jessamine
23.01.16,16:17
Ahojte, v krátkosti potrebujem poradiť ako zatočiť s bývalým. Naťahujem sa s ním už veľmi dlho a riešila som všetko čo sa dalo, ale bezvýsledne. Byt sme spoločne kupovali na úver v roku 2008 s tým, že byt máme na polovicu. Úver od samého začiatku odchádzal/aj odchádza z jeho účtu, ja som platila zálohové platby za byt + ostatné výdavky. Odišla som od neho v roku 2011 s tým, že do dnešného dňa sme sa nedohodli čo s bytom a hlavne s úverom. Ja som navrhovala predaj, aby sa vyplatil úver. Aj mal môj súhlas k predaju bytu. On predaj bytu odmieta a byt užíva v pohode ďalej. Zároveň odmieta prepis úveru na seba samého a teda som väznená vo všetkých prípadoch. Po mojom odchode robil len dlhy a stihol si k sebe (k nám) nasťahovať aj priateľku, s ktorou má dvojročné dieťa. Nie sú zobratí. Myslím, že slečna nevie v akom stave je byt a myslí si, že je len jeho. Ja sa do bytu od môjho odsťahovania nedostanem (vymenil zámky) a odmietol mi vydať aj veci, ktoré som splatila ja. Dlhy prerástli až k súdu a viacmenej až súdom som sa dozvedela, že neplatil ako mal. S pomocou kamarátky (advokátky) sme ho dotlačili k tomu, aby dlhy vyrovnal. Ale neviem s ním pohnúť ďalej... čo by ste mi navrhli vy? Už mám preštudované rôzne možnosti, ale ani jedna z nich nie je v prospech úveru, ktorý je na oboch písaný.
draik
23.01.16,17:22
Súhlasiť s tým, že budete vyviazan á z úverovej zmluvy musí nielen druhý spoludlžník, ale predovšetkým banka. Tá tak urobí len vtedy, ak bonita zostávajúceho dlžníka bude dostatočná, resp. ak na miesto Vás nastúpi iný dlžník alebo ručiteľ. Nárok na takú zmenu nemáte.
Ak ste spoludlžníčka a nebolo medzi Vami dlžníkmi inej dohody, tak splátky banke si delíte 1:1.
Čo sa týka spoluvlastníctva, máte nárok na tzv. nájomné za to, že užíva aj Váš podiel. Taktiež môžte podať návrh na súd na súd, ak sa nedohodnete, na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Jednou z možností je aj predaj a rozdelenie výťažku, ak nikto z vás nebude mať záujem odkúpiť podiel druhého spoluvlastníka.
jessamine
23.01.16,17:42
ďakujem veľmi pekne za odpoveď draik a áno to viem. Informáciu ohľadne banky a jej postupoch už som dostala a rozumiem, že to nie je také jednoduché. Preto som chcela voliť formu predaja bytu, lebo jeho predajom by sa dala zaplatiť časť/resp. celá časť hypotéky. Rovnako som už s kamarátkou (advokátkou) prebrala možnosť zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Len tu budú zase zo strany bývalého problémy po finančnej stránke a obávam sa, že k takémuto kroku nepríde. Dokázal by súd nariadiť predaj nehnuteľnosti? Nebude brať v úvahu to, že už má dieťa? Nedávno som mala jednanie aj s ombudsmankou a tá mi povedala nešťastný záver, že je to neriešiteľná situácia... :(
draik
23.01.16,22:16
Nikto Vás nemôže nútiť zostať v podielovom spoluvlastníctve. Prvá možnosť je, že Váš podiel odkúpi. Druhá predaj.
Samozrejme existuje možnosť, že súd nenariadi ani jednu možnosť, ak sú na to vážne dôvody.