kajkaaaa
19.01.16,22:57
Dobrý večer. Mám živnosť od 12/2015 nie som platca dph. Predávam veci na fler.cz, bazos.cz,aukro.cz, amazon.com, ebay.com, bonanza.com, etsy.com. Sú to ručne robené šperky.

Otázka:
Na internete kolujú rôzne odlišné názory. Mám byť identifikovaná osoba ak predávam šperky cez tieto inzertné stránky ?
A ak áno, čo mi hrozí ak som do teraz nebola a mala som byť?
Dáša_
20.01.16,04:42
no, tuším sa pýtaš na dph, pojem identifikovaná osoba mi v slovenskej dph nič nehovorí, je to zrejme český pojem.
Základná otázka je, či používaš priamo platené služby facebooku, googlu, teda či si tam platíš reklamu. Druhá otázka je, či platíš zahraničným serverom províziu, v akej forme.
Potom sa môžeme baviť zrejme o paragrafe 7a zákona o dani z pridanej hodnoty

"
§ 7a
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7. "
.kajkaaaa
20.01.16,08:34
Cez staré meno mi nešlo prihlásiť, tak píšem z tohto.

Áno pardón, myslela som registrovanú osobu, no keďže som teraz momentálne často v česku, nejak som to zamenila.

Platené služby na facebooku ani googlu nepoužívam. Na tých zahraničných portáloch je to rôzne. Sú také 3 kategórie.
1. neplatí sa nič ani za inzerovanie ani za predanie
2. Platí sa nejaké percento(po predaji) z hodnoty predanej veci, od 2 do 13 %
3. platí sa aj percento z hodnoty predanej veci a platí sa aj poplatok za vloženie inzerátu.

Ja som zatiaľ v kategórii 1 a 2. V kategórii 3 som zatiaľ inzeráty nestihla dávať.
Dáša_
20.01.16,08:58
no ja osobne tu 2-ku vidím ako sprostredkovanie predaja a tam podla mna naozaj treba tu registráciu. Ale možno to beriem príliš prísne :) Este by ma napríklad zaujímalo, ako taký fler vystavuje províziu za predaj, ako sa s tym vysporiadavajú.
kopretinka
20.01.16,09:43
rovnako ako sashe
Dáša_
20.01.16,09:52
no práve, to ma zaujíma, ako sa vysporiadavajú s províziou do zahraničia
.kajkaaaa
20.01.16,10:15
No pri fler, to je tak že cena produktu je automaticky navýšená o ich prvíziu a ak niečo predáte je vám raz mesačne vygenerovaná faktúra za provízie. Platí sa v eurách na ich slovenský účet.

No a ako to teda mám brať tú dvojku ? Čo poznám baby ktoré tiež predávajú, tak tie vravia že registrovaná treba byť napr. na etsy, lebo tam človek platí za vloženie inzerátu a aj percento z predaja (kategória 3.) ale že kym predávali napr na bonanze, alebo ebay,tak tam že neboli.. ale čo som sa pýtala tak ani na úradoch nevedia jednoznačne poradiť...

A čo mi teda hrozí reálne ak náhodou príde kontrola ? Riešia to ? Chcem to mať všetko v poriadku, no z tohto som zmätená... Lebo aj napr. to etsy rieši každý inak...
kopretinka
20.01.16,10:21
Dáša,to je problém toho portálu,ale neverím,že oni by to nemali ošetrené,viem,že sashe je platca DPH.
kopretinka
20.01.16,10:28
ak sa nedopátraš odpovedi tu na Porade,tak skús https://www.facebook.com/groups/ucimesapodnikat/
.kajkaaaa
20.01.16,11:25
no skopírovala som to tam, dúfam že sa niekto nájde, ďakujem za link
Dáša_
20.01.16,11:29
no, sashe to má ošetrené. A myslím si, že rovnako aj fler. Tu je odpoved zo sashe http://www.sashe.sk/forum/2/1658 a rovnako to platí aj z čiech. Ak chceš predávať na fleri a si živnostník, musíš sa zaregistrovať podľa 7a. Rovnako aj pre ostatné členské štáty. únie, tuším dawanda je nemecká. Províziu budeš mať bez dph, teda lacnejšiu, ale dph potom budeš odvádzať do slovenského rozpočtu
.kajkaaaa
20.01.16,11:35
Ďakujem a čo mám teraz spraviť? Mám sa ísť zaregistrovať ? Len ako to mám spraviť s vecami čo som už predala ? cca 5 vecí a tie poplatky sú 20 dolarov?
Dáša_
20.01.16,11:36
doláre? to znamená mimo eu? vtedy to podľa mňa neriešiš
.kajkaaaa
20.01.16,11:37
áno ebay.com aj etsy.com aj bonanza.com sú mimo EU. Tak teda ako ? Nemám to riešiť? Tých 5 predaných vecí je z bonaza.com, teda 2 boli na ebay a 3 bonanza
Dáša_
20.01.16,11:42
na začiatku som dala citáiu zákona "Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu" takže riešiš iba pri inom členskom štáte. Podľa môjho názoru. A odpovedá tomu aj to, čo bolo písané na sashe.
.kajkaaaa
20.01.16,11:50
Chápem to teda správne že ak budem predávať mimo EU tak sa registrovať nemusím(a ani som sa nemusela), iba ak budem chcieť predávať v EU ? Teda je všetko ok ?
Ďakujem za rady Dáša :)

edit: akurát nejaká tiež szčo na fb napísala že tiež predáva na etsy.com a že sa nemusí registrovať pre dph. Tak dúfam že to tak je!