gabriela7755
05.06.06,10:41
Prosím o radu, akým spôsobom treba dokladovať pri dodaní tovaru
do iného člen.štátu /ČR/, že tovar bol skutočne prevzatý. Stačí mať
podpísanú a potvrdenú faktúru ?

Ďakujem
Monika1
05.06.06,08:51
Ja mám na to urobenú internú smernicu, kde mám zoznam svojich obchodných partnerov a mená osôb, ktoré sú ním poverené aby mi potvrdili doklad o prevzatí tovaru. Na moje interné tlačivo mi uvedená osoba pri osobnom dodaní potvrdí prevzatie tovaru. Ak ten tovar prepravuje dopravná spoločnosť, stačí prepravný list, ktorý je súčasťou faktúry za prepravu tovaru. Interný doklad používame len v prípade osobného doručenia tovaru.
gabriela7755
05.06.06,08:57
Ďakujem, ak by som mohla ešte poprosiť, zhruba akú formu má mať
to interné tlačivo, čo má obsahovať ?
Monika1
05.06.06,10:11
Názov, adresa, IČO, DIČ, IČ DPH dodávateľa, odberateľa, dátum prevzatia - odovzdania tovaru, forma doručenia /druh, typ, mot. voz, ŠPZ/, druh a množstvo preberaného-odovzdávaného tovaru, meno a podpis zodp. pracovníka dodávateľa a meno a podpis osoby poverenej odberateľom na prebratie zásielky.
gabriela7755
05.06.06,10:13
ďakujem veľmi pekne, pridávam bodík
lutik
07.06.06,05:59
Chcela by som sa k tomu ešte opýtat, či musí byť prepravný doklad- CMR- potvrdený pečiatkou dopravcu, alebo stačí adresu a názov dopravcu napísať rukou /ak tu pečiatku šofér nemá pri sebe/ - prikazuje nejaký zákon pečiatkovať CMRky?
JAJA11
07.06.06,06:11
Chcela by som sa k tomu ešte opýtat, či musí byť prepravný doklad- CMR- potvrdený pečiatkou dopravcu, alebo stačí adresu a názov dopravcu napísať rukou /ak tu pečiatku šofér nemá pri sebe/ - prikazuje nejaký zákon pečiatkovať CMRky?

My pri vývoze ak to vezieme sami, dávame si potvrdiť dodací list od odberateľa a tým máme zadokladované, že sme to vyviezli, ak si prepravu objedná odberateľ, vypĺňame CMR, kde nám prepravca potvrdí prevzatie a zároveň je na CMR uvedená adresa vykládky tovaru, niekedy sa istíme, že si dáme poslať potvrdený dodací list, čo sa však prepravcom niekedy nechce robiť. V prípade, že si tovar preberie zahraničný odberateľ u nás, máme na faktúre alebo dodacom liste text: Potvrdzujem, že výrobky uvedené na faktúre budú dodané na adresu uvedenú na faktúre. a dáme si to podpísať. Zatiaľ nám to pri týchto postupoch prešlo aj pri daňovej kontrole DPH.
lutik
07.06.06,06:50
Ale prikazuje niekto prepravcom peciatkovat CMRKy?
Nestaci aby na CMRke bol rukou napisany nazov a adresa - z hladiska danoveho ?
Niekedy sa proste stane, ze sofer tu peciatku pri sebe nema.
JAJA11
07.06.06,07:03
Ale prikazuje niekto prepravcom peciatkovat CMRKy?
Nestaci aby na CMRke bol rukou napisany nazov a adresa - z hladiska danoveho ?
Niekedy sa proste stane, ze sofer tu peciatku pri sebe nema.

My máme veľa dokladov CMR potvrdených iba rukou šoféra, a nemali sme problém s daňovákmi. Myslím, že pečiatka sa vždy dá vyrobiť, ale vlastnoručný podpis je neodškriepiteľný. Takže rozumná daňová kontrola s tým nemôže mať problém.

A zo zákona nie je povinnosť mať pečiatku, ak niekto podniká. Čiže to môže byť aj človek, ktorý vôbec nemá pečiatku. Pečiatka sa vyrába za účelom zjednodušenia práce, nemusím svoje údaje dlho vypisovať, ale nie za účelom potvrdzovania.
lutik
07.06.06,07:55
To si myslím aj ja, lebo sa proste stane, že ten šofér tú pečiatku nemá pri nakládke pri sebe a čo potom? No proste tam tú adresu a názov firmy napíše rukou.
A ak ten zákazník za ten tovar dodávateľovi zaplatil, tak to je predsa dôkaz, že ho aj dostal.