Janka Gánovská
05.06.06,11:09
Dobrý den,
potrebujem súrne poradit. Vie mi niekto vysvetliť, ako funguje podriadený dlh? Ja som to našla len v súvislosti medzi subjektom a bankou. Môže byť takáto zmluva aj medzi dvoma firmami?
Chobot
07.06.06,08:23
Dobrý den,
potrebujem súrne poradit. Vie mi niekto vysvetliť, ako funguje podriadený dlh? Ja som to našla len v súvislosti medzi subjektom a bankou. Môže byť takáto zmluva aj medzi dvoma firmami?

Neviem, čo konrétne ohľadne podriadeného dlhu ťa zaujíma. Podriadený dlh je úver ako skoro každý iný, musí však spĺňať určité podmienky.

Hlavný účel podriadeného dlhu spočíva v tom, že pri vykazovaní kapitálovej primeranosti sa započítava do základného imania do výšky polovice vlastného imania. Napr. ak má firma základný kapitál 1.000.000 SKK, môže prijať podriadený úver do výšky 500.000 SKK (teda prijať môže aj vyšší, ale do imania môže vykázať len tých 500.000) . Následne bude vykazovať vlastný kapitál vo výške 1.500.000 SKK.

Hlavnou podmienkou, aby prijatý úver bol považovaný za podriadený dlh je, aby jeho splatnosť bola minimálne 5 rokov a nie je možné žiadať o predčasné splatenie. Pre určité spoločnosti môžu byť určené ešte aj ďalšie osobitné podmienky (napr. pre správcovské spoločnosti, OCP, banky, poisťovne, ...napr. nie je povinnosť ho splácať, ak kapitálová primeranosť klesne pod určitú hranicu a pod.).

V prípade konkurzu spoločnosti, ktorá prijala podriadený úver, je veriteľ, ktorý poskytol podriadený úver uspokojovaný až spolu s akcionármi alebo spoločníkmi. Ak by to bol obyčajnýá úver, mohol by žiadať uspokojenie pohľadávky v rámci konkurzného konania pred akcionármi (mohl by byť uprednostnený). Takto vystupuje akoby akcionár.

Pre veriteľa je poskytnutie podriadeného úveru väčším rizikom, než poskytnutie bežného strednodobého úveru, práve kvôli jeho vymožiteľnosti v prípade úpadku a konkurzu. Podriadený úver sa berie hlavne pre prechodné zlepšenie kapitálovej primeranosti spoločnosti.

Či môže firma poskytnúť podriadený úver inej firme? Ak má licenciu na poskytovanie úverov, tak áno. Väčšinou však poskytovateľom je banka.

Čo by si ešt potrebovala vedieť o podriadených úveroch?