flector
24.01.16,11:06
Som jednoosobová s.r.o. pôsobiaca v oblasti IT. Tj. programovania, tvorby webov, designu, grafiky, reklamných služieb a podobne. Taktiež prevádzkujem aj webhosting. Absolútnu väčšinu odchodov však realizujem iba online, takmer všetky do zahraničia, obyčajne USA, Kanady a podobne, teda bez toho, aby som sa vôbec osobne stretol s klientmi. S tým málom klientov zo Slovenska s ktorými prídem aj do osobného styku, čo je len veľmi zriedka, sa však väčšinou stretnem v kaviarni a keď sa už inak nedá, tak v sídle firmy, teda u mňa doma v izbe pri PC. Myslím tým v rodinnom dome, v normálnej "detskej" izbe – izbe, kde mám PC, svoje osobné veci a aj postel na ktorej spím. Čo je také, ehm, trochu zvláštne. :o

Zvlášť v vzhľadom k tomu, že navonok, tj. skrze moje hlavné firemné webové stránky a tiež skrze množstvo mojich ďalších webových projektov, ktoré som za tie roky vytvoril a úspešne prevádzkujem, môžem na niekoho pôsobiť ako relatívne veľká firma. Napríklad v zahraničí, tj. nie v slovenčine, ako s.r.o. vlastním a prevádzkujem moje weby, ktoré majú traffic aj v stovkách tisíc návštev mesačne. Skrátka, málokoho by napadlo, že za tým všetkým je firma sídliaca v "detskej" izbe. :D

Aby som písal k téme, zhodou okolností mi bolo tento týždeň ponúknuté prenajať si peknú maličkú kanceláriu v úplnom centre mesta v administratívnej časti budovy banky, s tým, že sa mám rozhodnúť pokiaľ možno čo najskôr. Kancelária je už aj vkusne zariadená moderným novým nábytkom a sedacími súpravami, presne podľa mojich predstáv. V cene prenájmu by boli aj energie. Pre mňa by to bolo úplne ideálne! Mohol by som sa tam stretávať s klientmi a pôsobilo by to reprezentatívnejšie než stretávať sa s nimi doma.

Ale ak by som si túto kanceláriu prejal, musel by som to niekde hlásiť? Čítal som, že sa to musí hlásiť na živnostenský úrad, vrátane všelijakých byrokratických požiadaviek, ako otváracie hodiny prevádzkárne a podobne. To naozaj?!? :eek:

Ale ja nechcem žiadnu prevádzkáreň! Veď načo by mi aj bola?! Ja ani nemám žiadne otváracie hodiny, ani nič také. Pracujem z domu, väčšinou v najvšemožnejších časoch, kedy sa mi zachce, obyčajne doslova v pyžame. Mne by kancelária v meste slúžila na prípadné stretávanie sa s klientmi, ako som opísal.

Či, to keby som si platil a dával do nákladov kanceláriu, to by som si musel automaticky dať tam na tú adresu kancelárie aj sídlo mojej firmy? Myslím, zmeniť a ohlásiť to všade v obchodom registri, daňovom úrade, atď. Či ako?

Alebo, môže mať firma kanceláriu len tak - bez čohokoľvek. Skrátka, platiť si kanceláriu, dávať si túto platbu do nákladov, ale bez toho, že by to bola prevádzkáreň, bez toho, že by to muselo byť niekde nahlásené, bez otváracích hodín, alebo tak.

Počul som napríklad, že keď má firma prevádzkáreň, táto musí mať nahlásené otváracie hodiny, počas ktorých tam môže prísť nejaká kontrola zo živnostenského úradu a keď tam nikoho v tom čase nenájde, tak údajne uloží mastnú pokutu.

To ako naozaj?! - Tak toto mi teda fakt netreba... :(

Vďaka za odpovede.
KEJKA
24.01.16,10:20
a načo by si platil za niečo, čo nepotrebuješ? Na občasné stretávanie s klientmi? Ako často?
Sídlo firmy je zrejme na tvojej domácej adrese.
Kancelária určite bude musieť byť označená, aj nahlásená - veď ako chceš uplatniť výdavky na ňu?
Consultix
24.01.16,10:27
Sro, resp. iny podnikatelsky subjet moze mat takyto priestor, otazkou ale je, ako sa tento priestor zadefinuje. To, co je prevadzkaren a co nie je prevadzkaren, urcuje zakon o zivnostenskom podnikani:

§ 17 Prevádzkareň
(1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.
(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:
a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

Na zaklade opisu Tvojej cinnosti si skor myslim, ze sa jedna o priestor suvisiaci s prevadzkovanim zivnosti, nie o prevadzkaren.
Nezabudni ale na povinnost takyto priestor tiez oznacit, nakolko:
§ 17 Prevádzkareň
(7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).
§ 30
(1) Podnikateľ je povinný prevádzkareň označiť najneskôr v deň začatia prevádzkovania živnosti. Spôsob označenia prevádzkarne určujú osobitné predpisy.
flector
24.01.16,10:29
Ďakujem za odpoveď. Áno bolo by to na občasné stretávanie sa s klientmi, čo mi príde, ako lepšia možnosť, než stretávať sa s nimi doma v mojej "detskej" izbe, myslím tým v rodinnom dome, kde má moja s.r.o. sídlo, ako som opísal v otázke.

A čo všetko by som musel hlásiť? To by tá moja prenajatá kancelária bola automaticky prevádzkáreň? Či nie? Musel by som tam mať na tú adresu presunuté aj sídlo firmy?
avalik
24.01.16,10:37
Pozri zivnostensky zakon § 17.

Ak nepotrebujes denne prijimat klientov a neuchovavas kvanta dokumentov klientov, tak ti je zbytocne prenajimat si kancelariu suvisle. Neviem odkial si ale existuje moznost prenajimat si kancelarie alebo rokovacky aj na hodiny.
sthruska
24.01.16,11:28
Niekedy je výhodnejšie si prenajať priestor ako fyzická osoba (občan) a máš pokoj. Akurát to nedostaneš do nákladov. Ale to už vieš Ty či sa Ti to oplatí.