szidzsi
22.01.16,10:48
Oprava kotla-kotol je s výkonom do 30kW -domáci kotol ale vykurujú s ním sklad. priest. výrobnej haly-kotol priemyselný. Je norma podľa ktorého sa zatrieďujú kotle alebo je to na indiv. posúdení?
Kristina27
25.01.16,13:31
Tak s týmto sa trápim aj ja, niečo som našla: metodický pokyn FS hovorí, že oprava priemyselných kotlov patrí do kódu 33.11.1.
Keď sa pozrieš na obsah:
Do tejto triedy sú zaradené opravy a údržba hotových kovových výrobkov uvedených v divízii 25.

Táto trieda 33.11 zahŕňa:
- opravy kovových nádrží, rezervoárov a debien/kontajnerov
- opravy a údržbu rúr a potrubí
- opravy pojazdných zváracích prístrojov
- oprava oceľových prepravných bubnov
- opravy a údržbu parných a iných odparovacích generátorov
- opravy a údržbu pomocného agregátu využívaného parnými generátormi:
• kondenzátorov, sporičov, prehrievačov, kolektorov pary a akumulátorov
- opravy a údržbu jadrových reaktorov, okrem izotopových oddeľovačov
- opravy a údržbu nákupných vozíkov
- opravy a údržbu súčiastok pre námorné alebo elektrické bojlery
- opravy a údržbu strelných zbraní a výzbroje (vrátane opravy a údržby športových a rekreačných zbraní)
- opravy pokovovania na kotloch ústredného kúrenia a radiátoroch

pozrela som aj divíziu 25, tam som našla toto:
- výrobu kotlov a radiátorov ústredného kúrenia, pozri 25.21

Keby som si to dala do takejto vety - oprava a údržba hotových kovových výrobkov v divízii 25 - patrí tam aj kotol na ÚK - tak mi to sedí,

ale zase posledný riadok 33.11 - oprava pokovovania na kotloch ÚK

tak som z toho jeleň - opravujeme kotol, aby bol funkčný, nie pokovovanie kotla, a ktovie, či kotol je vôbec hotový kovový výrobok,

ale presne čo znamená PRIEMYSELNÝ kotol, keby sa tak niekto k tomu vyjadril, pretože my si to môžeme vysvetliť tak, že priemyselný znamená taký, ktorý vykuruje výrobnú halu, ale čo ak priemyselný znamená úplne niečo iné :-( napríklad podľa všetkého priemyslený kotol je taký, ktorý pomáha pri výrobe - napr. ak kotol vykuruje kaďu, kde sa pasterizuje mlieko a pod. Ale asi samotné vykurovanie šatní príp. haly, kde pracujú ľudia, nie je kotol priemyselný.
szidzsi
25.01.16,17:53
Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa spýtala, kde si našla obsah jednotlivých tried? Hľadala som na stránke ŠÚ, ale som asi slepá. Písala som aj na DÚ aj ŠÚ, obaja ma odkázali na metod. pokyny a zoznamy, ktoré zverejnila fin. správa. Neviem, čo s klientmi ....
Kristina27
26.01.16,06:39
szidzsi, doplnila som moju odpoveď, pozri si posleldné riadky. Ten zoznam som našla tu na porade, v nejakom linku, priložím, keď nájdem. Aj ja som písala na FS, tiež mi odpovedali linkom na svoju stránku.
Kristina27
26.01.16,10:38
szidzsi
26.01.16,10:49
Kristina, ďakujem veľmi pekne za pomoc :)
Kristina27
26.01.16,11:45
ešte som našla v usmernení FS toto:

Pojem "priemyselný" je chápaný pre výrobné účely, nie primárne pre budovu ako takú a pobyt ľudí v nej.
noviza
16.02.16,13:18
Ahojte, s podobným problémom sa borím aj ja. Fakturovali ste opravy s DPH, alebo bez? Dnes som našla konečne odkaz, 33.11.1 je uvedený v úradnom vestníku EU a to 33.11.1 Oprava a údržba hotových kovových výrobkov. Medzi hotový výrobok podla mna patrí aj kotol, vo vestníku nie je definované či sa jedná iba o priemyselný kotol.
Kristina27
23.02.16,09:34
Tu je stanovisko finančnej správy, s ktorým sa stotožňujem a takto to fakturujeme aj my:

Dobrý deň,

Ak ide o činnosť " servis, oprava plynových kotlov(nie priemyselných)" a tento kotol zabezpečuje funkčnosť budovy a zároveň možno túto činnosť zaradiť ako súčasť inštalatérskych prác, inštalácie výhrevných a klimatizačných zariadení, potom je táto činnosť zaradená do sekcii F klasifikácie produktov podľa činnosti (CPA), kód 43 a pri takomto dodaní dochádza k prenosu daňovej povinnosti na príjemcu plnenia za splnenia ostatných podmienok § 69 ods. 12 písm. j) zákona o DPH..

Ak táto činnosť súvisí skôr s priemyselnou technológiou resp. výrobným procesom (kód 33), potom pri dodaní takejto činnosti nedochádza k prenosu daňovej povinnosti na príjemcu plnenia a daňovú povinnosť znáša dodávateľ.


Zároveň upozorňujeme, že uvedené zatriedenie sa vzťahuje len na činnosti uvedené jednotlivo vo Vašom podaní a v prípade, ak budú súčasťou zloženej dodávky, môže to mať za následok zmenu režimu uplatnenia dane.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom


---
S pozdravom,
Mgr. Veronika Bodnáriková
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
Kristina27
23.02.16,09:49
noviza, oprava a servis PK - je fakturované bez DPH, lebo je to činnosť kód: 43, do kódu: 33 patria len priemyselné kotly. Takto to robia aj v Čechách, tam platí takýto zákona o DPH už dlhšie. Mám to overené z nášho aj českého servisného strediska na PK.