hudos0781
19.01.16,13:58
dobrý deň, chcem sa opýtať. mám obchod s textilom. nie som platca DPH. môžem nakupovať tovar z členských krajín EÚ tu si ich samozdaniť a následne predávať? a ďalšia otázka jeden nemecký veľkoobchod na svojich stránkach píše, že tovar predávajú bez DPH iba tým, ktorý majú medzinárodne DIČ. tí ktorý ho nemaju tak tým predávajú tovar s nemeckou DPH. takže keď mi nemci predajú tovar za ktorý DPH zaplatia oni vo svojej krajine tak ja na slovensku už nemusím? či musím aj tu nakoniec a v podstate budem mať tovar zdanený 2x? aj v nemecku aj na slovensku?
DušanČ
19.01.16,13:18
V prvom prípade sa musíš u nás zaregistrovať ako "iná osoba registrovaná pre daň" podľa § 7 zákona o DPH. Obdržiš od DU registračné číslo pre daň, ktoré oznámiš svojmu dodávateľovi z Nemecka. Ten Ti vystaví faktúru bez nemeckej DPH a Ty to na Slovensku samozdaníš a predávaš bez dane. Podávaš mesačne daňové priznanie k DPH, pričom odvedieš daň za nákup tovaru v inej krajine EU (samozdanenie), pričom nárok na odpočet Ti nevzniká.
V druhom prípade Ti nemecký dodávateľ vystaví fa s nemeckou DPH. Daňová povinnosť na Slovensku nevzniká, tovar predávaš bez DPH.
hudos0781
19.01.16,14:03
takže normálne môžem nakupovať z nemecka s DPH ale tu na slovensku už nemusím nič samozdaňovať a rovno to môžem dať do svojho obchodu a ďalej predávať?
DušanČ
19.01.16,14:26
Je praktické si vopred zistiť, aká je výška DPH v krajine EU, z ktorej nakupuješ a podľa toho si zvoliť alternativu vo vzťahu k DPH. V Nemecku je DPH 19%, čiže sa ti vyplatí postup podľa alternativy 2. Naopak by to bolo pri nákupe z Česka, kde je DPH 21%, Poľska - 23% alebo Maďarska - 27%. Pri nákupe z týchto krajín by sa ti vyplatil spôsob podľa alternativy 1.