
inavana
09.12.04,19:54
Ak má združenie príjmy, ktoré sa dajú definovať ako podnikanie potom také združenie musí viesť podvojné účtovníctvo
Nike
10.12.04,06:05
Ano, § 9 ods.2 d), zákona o účtovníctve ".....môžu viesť JU ak nepodnikajú a príjmy v predch. účtobdobí nedosiahli 3 mil".
Marta L
10.12.04,12:37
Tvorí nezisková organizácia sociálny fond ak zamestnáva pracovníkov - na aký účet v učt. triede 9 sa o ňom účtuje?
Tvorí nezisková organizácia fond reprodukcie? - na aký účet v účt. triede 9 sa o ňom účtuje?
Dík za odpovede.
jarkra
10.12.04,12:55
na 956 - Sociálny fond, tvoríme normálne podľa zákona 0,6%

neviem, čo je to fond reprodukcie
ik-a
10.12.04,13:10
Rezervny fond si mozu vytvarat uctovne jednotky, ak o tom rozhodnu riadiace organy prislusnych organizacii, alebo ak im to uklada zakon. Tu je dolezite kto je vas zriadovatel. Uctuju o nom na ucte 912.
Marta L
10.12.04,13:12
Dík jarkra.
Fond reprodukcie - fond na krytie dlhodobéhop majetku, tvoria ho napr. príspevkové organizácie.
Marta L
10.12.04,13:18
A ešte jeden dotaz účet 941 - Zákonné rezervy - čo je tým myslené?
Aj krátkodobé rezervy, napr. na mzdy za nevyčerpanú dovolenku, účtovnú závierku (v zmysle §20 zákona o dani z príjmu) alebo tieto idú cez odhadné účty?
Nike
10.12.04,13:27
Ano súhlas -SF - 956

RF - 912
jarkra
10.12.04,13:29
No podľa tých postupov sa na 389-Odhadné účty pasívne účtujú aj mzdy za nevyčrpanú dovolenku so súvzťažným zápisom na ťarchu 521 a sociálne poistenie súvisiaceso mzdami za nevyčerpanú dovolenku súvzťažne na 524.

Len nechápem, prečo tieto odhadné účty ostali u neziskových organizácií a u podnikateľov boli zrušené. :o
Marta L
10.12.04,13:33
No podľa tých postupov sa na 389-Odhadné účty pasívne účtujú aj mzdy za nevyčrpanú dovolenku so súvzťažným zápisom na ťarchu 521 a sociálne poistenie súvisiaceso mzdami za nevyčerpanú dovolenku súvzťažne na 524.

Len nechápem, prečo tieto odhadné účty ostali u neziskových organizácií a u podnikateľov boli zrušené. :oVeď to ma zaáža, aké sú teda zákonné rezervy - to boli kedysi na opravu majetku?
jarkra
10.12.04,13:51
Tak to je trošku zaujímavé, lebo rezervy sa môžu tvoriť podľa osobitných predpisov teda zákon 368/1999, ale tento bol k 1.1.2004 zrušený. Ja by som za zákonné rezervy považovala tie, ktoré sa môžu tvoriť podľa zákona o dani z príjmov. Tie postupy ma úplne domotali.
Ak ti to môže počkať, skúsim sa na to povypytovať.
Lenuška
10.12.04,14:08
pozrite si Aktuálnu príručku účtovníctva - Verlag Dashofer pre nepodnikateľské organizácie. Tam popisujú účty a účtovanie čo sa týka,
rozpočtových org., príspevkových , neziskových.
ekin
10.12.04,15:44
tak dnes som bola na skoleni pre nezisk.organizacie a k zakon.rezervam sme došli - že niet tam čo účtovať, čize úplne zbytočný účet

