docktor
05.06.06,12:36
Ahojte, chcem sa opýtať, keď sa mení vlastník bytu, aký je postup SvB k novému vlastníkovi. Stačí podpísať s ním Pristúpenie k zmluve o spoločenstve a dať mu zálohový predpis? Ako je to z vyúčtovaním pre pôvodného vlastníka? Predpokladám, že sa robí až nasledujúci rok. Prípadný nedoplatok bude uhrádzať on alebo nový vlastník? VĎaka za rady. Marek.
Eva Krčová
05.06.06,11:45
Vyúčtovanie nákladov za časť roka pri zmene vlastníka hradia predávajúci s kupujúcim podľa toho, ako je to uvedené v zmluve o výkone správy, prípadne v kúpnej zmluve. Ak to nie je uvedené ani v jednej z nich, každý platí svoje náklady za svoju odbývanú časť. Rôzne bytové domy majú rôzne pravidlá, ale správca domu je povinný každého oboznámiť s jeho právami aj povinnosťami.
docktor
05.06.06,11:56
ďakujem, ani v zmluve o SvB ani v kúpnej zmluve to nie je uvedené, takže predpokladám, že prípadné nedoplatky si rieši každý osve.
Eva Krčová
05.06.06,12:02
Áno.Ak to zmluvy neriešia, správca rozpočíta spotreby v byte každému účastníkovi osobitne podľa jeho skutočných spotrieb, pokiaľ mu budú také údaje doručené.
Orim
05.06.06,18:24
Áno.Ak to zmluvy neriešia, správca rozpočíta spotreby v byte každému účastníkovi osobitne podľa jeho skutočných spotrieb, pokiaľ mu budú také údaje doručené.
Problém nastane, keď to ten starý vlastník nechce zaplatiť. Potom to musí zaplatiť ten nový majiteľ a sudne vymáhať od toho starého majiteľa.
SVB to vymáha od majiteľa bytu. Dražobná spoločnosť vám to nevezne, keď tam nie je majiteľom bytu (myslým toho starého majiteľa).
GABRIELA
06.06.06,07:29
Prečo by nedoplatok mal uhradiť nový majiteľ? Veď jeho sa to vôbec netýka.
Elena Navrátilová
06.06.06,07:42
Pri zmene vlastníka sa majú odpísať konečné stavy na vode /teplej, studenej/ tak ako aj na elektrike a plyne. Aj tam treba urobiť zmenu. Pokiaľ nie sú merače na ústrednom kúrení tak tam sa to nezohľadňuje. Ak sú, aj to sa predsa dá odpísať a "pohoda" s vyúčtovaním. Neviem prečo by mal niekto platiť spotrebu za iného keď sú merače. Ak nie sú a náklady sa rozratávajú priemerom na osoby, aj tam sa dá zohľadniť zmena nákladov. Ak je založené SVB, nový majiteľ bytu je automaticky podľa zákona členom SVB a prechádzajú všetky práva a povinnosti predchádzajúceho majiteľa bytu. Toto platí aj v prípade, keď má SVB úver.
sklenkova
06.06.06,07:46
U nás si káždý platí svoje, ale starému majitelovi sa vyrata predbežné vyučtovanie podla spotreby vody v byte,kúrenie za odbývané mesiace predtým podla merača na päte domu ,teraz už máme merače,také tie najväčšie položky-pokial vychádza nedoplatok doplatí,pokial preplatok jednoducho počká do vyučtovania-niektorý jednoducho spíšu akúsi dohodu, že príp. nedoplatky uhradí nový majiteľ.
Orim
06.06.06,19:49
Prečo by nedoplatok mal uhradiť nový majiteľ? Veď jeho sa to vôbec netýka.
Pretože sa to týka bytu a nie majiteľa. To je ale v prípade, že to ten starý majiteľ neuhradí.
D123
08.06.06,20:54
Skusim pridat aj ja podobnu otazku:
U nas v dome bol predany byt a podany navrh na vklad. Na margo toho sme novemu vlastnikovi oznamili vysku zaloh a tu je problem. Novy vlastnik nechce platit, napriek tomu, ze byt uz uziva a stary tiez nie, pretoze ho uz neuziva. Neviem ci si zakony vykladame spravne:
- paragraf 10 zakona 182/1993 o vl. bytov a neb. priestorov hovori o tom, ze platby je povinny novy vlastnik platit az po vklade do katastra
- zakon 162/1995 Z.z. o katastri nehnutelnosti v platnom zneni v § 28 (5) zas : Pravne ucinky vkladu zo zmluvy o prevode bytu a nebytoveho priestoru do vlastnictva najomcu podla osobitneho predpisu (182/1993 v platnom zneni) vznikaju na zaklade pravoplatneho rozhodnutia o jeho povoleni ku dnu dorucenia navrhu na vklad.
Ak si to spravne vysvetlujem, ma platit sice az po vklade katastrom ale od terminu podania navrhu na vklad. Cize ak dorucime novemu vlastnikovi zalohovy predpis hned po podani navrhu na vklad je to to iste, bude platit priebezne a nie potom napr. za 6-7 mesiacov naraz.
Elena Navrátilová
09.06.06,04:24
U nás došlo tiež k zmene vlastníka k 1.2.2006. Veď k zmene vlastníka na katastri dochádza po zavkladovaní. Takže prechádza vlastníctvo predajom bývalého /predávajúceho/ na nového /kupujúceho/ a tým sa mení vlastník bytu. Od zmeny /dátum tam predsa je uvedený/ je povinný platiť nový vlastník. Ako SVB má predseda /je štatutár za členov SVB/nárok takisto požiadať na katastri o LV. Vlastná skúsenosť, u nás to prebehlo úplne v pohode. Prajem, aby Vám do SVB nepribudol nejaký "týpek", ktorý bude takéto "problémy" zbytočne vyrábať. Podľa LV /dátum/ je vlastník istý. Tak sa drž toho.
Halli
09.06.06,15:54
Novy vlastník sa stava dnom vkladu do katarstara. Prepis bytu by mali /podla možnosti robit obaja -aj prevodca aj nadobudatel/. Často sa však stava, že príde už len nový vlastník s LVčkom.Mne sa to zatial nestalo a pri ukončovaní spravy sa s odchadzajucim vlastníkom snažim dohodnut o zalohe /ja osobne ju stanovujem na 2000 sk./ Je to opodstatnene, lebo v čase odchodu nieje urobene vyučtovanie. Da sa urobit aj predbežne vyučtovanie ak velmi na tom trva,podla spotreby vody. Zálohu však treba pýtat, ked ma predavajuci v hrsti prachy za predaj bytu...neskor to može byt už smola a su problemy s vymáhaním :cool: ;)
Ešte k datumu nahlasenia: samozrejme nebudem stanovovat niekomu predpis na počet dni. Robí sa to vždy od prveho dna nasledujuceho mesiaca ku ktorému mu určím novy mesačny predpis.Ak sa nedohodnu učastnici prevodu inak postupujem podla LV.
Orim
10.06.06,20:33
My sme mali jedného čo nám takto dlhoval asi 4500.- Sk. Keď som sa obrátil na dražobnú spoločnosť odmietli to, pretože nie je majiteľ bytu. Povedali, že dlžoba sa vzťahuje na byt. Poradili nám, aby sme to pýtali od majiteľa a ten aby to od predchádzajúceho majiteľa vymáhal súdne.
:(
GABRIELA
12.06.06,07:03
Pretože sa to týka bytu a nie majiteľa. To je ale v prípade, že to ten starý majiteľ neuhradí.

