daja
05.06.06,12:52
Prosím súrne o radu. Prvý krát idem robiť PN. Na čo nemám zabudnúť. Zamestnanec mi doniesol Potvrdenie o dočasnej prac. neschopnosti, to potvrdím, kedy nastúpil do zamestnania a zamestnanec ho musí zaniesť do sociálnej poisťovne. Možem to poslať za neho aj ja - je momentálne v zahraničí. Sú potrebné ešte nejaké iné tlačivá ktoré musím ja ako zamestnávateľ predložiť soc. poisťovni. Bol na PN celý mesiac - takže prvých 10 dní platní PN zamestnávateľ - však. Prosím poraďte.
Tweety
05.06.06,10:54
Prosím súrne o radu. Prvý krát idem robiť PN. Na čo nemám zabudnúť. Zamestnanec mi doniesol Potvrdenie o dočasnej prac. neschopnosti, to potvrdím, kedy nastúpil do zamestnania a zamestnanec ho musí zaniesť do sociálnej poisťovne. Možem to poslať za neho aj ja - je momentálne v zahraničí. Sú potrebné ešte nejaké iné tlačivá ktoré musím ja ako zamestnávateľ predložiť soc. poisťovni. Bol na PN celý mesiac - takže prvých 10 dní platní PN zamestnávateľ - však. Prosím poraďte. Prvých 10 kalendárnych dní je to náhrada príjmu, ktorú prepláca zametnávateľ, potom sa tlačivo odstúpi SP a tá prepláca nemocenské. SPolu s tlačivkom o PN vyplňa zamestnávateľ potvrdenie o príjme zamestn. na účely nároku na ND.
Pre nabudúce: skús si dať vyhľadať PN alebo čo budeš potrebovať, je tu kopec príspevkov na už odpovedané otázky.
daja
05.06.06,11:01
Ďakujem Tweety, už som to našla.
Ingrid G.
05.06.06,11:02
Zamestnanec Ti pravdepodobne doručil dve potvrdenia. Predpokladám, že máš doklad IIa - Žiadosť o náhradu príjmu - tento doklad zostáva u zamestnávateľa, na tomto tlačive po skončení PN potvrdíš, kedy zamestnanec nastúpil do zamestnania.
Pravdepodobne máš aj doklad II. - Žiadosť o nemocenské. Na tomto doklade vyznačíš od kedy do kedy ste zamestnancovi vyplácali náhradu príjmu, tento doklad zašleš spolu s potvrdením o príjme SP. Daj pozor, aby bolo na 2. strane všetko vypísané (myslím vyhlásenie poistenca) a hlavne aby to bolo zamestnancom podpísané.
vladan
05.06.06,15:37
daja
06.06.06,06:20
Vlaďa a čo v prípade, že zamestnanec mi dal len tlačivo IV Hlásenie zamestnávateľovi a pobočke sociálnej poisťovne o skončení dočasnej PN (diel D).
Tweety
06.06.06,06:25
Vlaďa a čo v prípade, že zamestnanec mi dal len tlačivo IV Hlásenie zamestnávateľovi a pobočke sociálnej poisťovne o skončení dočasnej PN (diel D).
Nie som Vlaďa, ale odpoviem.
Je to jeho problém, ty máš na náhradu príjmu doklad, ostatné si zodpovedá on sám, keď je neporiadnik, je v jeho záujme predložiť zamestnávateľovi doklad o ukončení PN, pretože bez dokladu mu trvá PN.
daja
06.06.06,06:31
Ja mám práve len doklad o skončení PN - nič iné nemám.
Tweety
06.06.06,06:35
Ja mám práve len doklad o skončení PN - nič iné nemám. A zamestnanec sa k tomu nevyjadrí, prečo nedal, alebo je ešte na PN? Skús sa skontaktovať, čo je s tým, ťažko niečo preplatiť ak nemáme doklad o začatí PN a ukončení. Predsa na tom hlásení je dátum začiatku PN, a dátum jej ukončenia. Nemáš tam jeden dátum?Potrebuješ ešte aj II. a-žiadosť o náhradu príjmu.
daja
06.06.06,06:46
Majka na tom tlačive čo mám je uvedený dátum začiatku aj ukončenia PN. Ide o to, že neviem, čo mi treba poslať do soc. poisťovne. Stačí toto tlačivo o ukončení PN a Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. A nevieš mi poradiť ako vypočítam VZ - ide o to, že jeho PP začal v apríli a v tom istom mesiaci vznikla aj PN. Bude vymeriavací základ - hrubá mzda za odpracované dni a náhrada príjmu pri PN (10 dní ) ? Bude to tak správne?
Tweety
06.06.06,06:57
Majka na tom tlačive čo mám je uvedený dátum začiatku aj ukončenia PN. Ide o to, že neviem, čo mi treba poslať do soc. poisťovne. Stačí toto tlačivo o ukončení PN a Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. A nevieš mi poradiť ako vypočítam VZ - ide o to, že jeho PP začal v apríli a v tom istom mesiaci vznikla aj PN. Bude vymeriavací základ - hrubá mzda za odpracované dni a náhrada príjmu pri PN (10 dní ) ? Bude to tak správne?Ak jeho PN nebola dlhšia ako 10 kalendárnych dní, tak neposielaš do SP nič, preplatíš mu náhradu príjmu . K tomu VZ,takto by to malo byť správne.
daja
06.06.06,07:01
Zle som sa vyjadrila, PN bola dlhšie ako 10 dní. No neviem, ako to dopadne, pošlem tam čo mám. A ešte mi prosím poraď- zo zdravotnej poisťovne ho treba odhlásiť od dňa kedy nastúpil na PN alebo až od 11. dňa PN. A prihlásiť, keď skončí PN?
Tweety
06.06.06,07:03
Zle som sa vyjadrila, PN bola dlhšie ako 10 dní. No neviem, ako to dopadne, pošlem tam čo mám. A ešte mi prosím poraď- zo zdravotnej poisťovne ho treba odhlásiť od dňa kedy nastúpil na PN alebo až od 11. dňa PN. A prihlásiť, keď skončí PN? Hlásiš celú PN, teda začiatok, trvanie, koniec.
daja
06.06.06,07:08
ďakujem idem s tým niečo robiť.