rmds
05.06.06,19:03
Milí poraďáci, chcem Vás požiadať o pomoc o informáciu. Ak fyzická osoba, ktorá má vo vlastníctve byt a jednu izbu bezodplatne prenajíma dvakrát týždenne eséročke, ktorá má tým pádom na tom mieste sídlo, má táto fyzická osoba niejaké povinnosti voči nejakej inštitúcii, musí to niekde nahlásiť??? Prosím o pomoc.

ďakujem
dana9
06.06.06,05:18
Milí poraďáci, chcem Vás požiadať o pomoc o informáciu. Ak fyzická osoba, ktorá má vo vlastníctve byt a jednu izbu bezodplatne prenajíma dvakrát týždenne eséročke, ktorá má tým pádom na tom mieste sídlo, má táto fyzická osoba niejaké povinnosti voči nejakej inštitúcii, musí to niekde nahlásiť??? Prosím o pomoc.

ďakujem

Nie som celkom istá, ale mne sa zdá, že by sa malo požiadať o zmenu účelu užívania takýchto priestorov z bytových na nebytové. Určite to tak je keď ide o celú nehnuteľnosť, keď však prenecháte do užívania len jednu izbu, tak si to prakticky neviem predstaviť, ako by sa to urobilo.

dana
elPi
09.06.06,05:55
Doteraz som sa nestretol s tým, že by to niekto nahlasoval (aj keď tá povinnosť pre zmenu účelu a vyňatie z bytového fondu čičo tam je), ani s tým že by to niekde niekto nejako sankcionoval.

Ad bezplatný prenájom:
Prenájom je vždy odplatný aj keď len 1,- Sk na 100 rokov, alebo keď je to za nejakú protihodnotu vo forme nejakých služieb, udržiavania, opráv a pod.
Bezplatná je výpožička.

;)
dana9
14.06.06,08:30
Doteraz som sa nestretol s tým, že by to niekto nahlasoval (aj keď tá povinnosť pre zmenu účelu a vyňatie z bytového fondu čičo tam je), ani s tým že by to niekde niekto nejako sankcionoval.

Ad bezplatný prenájom:
Prenájom je vždy odplatný aj keď len 1,- Sk na 100 rokov, alebo keď je to za nejakú protihodnotu vo forme nejakých služieb, udržiavania, opráv a pod.
Bezplatná je výpožička.

;)

Tiež viem, že to málokto robí (naša firma áno, ale my sme uvedomelí ;) ), dokonca to má aj výhodu, že niektoré orgány (daňové, colné), ktoré môžu v určitých prípadoch robiť prehliadku prevádzkových, nebytových priestorov, by v takomto prípade boli čiastočne "zneškodnení", pretože na prehliadku bytových priestorov platia prísnejšie pravidlá.:cool: :)

ale to len na okraj:D

dana:)
Peterka
14.06.06,09:23
Teoreticky
1.Oznámiť začatie podnikania-prenajímania nehnuteľsnoti na Daňový úrad.
2.Zaplatiť daň z nehnuteľností využívaných na podnikanie.