Orim, myslím že zákon 182/93 hovorí v celku jasne:
§ 7a ....Prevodom alebo prechodom bytu alebo NP na nového vlastníka odstupuje doterajší vlastník bytu al.NP v dome od zmluvy o spoločenstve,
záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy zanikajú až ich vysporiadaním.
§ 7b....spoločenstvo rozhoduje o rozúčtovaní nákladov na správu a plnenia za jednotlivých vlastníkov bytov a NP.......

-takže podľa mňa určite nie na byt , ale na vlastníka bytu, a preto si myslím že ten nový vlastník bytu s tým nič nemá, a nemáš oporu v zákone aby si od nového vlastníka vymáhal nedoplatok z vyúčtovania.
Pekný deň
Orim
12.06.06,18:45
Súhlasím s tebou.

To čo som písal je len to, čo mi odpovedali z dražobnej.

Chcel som povedať len to, že je to ťažko vymáhať.
GABRIELA
13.06.06,05:33
Ja s tým zatiaľ našťastie nemám skúsenosti. Ale súhlasím s tebou.
I-24 SVB
13.06.06,12:50
Vlastník ktorý predáva byt je povinný v zmysle zákon č.182/1993 Z.z. v znení noviel:
§ 5
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome


(2) Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu. Ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je aj vyhlásenie prenajímateľa o tom, že nájomca bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na nájomnom a na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru.

