tima761
23.01.16,17:19
Tweety
23.01.16,16:21
upresni
veronikasad
23.01.16,16:23
na aký účel ?
KEJKA
23.01.16,16:30
teraz odpracované roky eviduje sociálka. Takže mzdárka, alebo zamestnávateľ nemá vplyv na zápočet rokov predchádzajúcich zamestnaní.
veronikasad
23.01.16,16:31
... SP eviduje pre účely dôch.poistenia. Tu ale asi ide o započítanie praxe ...
tima761
23.01.16,16:32
Takže ide o to že v r.1996 som bola na UP cca 1/2r.,potom som cca 1rok pracovala a po ukonceni mi zamestnavatel dal započtovy list,kde mi zaratal aj dobu na UP,čo vtedy bolo ok.Doteraz mi to každy rešpektoval aj naša mzdova ale teraz ma obec/môj zamestnavatel/novu kontrolorku a ta povedala mzdovej že teraz sa obdobie na UP nerata do praxe.Pritom započt.list je z r.1996 čo vtedy bolo samozrejme .Ma na to kontrolorka pravo spochybniť 20 rokov.platny započtovy list?
veronikasad
23.01.16,16:34
Tebe sa zdá logické že evidenciou na UP si získala nejakú prax ? Mne teda nie, aj keď v školstve nerobím.
Pre účely nároku na dovolenku sa už doba zamestnania nesleduje, podstatný je vek zamestnanca.
tima761
23.01.16,16:34
preratava nam roky praxe pre zaradenie do plat. triedy
Tweety
23.01.16,16:35
ecidencia sa určite do praxe nezarátava
avalik
23.01.16,16:37
553/2003 Z. z.Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

§ 6
Platové stupne a zaraďovanie zamestnancov do platových stupňov

(1) Zamestnávateľ určí dĺžku započítanej praxe zamestnanca a v závislosti od nej ho zaradí do jedného z 12 platových stupňov. To neplatí pre zamestnanca zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 1 písm. g) a pre pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca.11a)

(2) Započítaná prax podľa tohto zákona je

a) odborná prax,

b) prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín.

(3) Odborná prax na účely tohto zákona je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa.

(4) Do započítanej praxe sa ďalej započítava čas

a) skutočného vykonávania základnej služby alebo náhradnej služby, najviac v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom12) platným v čase jej vykonávania,

b) civilnej služby v rozsahu jej skutočného vykonávania, najviac v rozsahu 18 mesiacov,

c) starostlivosti o dieťa

1. zodpovedajúci dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky,

2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi,

d) hodnotený ako čas zamestnania na účely dôchodkového zabezpečenia podľa osobitných predpisov,13)

e) doktorandského štúdia4) v rozsahu zodpovedajúcom miere využitia zamerania odboru štúdia na úspešné vykonávanie požadovanej pracovnej činnosti,

f) vykonávania funkcie podľa osobitného predpisu.14)

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. c) sa použije, ak sa rodič v tomto čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, najviac však šesť rokov zo súhrnu týchto dôb.

(6) Zamestnancovi, ktorý bol do platovej triedy výnimočne zaradený podľa § 5 ods. 10, zamestnávateľ z dĺžky započítanej praxe odpočíta dva roky.

(7) Pri určení započítanej praxe pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca na účely zvýšenia platovej tarify podľa § 7 ods. 11 sa postupuje podľa odsekov 2 až 5.

