sllimka
23.01.16,13:15
Dobry den, konatel firmy pouzival sukromne auto na sluzobne cesty vo svojej sro a zaroven toto iste auto pouzival na sluzobne cesty u svojho zamestnavatela. Ak jeho zamestnavatel zaplati za jeho auto dan z MV za cely rok, on vo svojej sro uz nemusi? Dakujem za odpoved.
avalik
23.01.16,13:00
Tu by sa malo testovat, v ktorej firme bolo vozidlo pouzite v jednotlivom mesiaci skor, ta firma sa potom stava danovnikom so vznikom DP v prvy den mesiaca a zanikom posledny den mesiaca. A kedze v tej prvej firme sa vozidlo pouziva na podnikanie, druha firma sa nemoze stat danovnikom za vozidlo zamestnanca v danom mesiaci.

Doplnenie odpovede z FS SR:

Otázka:
Zamestnancovi sú vyplácané cestovné náhrady za použitie vozidla evidovaného v SR u viacerých zamestnávateľov (zamestnanec má viac pracovných pomerov/dohôd súbežne). Ako určiť daňovníka dane z motorových vozidiel a vznik a zánik daňovej povinnosti opakovane počas roka?

Odpoveď:
Zamestnávateľ je daňovníkom, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie. Ak daňovník napr. v jednom mesiaci použije vozidlo, ktoré sa nepoužíva na podnikanie na účely podnikania jedného zamestnávateľa, zamestnávateľ sa stáva daňovníkom a v súlade s § 8 ods. 1 mu daňová povinnosť vznikne 1. dňom mesiaca, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 zákona o DzMV a zanikne posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 ods. 1 písm. e) zákona o DzMV. V predmetnom mesiaci je vozidlo používané na podnikanie, a teda, ak by takéto vozidlo použil zamestnanec pre ďalšieho zamestnávateľa v tom istom mesiaci, i napriek vyplateným cestovným náhradám, by nebolo možné druhého zamestnávateľa považovať za daňovníka dane z MV. Nebola by totiž splnená pre daný mesiac podmienka § 3 písm. e) a to , že vozidlo sa nepoužíva na podnikanie.
Tento prístup sleduje zamedzenie duplicitného zdanenia jedného predmetu dane.

Zároveň poznamenávame, že v rámci daňových zásad, podľa ktorých daň za jeden predmet dane sa platí iba raz, sa môžu daňovníci dohodnúť, ktorý z nich zaplatí daň z motorových vozidiel. Zákon č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel podrobnejšie danú problematiku nerieši.
sllimka
23.01.16,13:14
Ani v jednej firme nie je auto zahrnute v obchodnom majetku. Auto je pisane na sukromnu osobu. Takze ak sa auto pouzivalo celych 12 mes. na sluzobne cesty zaroven v jednej aj druhej firme, kto plati dan z MV? Obe firmy? Alebo staci, len aby jedna z nich zaplatila a druha potom nemusi? Nejde mi o to, ktora firma, ale ci obe alebo iba jedna plati dan z MV za to iste auto? Dakujem.
avalik
23.01.16,13:21
v oboch firmach je to auto pouzivane bez zaradenia do majetku, ako vozidlo zamestnanca - tam sa ale pri urceni danovnika skuma ci sa vozidlo pouziva na podnikanie alebo nie - sposob testovania som ti uviedla v odpovedi - ak s tym nie si stotoznena, poziadaj o vyjadrenie financnu spravu
sllimka
23.01.16,13:26
Tym, ze auto je pisane na sukromnu osobu, som myslela, ze auto sa nepouziva na podnikanie (sorry, ze som sa zle vyjadrila). Auto sa pouziva v tychto firmach len pri sluzobnych cestach. Z tvojej odpovede mi teda vychadza, ze staci aby len jedna z firiem zaplatila dan. Oprav ma, ak som to zle pochopila.
avalik
23.01.16,13:34
ale ak auto pouziva aj v sro, tak ho pouziva na "podnikanie" ako "zamestnanec" rovnako ako u zamestnavatela
... ano, zaplati len jedna ... a urcis to postupom, ktory som uviedla v odpovedi
sllimka
23.01.16,13:37
ok, dakujem za radu
pat mato
24.01.16,20:43
a toto uz neplati ? http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/Konatel-a-cestna-dan.htm

na druhej strane je § 3
Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá e) je zamestnávateľom a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na
podnikanie.

ale nikde som nepostrehol v zakone kde sa to meni ze uz neplati to co je v EPI
avalik
24.01.16,21:31
pozri si datum platnosti informacie v tvojom linku, pozri si zakon v zneni z obdobia datumu publikacie

plati to co je v zakone, v zakone nie je uvedene, ze sa mas riadit tym co publikuje EPI sro

PS: definicia danovnika bola zmenena od 1.12.2007 zakonom c. 538/2007, takze spravne by na stranke malo byt uvedene "pravny stav do 30.11.2007".
avalik
01.02.16,20:05
doplnila som odpoved