julia28
21.01.16,21:24
Na účte 355 máme zaúčtovanú pôžičku konateľovi-jedinému spoločníkovi cca 9000 €. začiatkom januára však spoločník firmu predal, už je aj prepísaná v orsr. Čo s touto pôžičkou??V podstate ide o fiktívnu pôžičku, nakoľko som na 355-ku účtovala konateľove výbery z bankomatu, aby nebola vysoká pokladňa. Peniaze teda nikdy vrátené nebudú. Chcem sa spýtať, tento konateľov záväzok prejde na nastávajúceho konateľa? Alebo zostane ako záväzok starému konateľovi- teraz už fyzickej osobe, ktorá s firmou už nemá nič spoločné??
avalik
21.01.16,21:31
ak sro ma pohladavku voci byvalemu spolocnikovi/konatelovi, jemu zavazok zanikne ked ho splati ... kludne to moze zajst az do exekucie
nie je to pozicka noveho konatela a teda zavazok nanho neprechadza, naopak, musi z titulu svojej funkcie sledovat splatnost pozicky a domahat sa jej splatenia
julia28
22.01.16,07:00
Ďakujem, aj som si myslela , že to takto bude..a ak by sa teda 355-ka vyrovnala vkladom do pokladne, samozrejme len papierovo, lebo konateľ tie peniaze, ktoré vyberal z účtu, samozrejme už nemá, bol by vysoký stav v pokladni cca 9000 €. A keďže je sro už predaná a prepísaná, je v tom nejaký problém, že je taká vysoká?
Dáša_
22.01.16,07:15
a samozrejme tu vyskočí druhá otázka - môže konateľ vložiť v hotovosti 9 tisíc do pokladne?
julia28
22.01.16,08:09
Aha jasné, zle som sa vyjadrila.. ale tých 9000 máme rozčlenených na viac pôžičiek , máme 3 zmluvy o pôžičke z rôznych období v roku..3000+3000+3000..takže takto by to aj vkladal, keďže sa nejedná o 1 doklad..nič to však nemení na veci, že by bola veľká pokladňa a neviem čo s ňou pri tom predaji :-(
avalik
22.01.16,08:15
julia28, spoločnosť sa predávala s určitým majetkom, za určitú cenu ... ty myslíš, že nový spoločník a konateľ pristúpi na to, že dodatočne mu niekto vyrobí sekeru 9000 €? Že podpíše, že prevzal o 9000 € viac?
Dáša_
22.01.16,08:16
odovzdať novému majiteľovi :D nie je tam napríklad nevyplatený zisk? nejaké nezaplatené služby konateľovi? nezaplatené esťáky z minulého roka.... Odmena konatelovi a zodvodovať....
Soňa K
22.01.16,10:18
Nemôže, tiež si nemyslím, že by nový spoločník súhlasil s fiktívnymi príjmami do pokladne. Zrejme pri odkúpení obchodného podielu nevedel o všetkých záväzkoch a pohľadávkach.