Alena25
19.01.16,22:00
Dobrý deň,
končím psychológiu a uvažujem nad tým, či skúsiť aj 3. stupeň (doktorandské štúdium). Ale nikto mi nevie povedať nič bližšie k tomu - aj vyučujúci sú skúpi na slovo.
Chcela by som denne a čo som si pozisťovala, tak je treba robiť pedagogickú činnosť, venovať sa svojmu výskumu, publikovať stále, vystupovať na konferenciách, praxovať/stážovať... Lenže toto všetko sú príliš všeobecné informácie. Vie mi niekto, prosím, povedať:
- Keď je to denne, som vlastne študent? Čiže za individuálny študijný plán dostávam normálne známky, počas skúškového spravím skúšky a mám voľno a cez prázdniny prázdniny?
- Vyučovať, to viem, je to len zopár hodín, zvyčajne semináre.
- A čo publikovať alebo praxovať? To si zháňam sama, či cez školu/školiteľa? Alebo to má byť ako zamestnanie na polovičný úväzok? Niekde som čítala, že keď je doktorand zapísaný na denné, nesmie (nemal by) byť zamestnaný v tom čase, keď má chodiť do školy. Aj tie konferencie. Všetko je to na mne, čo si vybavím a nájdem, alebo spoločne so školiteľom? A najviac ma desí, že by to bolo treba aj v angličtine, to nie je moja silná stránka, aj keď by som chcela na nej ešte zapracovať.
Ak mi niekto bude vedieť povedať z vlastnej skúsenosti, alebo ak niekoho poznáte, budem veľmi vďačná. :)
lojzo158
19.01.16,21:16
Minimálne na jednej nemenovanej univerzite v Žiline :D si mýlia pojem doktorand s pojmom slúžka pre profesorskú elitu na vypracovanie zadaní a úloh ktoré by mali mať na starosti oni.... A tých pár hodín čo majú oficiálne odučiť, tak tie sa pekne preťahujú zdvojnásobujú a pod. .. Za mňa NIKDY, ale neviem ako to chodí inde...
avalik
19.01.16,21:39
Informácie nájdeš v študijnom poriadku školy a aj v zákone o vysokých školách
Angličtina je pre doktoranda určite nevyhnutná.
eronika1
20.01.16,05:12
Ja som v nedávnej minulosti uvažovala presne o tom istom. Nakoniec som sa rozhodla do toho neísť. Zásadná vec, ktorá rozhodla bolo, že veľa mojich známych malo a má problém nájsť si prácu mimo VŠ s doktorandským titulom. :-)
taiko
20.01.16,06:00
to akoze PhD vadi pri hladani zamestnania ? To myslis vazne? Ake skoly studovalo vela Tvojich znamych ?
taiko
20.01.16,06:04
Ja by som sa zamestnal a popri tom si robil doktorantske. Mne to pride omnoho flexibilnejsie
taiko
20.01.16,06:06
to chces studovat aby si sa zdokonalila v odbore, alebo si nevies najst zamestnanie? Zvlastne polozena otazka, hlavne o tych vyhodach.
BlackRoses
20.01.16,06:25
Cena za externé doktorandské štúdium je prehnane vysoká.
taiko
20.01.16,06:56
to neviem, ale viem si predstavit, ze plat mimo VS moze byt o dost vyssi ako na VS, takze v konecnom dosledku by to bolo win-win :)
eronika1
20.01.16,11:05
Odbor sociálna práca, pedagogika (učitelia) a psychológia. Problém bol vždy v tom, že riaditelia odborov, zariadení, škôl mali často nižší titul a asi sa cítili ohrozený niekým s vyšším vzdelaním. Ďalším dôvodom bol plat - vyššie vzdelanie, vyššia tabuľková platová trieda (učitelia, verejná a štátna správa) a s tým vraj v rozpočte na rok nepočítali... Kamarátke jedna riaditeľka otvorene povedala, že načo jej je osoba s titulmi, keď tú istú prácu a za menej peňazí môže robiť aj osoba s nižším titulom. Ja osobne som sa stretla s tým, že mi ako dôvod neprijatia uviedli, že mám príliš vysoké vzdelanie (a to mám len vyššie odborné štúdium a dve vysoké školy).
Nevravím, že všetci moji známy s doktorandským vzdelaním nemajú prácu, ale väčšinou ostali ako asistenti na VŠ, pretože mimo nej sa stretávali len s odmietaním.
Samozrejme si treba uvedomiť, že je to závislé aj od odboru štúdia.
avalik
20.01.16,23:14
1. nie doktorant ale doktorand;
2. zakon nepozna pojem interny doktorand;
3. forma studia je denna alebo externa, cize denne studium a extrerne studium, denny doktorand externy doktorand;
4. standardna dlzka denneho doktorandskeho studia je 3 alebo 4 roky, externeho 4 alebo 5 rokov.
81janka
30.01.16,19:39
Aké sú výhody? Tomu mám rozumieť tak, že nevieš, čo ďalej? Ak chceš ísť na doktorandské štúdium, tak by si sa oň mala uchádzať v prvom rade preto, že máš záujem i naďalej pracovať v odbore - i ako vedec. Že Ťa to zaujíma, že chceš, nie preto, že sa na určitý čas potrebuješ "upratať". K Tvojim otázkam:
- Ak chceš študovať interne, si študentom III. stupňa VŠ štúdia. Toto štúdium však súčasne zahŕňa i pedagogickú činnosť - odkedy má učiteľ cez prázdniny prázdniny? Nie všetko je totiž také, ako sa navonok zdá...
- Vyučovať, to viem...nuž, ak myslíš...
- Publikácie rovnako patria k PhD. štúdiu - všetko závisí od fakulty, od katedry a od školiteľa. Keďže si počas doktorandského šúdia študentom (nie si zamestnaná, nedostávaš teda mzdu, ale štipendium), môžeš pracovať aj inde. Odporúčam však zvážiť, či Ti to stojí za to (aj keď - je to asi otázka priorít: Chcem študovať a venovať sa niečomu, čo ma napĺňa, alebo sa potrebujem len "na chvíľu" niekam upratať, kým nájdem čosi lepšie...) Na väčšine našich univerzít je otázka dohovoru so školiteľom, preto by si sa mala obrátiť predovšetkým na ňho. A tá angličtina? To v dnešnej dobe snáď nemyslíš vážne...