silvinka99999
19.01.16,15:01
KloferHladny
19.01.16,14:13
j si myslím že áno minimálne v prípade, že je iba jeden spoločník a súčasne konateľ.
Peniaze odídi na základe rozhodnutia VZ
428/364 - rozhodnutie o vyplatení zisku výberom z účtu
364/221 - zúčtovanie výberu z účtu konateľom a súčasne spoločníkom

Cez pokladňu spoločnosti peniaze neprebehnú !
karakul
19.01.16,14:54
Zákon hovorí toto:
§ 8 Zákaz podľa § 4 sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté
a) pri poskytovaní platobných služieb,1) poštových služieb2) a poštového platobného styku,2)....

FRSR vo svojom MP píše:
... "Podľa § 8 písm. a) zákona sa za porušenie nepovažujú platby v hotovosti prijaté alebo odovzdané pri poskytovaní platobných služieb, pričom za takéto služby možno považovať aj presun finančných prostriedkov z BÚ do pokladne a naopak (zák. č. 492/2009 Z.z.)...."


Aj môj názor je, že pri výbere hotovosti z bankového účtu nemusí ísť iba o prevod do pokladne - ale môže ísť o prijatie hotovosti adresátom. A nemusí ísť bezpodmienečne iba o výplatu dividend, ale napr. o vratku pôžičky spoločníka (evidovanej na 365).

Veď koniec koncom spoločník nie je povinný mať súkromný účet v banke - a prečo by sa mu to malo posielať poštou - je predsa jedno, či mu tú hotovosť odovzdá Slovenská pošta ale niektorá komerčná banka...

Už som mal účtovné prípady, že z bankového výpisu som účtoval aj 364/221 aj 365/221 - (je síce pravda, že predtým bol účtovaný aj vklad z pokladne na bankový účet, ale to nie je rozhodujúce)... tým, že došlo k plneniu prostredníctvom banky, dokazuje nielen výšku, ale i reálnosť uskutočnenia účtovného prípadu.