nelka_maxova
19.01.16,19:05
Dobrý deň, mám otázku síce v súvislosti so mzdou a prémiami, ale chcela by som vedieť, či je to právne vporiadku. Zamestnávateľ celej firme vyplatil novembrové mzdy štandardne v decembri 15. Oznámili nám, že dostaneme aj celoročné prémie, ale prídu mimo výplaty ešte pred Vianocami. Nikomu nepovedali koľko, akože to bude prekvapenie. Niekoľko z nás malo výrazne vyššie prémie než 500e, povedali nám, že dostaneme v novom roku dodatočne dohodu o vykonaní práce, že ako zamestnávatelia budú mať na odvodoch úsporu a že tie peniaze radšej dajú nám. Proste 23.12. každému nakočili na účte prémie v domnienke, že OK, všetci spokojní a zvyšok bude len formalita. To čo sme sa následne dozvedeli, sme nemohli predpokladať, nakoľko nám vopred nepovedali sumu. Na účet predsa chodí čistá mzda.
Pointa je, že nám tento týždeň predostreli dohody na podpis, kde bola uvedená suma prémií, ktorú sme dostali na účet. Ide o to, že táto suma nebola ešte nijako zúčtovaná. To sa udeje až teraz s decembrovou výplatou, ktorú mimochodom ešte nemáme. Proste nám poslali na účet akože sumu v hrubom. Túto nám dali na dohode teraz podpísať. Z tej nám teraz zrazia odvody a daň, takže skutočná výška prémií na vyplatenie je výrazne nižšia. A tým, že nám na účet dali akože sumu v hrubom, ten rozdiel si teraz vykompenzujú s výplatou, lebo nám dali preddavok na mzdu. Teda máme situáciu, čím vyššia prémia a aj vyplatená suma, tým vyššie odvody a tým nižšia decembrová výplata. Ja konkrétne vďaka tomuto dostanem teraz na účet 278e, lebo akože som zobrala preddavok. Na prémie sme nemohli povedať nič, lebo dostať sme ich nemuseli, je to len variabilná zložka platu. Problém vidím v tom, že nám to mali predom oznámiť, ako to mienia teraz vykompenzovať alebo aspoň výšku prémií. Nakoľko každý je v domnení, že to čo dostane na účet už je očistené a nebude sa s tým spätne nič diať + sme žiadne preddavky nežiadali. Je toto vôbec možné?
veronikasad
19.01.16,19:42
Je to možné, zamestnávatel Vám vyplatil prémie vo forme preddavku na mzdu za mesiac december, z ktorého sa pri výplate neplatia odvody ani dane. Preto odvodové a daňové povinnosti budú vysporiadané až vo vyúčtovaní za mesiac December 2015. S tým už teraz nič neurobíte, mali ste štedrejšie Vianoce, teraz musíte trochu šetriť.

Postup je v súlade so Zákonníkom práce, mohol Vás o tom aspoň ústne informovať
nelka_maxova
19.01.16,19:54
Ďakujem za odpoveď, aspoň vieme na čom sme.
avalik
19.01.16,20:44
Je to možné, dostali ste zálohu ... veď píšeš, že vám oznámili, že prémie prídu mimo výplaty - a za december sa výplata počíta až po skončení mesiaca.
To sa mzdárka mala pred Vianocami zblázniť aby vypočítavala fiktívne výplaty za december, každému poslať 500 eur v čistom a zvyšok, s prípadnými úpravami koli dochádzke, v januári?
Katy a R
19.01.16,20:47
júúj, ja by som veru rada zaplatila dane a odvody ... ale nikto mi neposlal prémiu v "hrubom" .. ;) nelka, len tíško závidieť ti môžme :)
mzdarka renca
19.01.16,20:59
Dosť neobvyklé a hlavne preto, lebo Vám to dávajú formou dohody.
Osobne by som si v exeli urobila jednoduchú tabuľku a uhrádzala preddavok na mzdu v čistom, lebo z praxe viem, že je to pre zamestnancov sklamanie a dosť času stojí mzdárku v tomto hektickom daňovom období vysvetľovanie čo a ako.
Oveľa menej času by strávila už pri spomínanom prepočte v exeli, čo by mala do hodinky hotovo.
Ale aj napriek tomu má nielen právo, ale hlavne povinnosť zam-ľ zraziť a odviesť s predmetnej odmeny poistné a daň z príjmu.
Nakoľko pôjde o súbežný PP, tak na účet vám príde bežná mzda (z PP na základe PZ) nižšia o už spomínané poistné a daň z príjmu.
nelka_maxova
19.01.16,21:26
Nám sa tiež ten postup zdá divný. Hlavne to, ze nic nepovedali. Problém nie sú odvody, ale práve tento prístup, ze najprv peniaze pošlú a potom si to spätne vyrovnajú bez slova. Tiež si myslím, ze nie je taký problém to prerátať. Hlavne, ked sa robí u nas cenový prieskum aj na kúpu Puru na riad.
nelka_maxova
19.01.16,21:29
Nikto nemá problém s odvodmi, ale s postupom. Nepracuje u nas veľa ľudí a účtovníctvo aj mzdy robí firma. Stačilo podľa mna nieco povedat alebo naozaj prerátať v Exceli ako piše Renca. Pretože s týmto som sa naozaj ani ja predtým nestretla.