MonikaDu
20.01.16,19:55
ZP toto nerieši, keď učiteľ chce ísť do štrajku, ako jediný z určitej školy, tzn., nebude poberať mzdu ani náhradu mzdy, ale zároveň chce učiť, je to možné? Alebo tým, že je v štrajku nemôže učiť a zdržiavať sa na pracovisku? Ďakujem.
Terezia13
20.01.16,19:13
je taká možnosť, či bude učiť alebo nie, nech to oznámi v mzdovej učtárni, tam mu poradia ako ďalej a aj podľa toho, kto kde vedie evidenciu dochádzky
MonikaDu
20.01.16,19:15
Len tam je problem s riaditelom, ten s tym nesuhlasi, takze existuje zakonna prekazka vyucovat a zaroven strajkovat a nepoberat mzdu?
avalik
20.01.16,19:20
No ked chce ucit nech uci, ale v tom pripade nestrajkuje - nech si pripne na oblecenie nejaku hlasku v style "Podporujem strajk ucitelov".
Terezia13
20.01.16,19:22
no neviem, kto pôjde proti riaditeľovi, odporúčam zájsť do mzdovej učtarne, mzdárky budú vedieť poradiť
MonikaDu
20.01.16,19:24
No, len ucitel chce priamo strajkovat, teda byt v strajku s inymi ucitelmi zo skol, len zaroven mu zalezi na detoch, teda chce ucit zadarmo, bez naroku na mzdu, ja neviem najst nic, co by tomu branilo, jedine mozno v pracovnom poriadku? Ze by sa nemohol zdrziavat na pracovisku, ked je v strajku?
profesional
20.01.16,20:56
Štrajkujúci učiteľ čo učí je rovnaký nezmysel ako žena tehotná na 48,75 %. Štrajk spočíva v tom, že po istú dobu zamestnanec nevykonáva činnosť, s podmienkami výkonu ktorej je nespokojný. A tak učiteľ buď štrajkuje, alebo učí. Nič medzi tým neexistuje. Aj žena buď je tehotná, alebo nie je. Keď učíš, neštrajkuješ. Bez ohľadu na to, či za to mzdu dostaneš, alebo či ju daruješ škole. Škola sa riadi zákonom. Za učenie učiteľovi patrí mzda. Ak nechceš aby ti ju vyplatili, daruješ ju škole. Ale tento dar nemá nič so štrajkom.
logomania
20.01.16,22:05
A to má aký význam štrajkovať a učiť? Buď štrajkujem alebo učím. Nemôžeš sedieť na dvoch stoličkách zároveň. Vidím to ako alibizmus, chceš sa ukázať pred štrajkujúcimi kolegami, že aj ty štrajkuješ a zároveň vedeniu chceš ukázať veď ja učím -je to neseriózne!
MonikaDu
20.01.16,22:34
Takto to nie je myslene...ide o to, zachovat si tvar a zostat strakovat s inymi ucitelmi, teda byt v strajku a nepoberat mzdu, ale zaroven nedopustit, aby to odniesli deti, na ktorych ucitelovi zalezi .....nie su v tom zle umysly, prave naopak.
logomania
21.01.16,16:13
Štrajk je spôsob protestu, pri ktorom jeho účastníci prestanú pracovať, aby dosiahli presadenie svojich požiadaviek. Štrajk je nátlaková akcia. Ak štrajk nebude mať na nikoho negatívny dopad je dopredu odsúdený na neúspech. Pamätám si (bola som tiež učiteľkou), keď sme už dávnejšie štrajkovali len so stužkou na šatách, tak sa každý iba pousmial, lebo sa vlastne nič nedialo o deti bolo postarané, tak čo. Ak sa však zatvorí škola čo i len na jeden deň, bude to mať veľký dopad na celú spoločnosť - niektorí rodičia budú musieť ostať s deťmi doma, v práci budú chýbať a neodvedú prácu, ktorá je dôležitá pre niekoho iného atď., až potom si kompetentní všimnú, že sa niečo deje a treba to riešiť. Netreba sa báť, že deti si to odnesú, veď koľko ráz sa neučí, pre iné nepodstatné veci, vždy je tam rezerva, že učivo sa dá dobehnúť.
Prečítaj si
http://tibormatas.blog.sme.sk/c/397911/strajkovat-alebo-manifestovat.html?ref=viacrubrika
MonikaDu
21.01.16,16:27
Dakujem pekne za nazor.
misoft
21.01.16,17:11
Ja len priložím poznámočku: kedysi robotníci štrajkovali... a našli sa takí, ktorí nechceli štrajkovať, alebo to robili z obáv zadarmo - no a takí sa volali štrajkokazi.... A štrajkujúci takýchto štrajkokazov "likvidovali" - i fyzicky.
Nechcem tým naznačiť, že by sa našli kolegyne a jednu ti strúhli, ale že ak so štrajkom súhlasíš, tak nebudeš svojim "konaním" postupovať proti kolegom - teda si doma urobíš kafíčko, zapneš telku (ak teda nechceš byť vonku).... relax....
MonikaDu
21.01.16,17:22
Dakujem za nazor. Ja nie som ucitelka. :) Je to len otazka od znameho ucitela. Problem je, ze nikto iny na skole strajkovat nechce, len on, ale pritom nechce, aby to odnasali deti...je to zlozite. Jeho kolegovia skor maju vycitky, ze povodne strajkovat chceli, ale vzdali to.
misoft
21.01.16,23:49
No to je iné kafé....nech si dá kafé a aj ty si daj ráno kafé..... :D
buchač
22.01.16,06:05
MonikaDu (Včera 19:22) Dakujem za nazor. Ja nie som ucitelka. Je to len otazka od znameho ucitela. Problem je, ze nikto iny na skole strajkovat nechce, len on, ale pritom nechce, aby to odnasali deti...je to zlozite. Jeho kolegovia skor maju vycitky, ze povodne strajkovat chceli, ale vzdali to.
==============================

Viď názor profesional.
Buď - alebo ... iná verzia neexistuje.
Respektíve áno, ponuka na riešenie neskôr...po voľbách, ako som postrehol včera Daxlera. Lenže toto je alibizmus a nie riešenie...lebo za takéto sa nedá dať fajka na predvolebné drísty SMERu.

Jeden učiteľ chce, druhý nie štrajkovať z rôznych dôvodov...deťom je to v konečnom dôsledku jedno, tieto budú mať voľno. No rodičia detí by mali festovný problém, pokiaľ by svoje potomstvo nemali kde dať.

Tí štrajkujúci učitelia, hlavne organizátori ale fest riskujú.
Nie sme niekde inde V EU, kde sú štrajky bežné jak ranná káva, no organizátori sú si vedomí, že ich nepostihnú žiadne represie. vhodný príklad je učiteľ z Obchodnej akadémie KE.
https://www.google.sk/search?client=opera&q=u%C4%8Dite%C4%BE+obchodnej+akademie+dostal+v%C3% BDpoved&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl

Lenže aj neštrajkujúci učitelia budú radi, ak dostanú výmer o zvýšení platu ? Alebo nepodpíšu a vrátia ho ?...Silne pochybujem.