Martuk
22.01.16,11:18
nazdar borci. Je nejaký zákon, respektíve prikazuje nejaký zákon povinnosť nosiť v aute okrem správy o nehode a bielej (zelenej) karty aj doklad o zaplatení PZP? Môžu odo mňa policajti pýtať pri kontrole tento doklad a keď ho nebudem mať, môžu mi dať pokutu? Je táto povinnosť zakotvená v niektorom zákone?
Tweety
22.01.16,10:20
kn-alka
22.01.16,10:22
už roky-rokúce NIE !!!!

.... a kto platí prevodom?
.... a kto má súbor poistení viacerých áut?

.... a keď mám v tej istej poisťovni aj životné poistenie? zo šeku nevyčítaš, za čo si vlastne platil :P
avalik
22.01.16,10:29
8/2009 Z. z.Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 4
Povinnosti vodiča

(1) Vodič je povinný

b) mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom,7)

7) Napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov,
§ 18 zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
§ 23 ods. 7, § 52 ods. 7, § 70 ods. 3 zákona č. 725/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov,
§ 12 zákona č. 280/2006 Z. z. o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov.


381/2001 Z. z.Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 18
Kontrola poistenia zodpovednosti

(1) Pri prevádzke tuzemského motorového vozidla je vodič povinný mať pri sebe potvrdenie o poistení zodpovednosti, ktoré je povinný na výzvu príslušníka Policajného zboru predložiť; ak bolo dojednané poistenie podľa § 14, je túto skutočnosť vodič povinný preukázať.

(2) Pri prevádzke cudzozemského motorového vozidla je vodič povinný mať pri sebe zelenú kartu alebo potvrdenie o hraničnom poistení, ktoré je povinný na výzvu príslušníka Policajného zboru predložiť. Táto povinnosť sa nevzťahuje na cudzozemské motorové vozidlá, na ktoré sa vzťahuje Mnohostranná dohoda o zárukách medzi Národnými kanceláriami poisťovateľov.

(3) Príslušníci Policajného zboru v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky vykonávajú kontroly dokladov uvedených v odsekoch 1 a 2.
Martuk
22.01.16,10:32
Tweety v tom linku, čo si pridala sa o doklade o zaplatení nič nepíše, tam je len doklad o STK, EK a diaľničnej známke. Našiel som tu jednu tému, ale ta je už nejaké roky stará, tak ma napadlo, či sa za tú dobu niečo nezmenilo.
kn-alka
22.01.16,10:34
však preto sa nepíše, lebo ho nepotrebuješ.

Potvrdením o PZP je biela karta
Tweety
22.01.16,10:34
ak sa nepíše, znamená teda, že nie je povinný, máš tam bielu a zelenú kartu
Martuk
22.01.16,10:37
aj som si myslel, ale jeden nikdá nevie, čo si policajti vymyslia
misoft
22.01.16,15:42
Policajti nemajú čo vymýšľať. Zákon vraví jasne, aké doklady sú potrebné kvedeniu mot. vozidla. Doklad o ZAPLATENÍ (teda ústrižok zloženky) sa tam nespomína...
Ak by však pýtali a za toto pokutovali ....ajajaj.... perné chvíle by ich čakali.... prekročenie svojich právomocí.... i z mundúru by mohli sa vyzliecť....
azla
22.01.16,15:52
Stačí mať PLATNÚ bielu kartu, tá je potvrdením o PZP. Preto som zvýraznila platnú,lebo pokutu platili aj takí, ktorí mali platnú ale doma, a v aute mali starú Nevymenili si kartičku na nové poistné obdobie
Chobot
23.01.16,17:51
Tu som popísal, prečo niektorí policajti pýtali doklad o zaplatení:

http://www.porada.sk/t99524-p2-zaplatenie-pzp-cez-internet-banking.html#post924444