mimo11111
24.01.16,13:00
je možné, aby mi notár odmietol vyhotoviť doložku o vydržaní, aj ked mám splnené zákonné podmienky + potvrdenie od obce, a odporučil ma na dedičské konanie?
ivka70
24.01.16,12:58
Nehnutelnost nie je mozne vydrzat, ak je znamy majitel.
Ak ta notar odporucil na dedicske konanie, zjavne je majitel znamy, ale zomrel.
Preto je mozne danu nehnutelnost ziskat len cez objaveny majetok a dedicske konanie po zomrelom.
mimo11111
24.01.16,16:02
LV nie je založený... takže majitel znamy nie je...
ivka70
24.01.16,16:07
A na ake dedicske konanie ta teda notar odkazal?
mimo11111
24.01.16,16:09
no to neviem... preto sa pýtam, či je možné aby ma notár takto odpinkal....povedal mi ze sa mám obrátiť aj na SPF..
ivka70
24.01.16,16:19
Asi ma viac informacii.
A ak neexistuje LV nehnutelnosti, ako je na tom pozemok, kde stoji? Ten ma vlastnika?
mimo11111
24.01.16,16:21
ak lv nie je založené, ako získam info o tom, kto je vlastníkom....?
ivka70
24.01.16,16:25
A ake podklady si dal k tomu vydrzaniu?
Treba pozriet katastralnu mapu a hladat pozemok, kde ta tvoja nehnutelnost stoji.
ivka70
24.01.16,16:27
sosak
24.01.16,16:27
Naše hlavné kompetencie
SPF nehnuteľnosti v správe a nakladaní môže okrem iného:

uspokojiť reštitučné nároky
prenajímať
predávať /previesť vlastníctvo/
zriadiť vecné bremeno
SPF k nehnuteľnostiam v správe a nakladaní vydáva stanoviská okrem iného:

k územným konaniam
k stavebným konaniam
k zmene druhu pozemku
k vydržaniu vlastníckeho práva

http://www.pozfond.sk/sk/titulna-stranka
Erzebeth
24.01.16,22:20
K vydržaniu potrebuješ: Nájsť posledného zapísaného vlastníka nehnuteľnosti. Ak nie je založený LV (nebola ROEP ?), doložíš výpis z pozemnoknižnej vložky. Tam je zapísaný posledný vlastník. Po tomto vlastníkovi by mali byť právni nástupcovia. Od týchto musíš mať podpísané prehlásenie, že nemajú výhrady k tomu, aby si si nehnuteľnosť majetkoprávne vysporiadala. Tí ale musia doložiť, že sú oprávnení ti takéto prehlásenie podpísať, doložia dedičské konanie. Ty si nehnuteľnosť v dobrej viere najmenej desať rokov užívala ako svoje vlastníctvo a nikto toto tvoje vlastníctvo nespochybňoval. Musíš uviesť, na základe čoho si si myslela, že užívaš svoju nehnuteľnosť. Vlastník, alebo jeho dedičia musia byť známi, inak nehnuteľnosť spravuje pozemkový fond. Ak je vlastník žijúci, môže ti prehlásenie podpísať on. To je ale to najjednoduchšie. ale zrejme nie tvoj prípad. Ak sa v minulosti stala nehnuteľnosť tvojím vlastníctvom, môžeš ju vydržať bez toho, aby dedičia robili dedičské konanie.
JAJA11
25.01.16,06:04
pri vydržaní pozemkov sme museli okrem potvrdenia obce doložiť aj súhlas od SPF, ktorý je vlastníkom všetkých pozemkov, ktoré majú neznámeho vlastníka..... až potom nám notár vyhotovil potrebné doklady pre kataster .....
doktor23
29.01.16,07:02
Na základe akého právneho predpisu nie je možné vydržať pozemok, kde je známy vlastník? Ak príde ku mne Jožko Mrkvička, ktorý mi predloží nezapísateľnú kúpnu zmluvu, kde môj dedko jeho dedkovi odpredal 10 árov role, ktorú má on za domom a teraz patrí mne, prečo by som mu nepodpísal súhlas, keďže on ju naozaj užíval, obrábal a bol dobormyseľný?