beba11
19.01.16,23:19
Dobrý deň, rada by som sa opýtala ako formou by sa dalo riešiť vysporiadanie spoluvlastníctva.V dedičskom konaní sme zdedili nehnuteľnosť po rodičoch....3 DETI ..1)po otcovi má 1/8 a po mame 1/3 (z 5/8)
2/po otcovi má 2/8 a po mame 1/3 ..(z 5/8)../ odkúpil 1/8 od súrodenca/
3/ po matke ma 1/3 (z 5/8)
1) nechce predať/ nepotrebuje peniaze/.....,,skutočnosť je taká že by to rád kúpil za najnižšiu možnú cenu a následne predal............
2) nechce predať a nehnuteľnosť a v svojej čiastke si chce užívať.....nejde bývať do nehnuteľnosti ale len .........záhradu.....zvieratá.......je väčšinovým vlastníkom ale ostatní nesúhlasia s jeho návrhom odkúpenia ostatných častí /nakoľko momentálne nemá dostatok prostriedkov na vyplatenie /
3) má veľké nároky..........žiada nemožnú výšku z dedičstva.....
Rada by som sa opýtala čo môžem urobiť:/2/...na riešenie situácie?

Môže ma donútiť súd aby som svoju časť predala ak s tým nesúhlasím? Môže sa 3 nasťahovať do nehnuteľnosti nakoľko sa stal bezdomovcom?
Budem vďačná za každú radu lebo neviem čo mám očakávať od 1 aj od 3.
Melko272
16.02.16,15:58
Trošku sa neviem orienotovať v tých podieloch, ale to nevadí.

O hospodárení s vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou na základe ich podielu.
Takže ak sa dohodnete medzi sebou že 3) bude v nehnuteľnosti bývať tak sa tam môže nasťahovať a užívať nehnuteľnosť
takisto aj všetky ostatné podmienky si treba dohodnúť napr. odplata alebo úhrada nákladov a pod...

čo sa týka predaja, tak spoluvlastníci majú predkupné právo na nehnuteľnosť v prípade ak sa ide podiel prevádzať.

spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na vyporiadaní vlastníctva. Ak nedôjde k dohode môže súd vyporiadať spoluvlastníctvo alebo nariadiť predaj a výťažok z predaja rozdeliť podľa podielov

takže zase sa oplatí dohodnúť sa
buchač
16.02.16,16:10
Podľa číslovania osôb som pochopil, že si No. 2.

Podľa popisu každý čítajúci pochopil, že sa jedná o klasický "slovenský problém" ohľadom majetku, kde každý dedič ťahá na svoju stranu (nepochopím to síce, ale to je vedľajšie)....a každý chce získať to svoje (čítaj vydrbať s ostatnými).

Riešenie ?
To je už vopred známe.
Stretnete sa na súde, ktorý rozhodne o tom vašom mamone....a ako rodina skončíte, teda ak sa už tak neudialo.