13) Zákon č. 119/1990 Zb. o súdnej rehabilitácii v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 87/1991 Zb. o mimosúdnych rehabilitáciách v znení neskorších predpisov.
Mila123
23.01.16,16:38
kontrolórka pri kontrole chce určite nielen zápočet rokov ale aj PZ....teda nikdy sa neberie do úvahy evidenicia na ÚP ako odpracovaná doba.....
dokonca aj MD počas zamestnania sa neberie celá (ak neprekračuje 6 rokov pri viacerých deťoch).......
a spochybnenie má nárok, ak nesedí interval zamestnania a trvanie PPV.....
tima761
23.01.16,16:42
ja to beriem že teraz nie,ale ide o to že 20 r stary započt.list ktory ziadny zamestnavatel neriešil a znepochynil ako čo zlikviduje či sa bude tvarit že neexistuje?za jeho spravnost a pravoplatnost je zodpovedna mzdova kt ho vyhotovila.a vtedy r.+1996 to bolo tak že sa to ratalo do praxe
veronikasad
23.01.16,16:45
doba evidencie na UP sa rátala do dôch.poistenia, určite nie do praxe
veronikasad
23.01.16,16:46
A možno zápočtový list bol zosumarizovaný pre účely nároku na dovolenku ...
Mila123
23.01.16,16:46
ale, ale......
buď rada, že to tak bolo, pretože zrejme bolo chybné tlačivo vyplnené a ty si iba získala prax......
ja si kontrolujem potvrdenia, kt. predkladajú zamestnanci, a tie personalistky zrejme prehliadli chybné tlačivo....
tima761
23.01.16,16:48
fuuuuuu,tak tých zakonov je na mna moc:-)skôr mna zaujima konkretne či mi môže neuznat ten započtovy list,ked 2O r.mi ho uznali:-)
veronikasad
23.01.16,16:49
Našla si v citácii že doba evidencie na UP sa započítava do praxe ?
Kontrolorka si plní svoju funkciu, ak našla chybu, je povinná ju opraviť.
tima761
23.01.16,16:52
no aj tak mi to nepride fer
avalik
23.01.16,16:54
to ze mas v starom potvrdeni o zamestnani (zapoctovom liste) uvedenu aj dobu evidencie na UP, neznamena ze obdobie evidencie na UP sa ti zapocita do obdobia zapocitanej praxe na urcenie platoveho stupna ... ved uvazuj logicky, pocas evidencie na UP si nebola zamestnana, nevykonavala si ine pracovne cinnosti a teda ti ziadna prax nevznikla na ucely zaradenia do platoveho stupna
ivka70
23.01.16,17:42
Nefer bolo, ze ti doteraz pocital nieco, na co si nemala narok.
tima761
24.01.16,14:24
tak v konečnom dôsledku ano uznavam,len ja nie som ekonom ani mzdova,takže je to vina uradničiek ktore na to neprišli a ja som len ostala v tom že to je takto spravne.Ale ako som tak pozerala tabulky tak pridem len o cca 6eur ked nebudem mat uznaných 16len 15r.praxe,no som Vam veľmi v´dačna za objasnenie čo sa rata do dôchodku a čo do praxe.Ešte raz vĎaka za rady ktorými ste mi tu na porade už velakrát pomohli:-)
mzdarka renca
24.01.16,16:13
na to si ako prišla, že budeš mať "uznaných" len 15 rokov praxe, namiesto 16 rokov? To, že to nemáš sčítané dokopy nič neznamená. Z každého zamestnania, kde si zamestnaná na základe pracovnej zmluvy ti má povinnosť zam-ľ vydať potvrdenie o dĺžke zamestnania. To, že to nemáš na jednom papieri nie je podstatné. Osobne tiež vydávam potvrdenia len za obdobie, kedy bol zam-c zam-com v našej spoločnosti.
tima761
30.01.16,14:19
ide o to ,že všetky roky podla započtou mi sedia,len ta prva zmluva trvala cca rok ale pri započte mi uradnička zaratala 2 roky na započt.liste,teda aj rok pred tym na UP čo som bola po škole,Teraz mi to teda kontrolorka odráta a tým pádom mi uznaju len 15r.praxe.
mzdarka renca
30.01.16,14:26
evidencia na ÚP nie je odborná prax. ani ti toto obdobie mzdárka nemôže počítať. porušila by zákon.
tima761
30.01.16,14:33
no ved mne je to už jasne ale mzdova to neriešila,uznala mi čo bolo na započt.liste,až teraz ju upozornila kontrolorka.Všetci su len ludia,a ja nie som mzdova tak som nemala dôvod resp.nevedela ju okontrolovať či opravovať.