Nový vlastník bytu pristupuje k zmluve:§ 7a

(1) Písomnú zmluvu o spoločenstve uzatvára vlastník domu s novým vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome pri prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvu o spoločenstve nemožno vypovedať.

(2) Každý nový vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný pristúpiť k zmluve o spoločenstve. Prevodom alebo prechodom bytu alebo nebytového priestoru na nového vlastníka odstupuje doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome od zmluvy o spoločenstve; záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy zanikajú až ich usporiadaním.

Ja to praktizujem tak, že predávajúcemu vl.bytu dávam potvrdenie o to, že nemá pohľadávky voči SVB pre potreby katastra.

Nový vlastník bytu predloží kópiu listu vlastníctva, kde mu dávam podpísať list - pristúpenie k zmluve o SVB pod číslom ...z roku ....a dodatkami. Týmto musí rešpektovať zmluvu SVB a stanovy SVB s dodatkami a stáva sa zhromaždením vl.bytov v zmysle zákona.
Gastanko
17.01.08,12:58
Chcela by som Vás poprosiť čo by mal obsahovať taký list pre nového majiteľa bytu na pristupenie k spoločenstvu. Treba mu dať aj jednu kópiu zmluvy na podpísanie. ďakujem.
peton
17.01.08,18:46
List pre noveho majitela moze a nemusi byt. Novy vlastnik pristupuje k Zmluve o spolocenstve zo zakona, dokonca v kupnych zmluvach byva jednym z bodov zmluvy aj bod o pristupeni k Zmluve o spolocenstve. Prax mnohych predsedov je vsak taka, ze davaju novym vlastnikom podpisat samostatne vyhlasenie. Podla mojho nazoru, taketo lajstro nie je zapotreby, avsak nic tym predseda SVB nepokazi ked si to da podpisat (ma o jednu robotu naviac :-)).
Ak vsak predsa len uvazujes o "lajstre" tak bezne identifikacne udaje oboch stran a vyhlasenie majitela, ze obdrzal Zmluvu o spolocenstve (precital si ju) a pristupuje k nej v zmysle zakona 182/1993 Zb. v z.n.p.. Nezabudnut datumy, podpisy a hotovo. :-)
Heni
17.01.08,19:38
Chcela by som Vás poprosiť čo by mal obsahovať taký list pre nového majiteľa bytu na pristupenie k spoločenstvu. Treba mu dať aj jednu kópiu zmluvy na podpísanie. ďakujem.
to lajstro "Pristúpenie k svb" je priložené aj tu na porade, od Adag.
okrem neho by som ešte priložila prefotenú Zmluvu o založení spoločenstva, domový poriadok, stanovy, výmer zálohových platieb pre nového vlastníka.
najlepšie všetko proti podpisu.
Elena Navrátilová
18.01.08,03:53
Podľa zákona 182/1993 nový vlastník automaticky pristupuje k zmluve o spoločenstve. AK máte v zmluve, resp. v dodatku, povinnosť o podpise k dodatočnému prístupu k zmluve, tak je to povinnosť. Ak to tam nemáte, treba sa držať znenia zákona a dodatočné pristúpenie absolútne nemusíš riešiť, ale o tomto všetkom je už skutočne diskusia v témach SVB.
Orim
21.01.08,19:32
U nás to vždy dostanú noví majitelia k podpisu, že pristupujú k zmluve a tiež dostanú zmluvu o spoločenstve a všetko čo si chcú prečítať.
jamNicka
06.02.08,19:29
v tejto téme sa hovorí o zmene vlastníka bytu alebo nebytového priestoru, tak dúfam, že moja otázka patrí sem : keď sa dozviem, že sa zmenil vlastník- v našom prípade nebytového priestoru- doniesol mi už aj list vlastníctva,ako to zmením v zmluve o prevode vlastníctva nebyt. priestoru ? Pretože ak vybavujem napr. úver, požadovali odo mňa aj túto zmluvu a teraz je vlastník iný na liste vlastníctva a iný na zmluve o prevode podľa zákona č. 182/1993 Z.z., alebo to nevadí?
Orim
06.02.08,21:22
Mám dojem, že by to malo byť uvedené pri predaji a nový vlastník by to mal vedieť. Pretože sa tam toto uvedie na základe listu vlastníctva alebo v ňom. Tam sa zakladá byt.
