poraditel
21.01.16,08:59
Je možné si uzatvoriť životné poistenie vo viacerých poisťovniach?

Ak mám príjem 750 euro brutto, platím hypotéku, energie, živám rodinu... kedy by som sa dostal na PN soc poist. mi zaplatí okolo 410 € a napr ING mi vie nahradiť 210 €. Viem sa poistiť pre prípad PN aj v ďalej poisťovni/ poisťovniach? Na internete som čítal, že by to nemal byť problém, ale v prípade majetku by sa jednalo o poisťovací podvod, tak ako to je?

Môžem si platiť soc. poistenie + 3 ŽP a tým pádom viem dostať cca 1000 € počas PN? Alebo sa poisťovne dohodnú medzi sebou a plní len 1? Je zbytočné platiť si viac poistení?
Martuk
21.01.16,09:18
Takto:

na tú tvoju prvú otázku je odpoveď nasledovná: ty môžeš mať toľko životných a úrazových poistných zmlúv, koľko chceš. Je tu len jediná podmienka, resp. obmedzenie: VÝŠKA TVOJHO PLATU. Je však zbytočné mať 10 poistných zmlúv a všetky čiastkové a naprt, stačí jedna a poriadna, v ktorej budeš mať to, čo treba a čo potrebuješ.

Čo sa týka tej PN: Každá poisťovňa má svoje tlačivá a na 99% je na každom z nich uvedené niečo v zmysle Obdržali ste(Obdržíte) plnenie za .... aj z iných, nazvem to inštitúcií, ako z poisťovne X? Ak áno, odkiaľ, za aké obdobie a v akej sume. A tu môže vzniknúť problém. Vysvetlím:

Ty dostaneš zo SP tých 410, ako si napísal. Budeš mať PN poistenú trebárs v 5 poisťovniach, ale do toho lajstra napíšeš, že len zo SP. Tým pádom by ti každá poisťovňa teoreticky vyplatila PN z uzavretej zmluvy, pretože by teoreticky rátala s tým, že máš iba tú jednu zmluvu u nich. Nakoľko na PN sa nesmie zarábať, jej účel je dorovnať výpadok tvojho príjmu počas úrazu alebo choroby, v takomto prípade by si sa dopustil poistného podvodu, respektíve pokusu o poistný podvod, keby sa na to prišlo a to je už trestný čin, pretože by si úmyselne zamlčal fakt, že máš PN poistenú aj inde.

Poisťovne si však vedia pozisťovať v prípade podozrenia, čo a ako, ale to sa už rieši inak.

Ty, bez ohľadu na počet a skladbu poistných zmlúv u viacerých poisťovní dostaneš vyplatenú PN maximálne do výšky tvojho čistého príjmu, +- nejaké to euro hore dole.

A dôsledky?

V úplne najlepšom a najideálnejšom prípade by ťa ostatné predmetné poisťovne vyzvali na vrátenie vyplatenej sumy, môžu ti zrušiť dané zmluvy bez tvojho súhlasu a v najhoršom budeš mať na krku TO za poistný podvod a si, ľudovo povedané, v prdeli, tam už končí všetka sranda, pretože TO nie je možné vziať späť.

Snáď som ti pomohol a keby si mal ešte nejaké otázky, kľudne sem napíš.