onufer
20.01.16,20:42
Dobry vecer. Rad by som poziadal o radu v nasledovnej veci. Byvam v rodinnom dome so zahradou. Vlastnikom domu i zahrady je sestra mojej nebohej mamy. Rada by dom i zahradu zanechala mne, samozrejme s tym, ze tam bude moct dozit. Rad by som sa teda informoval ako treba postupovat a co vsetko je potrebne v tejto veci urobit. Udajne je mozne to riesit cez "geodeziu", kde sa zriadi vecne bremeno. Zije vsak este moj stryko, brat mamy i tety a mam este sestru, ktora zije so svojou rodinou v inom meste a hoci mame dobre vztahy, rad by som predisiel tomu, ze by ona ci stryko mohli po smrti maminej sestry jej konanie napadnut a pozadovat nejaku dedicsku ciastku z uvedeneho domu a zahrady, pripadne vyplatenie nejakeho dedicskeho vyrovnania (mamina sestra totiz nadobudla cely dom po smrti mojej mamy i svojich rodicov, ked sme sa ja, sestra i nas stryko pri poslednom dedicskom konani vzdali svojich podielov v jej prospech). Ospravedlnujem sa za neodbornu formulaciu otazky. Po prestudovani tunajsich rad som nic co by sa porieseniu mojho problemu priblizovalo nenasiel a odbornik na pravo nie som. Preto vopred dakujem za akukolvek radu Vas odbornikov.
misoft
20.01.16,19:53
Pokiaľ ona za svojho života tento dom daruje, môže byť v darovacej zmluve klauzula o dožití v darovanej nehnuteľnosti. Je to tzv. vecné bremeno - a toto sa potom zaznačí do LV novému majiteľovi pri vklade na Katastri. Ako sa vykonáva vklad do katastra - zisti si na Kataster Portáli.

Za ďalšie - pokiaľ ona daruje za svojho života svoj majetok inému - ostatní nemôžu žiadať nejaké vyrovnanie ohľadne dedičstva. Ako si uviedol - predtým sa ostatní i ty vzdali dedičských podielov v jej prospech ... takže nemôžu potom požadovať niečo späť.

Takže v tomto prípade, pokiaľ je ona jediným vlastníkom, môže zo svojim majetkom slobodne nakladať, teda i darovať, komu ona uzná za vhodné a ostatní nemajú do toho čo vstupovať.

Ak som napísal niečo zle - opravia ma....
dmc
21.01.16,04:37
Tvoja teta - pokial je vylucnou vlastnickou domu a zahrady a je svojpravna - za svojho zivota si moze zo svojim majetkom robit co chce - moze ho darovat - predat.

Pokial ti ho daruje darovacou zmluvou tak sa vylucnou vlastnickou stanes ty a preto sa nebude dedit "po tete" a z dedenim po tete nebude mat nic spolocne. Ak by si bola dedicom po tete aj ty - moze sa iny zakonný dedic domahat aby sa hodnota daru zapocitala do tvojho dedicskeho podielu.... Ked nebude ziaden majetok na dedenie....nezapocita sa nic.

Vecne bremeno dozitia sa moze zriadit priamo v darovacej zmluve alebo sa moze zriadit samostatne. To ci je vecne bremeno zriadene samostatne alebo je v darovacej zmluve je v podstate jedno - Poplatok je rovnaky.

Darovacia zmluva - poplatok za vklad do katastra - 66 €
Zriadenie vecneho bremena - poplatok za vklad do katastra - 66 €
Darovacia zmluva ktora obsahuje aj vecne bremeno -polatok za vklad - 2 x 66 €

Ostatne poplatky pozri na nete ( da sa aj lacnejsie - "zamyslany vklad cez internet)
Mária27
21.01.16,12:57
S tým vecným bremenom si trochu nechaj poradiť. Veľakrát sa stane (aj tu sme to už riešili), že právo bývania sa napíše na celú nehnuteľnosť, čo môže vylúčiť užívanie nehnuteľnosti vlastníkom - tomu zostanú len náklady (údržba, dane). Stáva sa to aj medzi rodičmi a deťmi, častejšie však medzi vzdialenejšími príbuznými.

Ak môžete, napíšte to tak, aby si mal právo bývania aj ty. Pozri § 151n občianskeho zákonníka: Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať.
onufer
25.01.16,11:04
Smiem sa spytat, ako teda mam dalej postupovat ? Mam si niekde stiahnut darovaciu zmluvu a upravit pre potreby mojho konkretneho pripadu ? Alebo je nutne ist za notarom a spisat zmluvu u neho ? Staci potom zmluvu odniest na kataster, zaplatit prislusne poplatky a je to vybavene ? Priznam sa, ze neviem ako zacat a ako dalej postupovat, aby som neurobil nejaku fatalnu chybu. A ako to je napriklad s danami ? Plati sa z darovania nejaka dan ? A ako je to s danou z nehnutelnosti pri darovani ? Vopred dakujem za pripadne rady.
aenri
08.02.16,21:28
no, budes potrebovat darovaciu zmluvu a zmluvu o zriadeni vecneho bremena. napisat si ju mozes sam, alebo ti ju moze napisat notar, resp. advokat.

ked si ju napises sam tak pojdes s nou za notarom na overenie podpisu, potom na kataster zaplatis poplatky a pockas kym to zavkladuju.

ked ti ju pise notar tak ho poziadaj aby to dal do katastra on sam, cim sa ti zlacnia poplatky, kedze to notar moze robit elektronicky.

moja rada je, ak sa na to necitis daj zmluvu napisat profesionalovi (notarovi), radsej ako vyhodit 132,-€ katastru, aby ti to potom zamietol.

dan z darovania sa neplati, jedine dan z nehnutelnosti. to mas cas do 31.1. dalsieho roku po nadobudnuti vlastnictva podat danove priznanie.
onufer
09.02.16,17:49
Velmi pekne dakujem za radu. Priznam sa vobec som netusil ako a kam sa vobec obratit. Pustim sa teda do toho a uvidim ako to zvladnem. Vsetkym poradcom zatial dakujem za ochotu.