jamNicka
07.02.08,18:39
Ďakujem za odpoveď, ale u nás sa už 2x zmenil vlastník dedičstvom a potom prevodom medzi rodinou - 1x sme to nemenili, lebo sme už mali rozbehnuté vybavovanie úveru a dotácie a ešte sme mali to šťastie, že dedič mal len iný dátum narodenia a bol slobodný, no teraz je všetko iné , tak asi sa pôjdem popýtať na okres, možno mi tam poradia
miriel
08.02.08,06:56
pridam vlastnu skusenost :
byt kvoli dlžobam bol predaný v exekucii. Na kataster boli zaslane doklady , ale kedže tam bola nejaka formalna chyba kataster vratil tieto doklady späť na adresu exekutora . Kym prebehli všetky datumy od prevzatia , doručenia, odvolania...proste byrokraticka mašineria vzniklo nam ako SVB "vakuum" kedy to bol byt NIKOHO, lebo starý vlastník vlastne o byt prišiel exekuciou a novy sa k listu vlastníctva a teda aj k užívaniu bytu / kým nemal LV tak nemohol ani vysťahovať pôvodneho / teda k tomu od kedy sme mu mohla učtovnička spraviť papiere prešli asi 4 mesiace . Od koho si ma narokovať SVB uhradu ?? toto bol u nas velký spor lebo nam chyba samozrejme uhrada všetkých tých mesiacov . Podla môjho nazoru kedže bol v tom čase byt u exekutora a jeho chyby nebol zavkladovaný včas by sa tieto naklady mali narokovať tam . a on nech si vymaha kdesi nahrady .Ale povedzme si pravdu je to realne ??...starý najomník už neexistuje , novy odmieta tie platby kvoli tomu že logicky byt neužíval a sice mal ho kupený v exekucii ale nemal LV ...podla zakona nemohol ani v sprievode policie vniknuť do bytu . ?? ked o takýchto veciach s niekým hovoríte tak sa tomu ani veriť nechce čo všetko tu je možne
Jumil
08.02.08,07:22
pridam vlastnu skusenost :
byt kvoli dlžobam bol predaný v exekucii. Na kataster boli zaslane doklady , ale kedže tam bola nejaka formalna chyba kataster vratil tieto doklady späť na adresu exekutora . Kym prebehli všetky datumy od prevzatia , doručenia, odvolania...proste byrokraticka mašineria vzniklo nam ako SVB "vakuum" kedy to bol byt NIKOHO, lebo starý vlastník vlastne o byt prišiel exekuciou a novy sa k listu vlastníctva a teda aj k užívaniu bytu / kým nemal LV tak nemohol ani vysťahovať pôvodneho / teda k tomu od kedy sme mu mohla učtovnička spraviť papiere prešli asi 4 mesiace . Od koho si ma narokovať SVB uhradu ?? toto bol u nas velký spor lebo nam chyba samozrejme uhrada všetkých tých mesiacov . Podla môjho nazoru kedže bol v tom čase byt u exekutora a jeho chyby nebol zavkladovaný včas by sa tieto naklady mali narokovať tam . a on nech si vymaha kdesi nahrady .Ale povedzme si pravdu je to realne ??...starý najomník už neexistuje , novy odmieta tie platby kvoli tomu že logicky byt neužíval a sice mal ho kupený v exekucii ale nemal LV ...podla zakona nemohol ani v sprievode policie vniknuť do bytu . ?? ked o takýchto veciach s niekým hovoríte tak sa tomu ani veriť nechce čo všetko tu je možne

V tomto prípade neexistuje právne vákuum. Predsa do zápisu nového vlastníka bol na katastri zapísaný starý vlastník, preto starý vlastník existuje. Starý vlastník je zodpovedný spoločenstvu až do zmeny vlastníka v zápise na katastrálnou úrade.
miriel
08.02.08,07:56
to ano , ale aj keby to uznal tak to nuhradi a o jediná šanca od neho dostať peniaze bola ta exekucia ..takže o byt už prišiel .
Tieto chýbajuce platby vznikli až po exekucii takže do vymahanej sumy neboli zahrnute ...museli by sme znovu všetko vyčísliť , vymahať sudom ...a ale bez istoty toho že to bude niekedy uhradene ..lebo už nič nevlastní / teda oficialne/