Sarlotka
24.01.16,17:16
Prosím prečo musia byť pôžičky od spoločníka od 1.1.2016 úročené?
ivka70
24.01.16,16:22
Sarlotka
24.01.16,16:28
dakujem idem to citat, hotovostne pozicky mi boli jasne, aj obmedzenia vratenia ale ze maju byt UROCENE citam prvýkrat
karakul
24.01.16,16:39
... ešte to úročenie by bolo najmenšie zlo - ale vypracovanie a vedenie transférovej dokumentácie je už iné kafe... no klienti sa nepotešia - zadarmo to robiť asi bude málokto...
Sarlotka
24.01.16,16:41
FO zaplati dan z prijmov a zdravotne odvody z prijmu z vynosu z kap. majetku...
Sarlotka
24.01.16,16:45
doteraz vlozila FO do svojej firmy pozicku na rozbeh, nechcela davat vysoke ZI, a potom si ju vratila, teraz sice poskytne pozicku na rozbeh, pretoze disponuje financnymi prostriedkami, ale nie je od1.1.2016 vyhodnejsia vziat uver, lebo urok bude nizši ako by požival vlastne peniaze svojej sro,ktoru bude povinny urocik zaplatil z nejdan z prijmov a este ja zdravotne odvody...urok z pôžičky z banky bude mať este aj v daňových vydavkoch...pripadne FO dotovala firmy v case ked nemala este uhradena pohladavky... ale napr. potrebovala nakupit dalsi tovar.... opravit stroj... teraz sa oplati vziat uver
Sarlotka
24.01.16,16:46
ale stále nerozumiem z ktorých § obchodneho zakonnik vyplyva zakaz bezuročnej pôžičky ....ani som nic nevygooglila...
ivka70
24.01.16,16:58
Novela zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
Sarlotka
24.01.16,17:01
ivka a nieco bližšie ktorý § , ja fakt googlim a nič som nenašla...
ivka70
24.01.16,17:10
presne neviem, ale suvisi to s transferovym ocenovanim
Sarlotka
24.01.16,18:03
myslim ze ten clanok nie je spravny, transferove ocenovanie nezakazuje poskytovanie bezuročnch požičiek... info je uvedene aj v casti podpora na FS, podla mna mozu byť aj nadalej pozicky bezhotovostne
karakul
24.01.16,19:09
... ono je dosť článkov, ale môžu z nich vyplývať nepresnosti aj na základe toho, že nie každý návrh zmeny zákona vždy prešiel...

ale napr. sa píše aj tu http://www.srocky.sk/blog/novela-obchodneho-zakonnika-pre-roky-2015-a-2016/ :

"Aktuálne už nie je možné, aby spoločnosť vrátila svojim spoločníkom vklady, ktoré nie sú žiadnym spôsobom odôvodnené a sú neprimerané. Jedinou výnimkou je vyplatenie vkladu pri znižovaní základného imania. V praxi tak aj pri týchto úkonoch musíte riešiť tzv. „transferové oceňovanie“ alebo dokumentáciu tomu podobnú. Akékoľvek plnenie ako napr. dar, bezúročná pôžička spoločníkovi a podobne je podľa novely považované za neobvyklé plnenie, neprimerané bežnému obchodnému styku. Skomplikujú sa tak možné výhody, ktoré by spoločnosť mohla poskytnúť spoločníkovi za netrhových podmienok."
karakul
24.01.16,19:18
... zmeny, ktoré prešli sú tu:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-87
Sarlotka
24.01.16,20:23
ja sa pytam na poskytnutu pozicku spolocnosti od jeho spolocnika -uctovanu na 365, nie poskytnutu pozicku od sro spolocnikovi 355
Sarlotka
24.01.16,20:28
v clánkoch a to co si ty uviedla je od sro voci spolocnikovi...
Sarlotka
24.01.16,20:31
v clanku od ivky je ze ani pozicka od spolocnika, a na to sa pytam preco, lebo ja si to nemyslim, ale je to len moj nazor :)
Jarka 1
25.01.16,06:24
Sarlotka, ja to vidím presne tak, ako Ty. Spoločník môže poskytnúť svojej spoločnosti bezúročnú pôžičku. Spoločnosť ušetrí na nákladoch a zaplatí vyššie dane. ALE spoločnosť nemôže poskytnúť svojmu spoločníkovi bezúročnú pôžičku, lebo by prišla o výnosy z úrokov a potom by tento štát skrachoval.

Chcem tým povedať, že tiež vo všetkých článkoch vidím napísané len ak spoločnosť požičia. Tiež som nikde nevidela napísané aj opačne.
avalik
25.01.16,07:16
Nie všetky musia byť úročené.

Otázka č. 1 – poskytnutie bezúročnej pôžičky

Fyzická osoba poskytla spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je spoločníkom a konateľom, bezúročnú pôžičku. Je povinná úrok z pôžičky vo výške úroku obvyklého na trhu, ktorý poskytujú banky, priznať v daňovom priznaní za rok 2015, alebo je potrebné vykonať úpravu základu dane v obchodnej spoločnosti?

Odpoveď
Ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa vzťahuje iba na fyzickú osobu – podnikateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú resp. inú samostatne zárobkovú činnosť a vykazuje základ dane z týchto činností. Teda je potrebné posúdiť, či predmetné transakcie majú charakter vzájomného obchodného vzťahu. Nakoľko úroky z poskytnutej pôžičky u spoločníka spoločnosti predstavujú príjem z kapitálového majetku fyzickej osoby, teda nejedná sa o príjem z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, fyzickej osobe nevzniká žiadna povinnosť úroky obvyklé na trhu pri bezúročnej pôžičke dodaňovať v daňovom priznaní.
Nakoľko pri poskytnutí bezúročnej pôžičky obchodnej spoločnosti nedochádza ani v prípade tejto obchodnej spoločnosti k zníženiu základu dane alebo k zvýšeniu daňovej straty spoločnosti, ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa nevzťahuje ani na obchodnú spoločnosť.

https://podpora.financnasprava.sk/928589-%C3%9Aprava-z%C3%A1kladu-dane-pri-tuzemsk%C3%BDch-z%C3%A1visl%C3%BDch-osob%C3%A1ch
Sarlotka
25.01.16,10:01
áno presne toto som myslela v mojej odpovedi, len som teda nevedela či od 1.1.2016 nastáva zmena, keďže sa tu o nej písalo...
Consultix
25.01.16,10:32
Dakujeme, cierne na bielom. :)
Sarlotka
25.01.16,11:04
dakujem Jarka
Sarlotka
25.01.16,11:08
Sarlotka
25.01.16,11:13
aj tu sme si uz o tom pisali, a zmeny k 1.1.2016 teda nie su... tak plany poplach :D
karakul
28.01.16,06:41
áno, je to čierne na bielom... čo však postrádam v týchto materiáloch FRSR, je dátum ich vytvorenia, resp. platnosti od-do (napr. ako to uvádzajú vo svojich príspevkoch EPI.sk)... materiál rieši stav od 1.1.2015 - otázkou je, či daný materiál už reaguje aj na zmeny v priebehu roka 2015, resp. na zmeny, ktoré sú platné od 1.1.2016.