veronikasad
30.01.16,14:33
Kde ti zarátala ? Do nároku na dovolenku ?
mzdarka renca
30.01.16,14:38
len bacha, aby si nemusela vrátiť neoprávnene vyplatené mzdové prostriedky,
tima761
30.01.16,14:41
do odpracovanych rokov na zaradenie do platovej triedy
mzdarka renca
30.01.16,14:44
Veronika, jej nejde o dovolenku (tá ako vieme je podľa veku zam-ca), ale o dĺžku započítanej praxe na zaradenie do stupňa podľa dĺžky praxe, kuk od avalik citáciu zákona.
tima761
30.01.16,14:48
ja nie som mdova,nemam ekonomicke vzdelanie ako ja mam vediet či mi mzdova spravne zaratala roky.Dala som jej zmluvy,započty,Ona ma zaradila do tabulky.Ja som zsmestnanec nie kontrorolka.
mzdarka renca
30.01.16,14:57
keď som robila vo verejnej správe, urobili sme si jednoduchú tabuľku na započítanie praxe, kde sa uviedli obdobia a popis práce, ktorú zam-ci pred nástupom vypísali a pravdivosť potvrdili svojim podpisom. Napr. predsa ak by som bola prijatá ako mzdová účtovníčka a nejaký čas by som napr. robila upratovačku, tak to obdobie sa mi do odbornej praxe na prac. miesto mzd.účtovníčky predsa nemôže počítať. takže vaša mzdová účt. je dosť ľahkovážna.
Mila123
30.01.16,15:03
a čo svedomie nemáš???
tima761
30.01.16,15:04
no to teraz už viem aj ja,len na to prišla až teraz kontrolorka ktora nam dala presne taku tabulku aku opisujete.My sme ju vyplnili a tak to zistila,len si myslim že problem by mala mat mzdova a nie ja zamestnanec.ja som v ničom nepochybila/sama som si stupen neurčila/teda stihana by mala byť mzdova či?/teda podla mna:-)/
Mila123
30.01.16,15:18
samozrejme máš subjektívny pohľad, o objektívnosti ti píšeme ostatné.......prečítaj si ešte raz, čo píšeme.....
tima761
30.01.16,15:20
ja mam svedomie čiste,odovzdala som všetky doklady a verila mzdovej,že ma spravne zaradila?či ako čo som mala zle spraviť?a pokial ide o tu mzdovu myslim,že tiež neurobila nič umyselne,ale hold je len človek,všetci sme len ľudia.Ide už len o to,že sa na tu chybu prišlo a je na kontrolorke ako to vyriešia.
Mila123
30.01.16,15:26
prepáč ti si predsa musela vedieť, koľko máš odpracovaných rokov, prieči sa mi zdravému rozumu myslieť si, že mám dobu započítanú ako odpracovanú a pritom sedím na UP,
keď tak uvažujem, koľko rokov praxe majú započítaných dlhodobo nezamestnaní????
tima761
30.01.16,15:52
ako ja mam vedieť čo sa zaratava a ako?ja nemam ekonomicke vzdelanie .Na to su mzdove uradničky nie?ja viem ako mam robiť plany a inu dokumentaciu a nie preratavať či študovať zakony kolko kde a ako sa rata a už vôbec si nedovolim spochybniť započt.list nejakej mzdovej z r.1996.Možno tebe ako osobe znalej danu oblast sa ti to zda smiešne ale my obyč.smrtelnici nechapeme čo sa do jakej poistovne rata či pod.veci. Robime,dostaneš papier a ideš ´dalej.A potom ked s tych papierov čo som mzdovej dala ona to tak vyratala,ani ma nenapadlo opravovať ju,vlastne neviem ako ked nemam šajnu čo sa ako zaratava a dokonca mi tu prax nejako kratila,teda sory ale netusim čo ja už môžem ratať .Pre mna su tie papiere španielska dedina:-)
avalik
30.01.16,19:49
ale sa necuduj, ak by teraz po kontrole, spatne tusim za 3 roky, vymahali neopravnene vyplatene peniaze
kopretinka
31.01.16,12:50
nech vymáhajú od toho,kto to spôsobil.
tima761
31.01.16,15:07
No ved ja nemienim protirecit kontrorolke,v konecnom dosledku ak mi cca 1;5 r od nastupu po materskej kedy mi to mzdova preratavala tie roky,tak ma v podstate ten 1r zaradila do skupiny s 14r.praxou a 1\2r mi uznala 15r.praxe namiesto14Mesacne to vychadza cca 6eur,co nie je az taka suma,ale tak v prvom rade by mala niest doskedky mzdova nie?aj ked si myslim ze im ide skor o to,aby to bolo v poriadku nie o vracanie penazi.