existuje organiz. MVO servis - ktorá sa venuje mimovládnym organizáciám a bližšie info najdes na www.mvoservis.sk (http://www.mvoservis.sk) alebo www.rozhodni.sk (http://www.rozhodni.sk)
marion
18.02.05,07:46
Môže mi niekto v krátkosti napísať, čím sa líši účtovanie v neziskovej organizácii od bežného účtovníctva vo firmách? Chceme založiť neziskové športové združenie.
Nada, doporucujem, ak je to nejaky sportovy zvaz, telovychovna jednota, kruzok, zaregistrovat to ako obcianske zdruzenie a riadit sa postupmi uctovania pre tieto zdruzenia. Uctovala som ich niekolko sportovych zvazov a vyhovuje mi skor podvojne uctovnictvo pri tychto organizaciach hlavne, ak je tam moznost, ze budu nejake sponzorske dary a pod. Ak maju dotacie zo statu, tak tam uz je povinnost viest PU.
Majka
18.02.05,08:04
Ja som vlani uctovala prvy krat neziskovu organizaciu, opbcianske zdruzenie, zdruzenie zalozene v zostave 4 clenov, vlozili clenske vklady, chodia vystupovat na rozne hudobne slavnosti, maju prijem zo vstupneho podla dohody s organizarotorm, su to male sumy,vedu si len pokladnu,bank.ucet na kt. je maplo pohybov resp. len poplatky. vystavili par faktur ked si ich zajednali liecebne kupele na hudobne vystupenie, sumy sa pohybuju +- 7 000.- 10 000.- max. z prijmu. kupili si hudobne nastroje a to si dali do vydavkov, 2x si vyplatili dohodu o vykonani prace,zrazili dan z prijmu,odviedli danovemu uradu, urobili Q prehlad o zrazenej a odvedenej dani z prijmu. na konci roka si v PU urobili "sumar podnikania" a ja som im to zauctovala v PU ako v "klasickom uctovnictve" a podali si danove priznanie PO mali tam zisk 14 000.- ten nezdanili kedze podla zakona nemuseli.
je to ok?
mmozem to aj tento rok tak uctovat?
Majka
18.02.05,10:33
???????????????
Nike
19.02.05,16:23
Ja som vlani uctovala prvy krat neziskovu organizaciu, opbcianske zdruzenie, zdruzenie zalozene v zostave 4 clenov, vlozili clenske vklady, chodia vystupovat na rozne hudobne slavnosti, maju prijem zo vstupneho podla dohody s organizarotorm, su to male sumy,vedu si len pokladnu,bank.ucet na kt. je maplo pohybov resp. len poplatky. vystavili par faktur ked si ich zajednali liecebne kupele na hudobne vystupenie, sumy sa pohybuju +- 7 000.- 10 000.- max. z prijmu. kupili si hudobne nastroje a to si dali do vydavkov, 2x si vyplatili dohodu o vykonani prace,zrazili dan z prijmu,odviedli danovemu uradu, urobili Q prehlad o zrazenej a odvedenej dani z prijmu. na konci roka si v PU urobili "sumar podnikania" a ja som im to zauctovala v PU ako v "klasickom uctovnictve" a podali si danove priznanie PO mali tam zisk 14 000.- ten nezdanili kedze podla zakona nemuseli.
je to ok?
mmozem to aj tento rok tak uctovat?Zhruba to tak môže byť, ale mám dve otázky.
1. čo je to klasické účtovníctvo v tomto prípade?
2. hovoríš o vykázanom zisku už v daňovom priznaní, alebo si len zistila zisk v účtovníctve?
Majka
21.02.05,07:07
Myslim tym podvojne uctovnictvo pre podnikatelov. vlastne vykaz Z a Strat bol pre mna len informativny a urobila som len DP PO na zaklade vycislenia NaV.
Nike
21.02.05,07:15
Myslim tym podvojne uctovnictvo pre podnikatelov. vlastne vykaz Z a Strat bol pre mna len informativny a urobila som len DP PO na zaklade vycislenia NaV.
Takže si výkazy nepriložila k DP?
No dôležité je, že majú účtovníctvo. Ale správne by si mala použiť účtovnú osnovu pre nezárobkové org. a k tomu sú aj výkazy.
V tvojom prípade nemusíš podať DP - § 41/1 ZDP. Treba to ale oznámiť listom.
A k tomu zisku - podľa § 13/1 e) sú príjmy do 300000 oslobodené, takže v daňovmo priznaní musí byť daňový základ "0".
Majka
21.02.05,08:04
ano tak som to urobila. neviem ci mam pokracovat aj tento rok tak.vaham ci je to ok. ako uctujete vy?
Nike
21.02.05,09:33
ano tak som to urobila. neviem ci mam pokracovat aj tento rok tak.vaham ci je to ok. ako uctujete vy?
Teraz neviem čo z toho si tak urobila. - účtovnú osnovu, výkazy, dane?
Majka
21.02.05,09:38
"A k tomu zisku - podľa § 13/1 e) sú príjmy do 300000 oslobodené, takže v daňovmo priznaní musí byť daňový základ "0". "

Toto som myslela.
Nike
21.02.05,10:14
Ak si to tak myslela je to tak. je to r.230 DP PO. Mne závierku overuje audítor, a nemal námietky.
Majka
21.02.05,10:36
ano. dkaujem, takze budem uctovat tak aj tento rok.
ty prikladas vykaz ZaS alebo Suvahu?
Nike
21.02.05,16:35
ano. dkaujem, takze budem uctovat tak aj tento rok.
ty prikladas vykaz ZaS alebo Suvahu?
Prikladám - Výkaz ziskov a strát - Výsledovka Uč.HUJ 2-01
a Súvahu - Suvaha Uč.NUJ 1-01
A preto hovorím, že by si mala použiť správnu účtovnú osnovu, lebo tieto výkazy obsahujú účty účt osnovy pre nezár. org.
Ale už som ti to písala, že asi nemusíš dávať DP a teda ani výkazy.
Ludka M
22.02.05,05:08
Nike, tie vykazy nikde nevidim ....
Nike
22.02.05,06:32
Nike, tie vykazy nikde nevidim ....
http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/976ec0027178d08ac1256b15004f187c/cbbbfacf83bff956c1256f4e003b1463?OpenDocument

skús tu, ak sa to nedá otvoriť tak sú to tlačivá pre nezárobkové org. na www.finance.gov.sk
Vzory sú vo FS 6/2003
Majka
22.02.05,07:00
Nike,

neziskova organizacia nemusi podavat DP ked nema prijem vyssi ako 300 000.- ?
Beata
22.02.05,07:20
Vedeli by ste mi poradiť aspoň v krátkosti, ako postupovať pri zakladaní neziskového športového združenia?
Nike
22.02.05,07:29
Nike,

neziskova organizacia nemusi podavat DP ked nema prijem vyssi ako 300 000.- ?
Ano, už dva krát som ti to písala a neveríš. Pozri § 41/1 ZDP. Len to treba oznámi DU, aby vedeli prečo im tento rok nepošleš DP. Samozrejme ak chceš môžeš podať, ZDP to nezakazuje.
Beata
22.02.05,07:55
Vedeli by ste mi poradiť aspoň v krátkosti, ako postupovať pri zakladaní neziskového športového združenia?
Ďakujem ;)
Heni
23.02.05,09:05