BFHero
21.01.16,13:14
Ahojte

Troška si lámem hlavu, tak sa skúsim rozpísať. Usmialo sa na mňa šťastie a vyhral som automobil. Jedná sa o auto v celkovej nákupnej hodnote 8990 Eur s DPH.

Viem, že je to nepeňažná výhra a budem z toho musieť odviesť DPH + odvod do zdravotnej poisťovne.

Som bežný zamestnanec, zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Nemám žiadne bočné príjmy, živnosť, firmu ani nič podobné. Jediný môj príjem je z tohoto TPP.

Som slobodný a nemám deti, nemám žiadnu vyživovaciu povinnosť ani nič podobne.

Čo som našiel na internete, tak sa hovorí, že daň z nepeňažného príjmu pokiaľ prevyšuje 350 Eur je 19 percent.

Takže ak to správne chápem, tak je to 8990 - 350 = 8640 Eur a z toho 19 percent je 1641,60 Eur. Chápem to správne ? Ráta sa to takto ?

A teraz, odvod do ZP má byť 14 percent "z nejakého" vymeriavacieho základu. Ako pri tejto výhre určím vymeriavací základ a vypočítam ten odvod do ZP ?

No a ešte jedna otázka. Výhra prebehla teraz v mesiaci 01/2016. Ak to správne chápem, tieto poplatky (daň aj ZP) budem platiť až v roku 2017 pri dańovom priznaní ?

Alebo je nejaká možnosť to zaplatiť skorej, nech to mám z krku ?

Ďakujem za akúkoľvek radu. V týchto veciach som úplne stratený a všetky tieto úkony za mňa robil zamestnávateľ ...
ivka70
21.01.16,13:42
Nie je mozne to zaplatit skor, lebo az v roku 2017 (do konca marca) si budes musiet podat danove priznanie a dan platis vtedy a zdravotne poistenie ti pride az po lete 2017, ked ti zdravotna poistovna urobi rocne zuctovanie ZP.

A co sa tyka cisel, v podstate si to vypocital dobre, aj ked sa prijem za auto a tvoje prijmy zo zamestnania spocitaju a az potom sa pocita dan aj zdravotne poistenie.
Zjednodusene povedane, en vymeriavaci zaklad na ZP je hruba mzda za cely rok + vyhra, ale od toho odpocitas zaplatrne poistne na ZP v zamestnani.

Cize nemusia to byt presne tie cisla, lebo treba pocitat spolu s tvojou mzdou.
Napr. Ak by si kazdy mesiac zo zamestnania platil maximalne zdravotne poistenie, uz by ti nedoplatok nevysiel.
veronikasad
21.01.16,15:11
prečo chceš platiť DPH ?